Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Kujdes! Shenjat qė tregojnė se jeni tė varur nga ėmbėlsirat
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/5/3 2:11:28 (329 Lexime)


Ashtu si tė gjithė stimuluesit e tjerė si kafeina apo drogėrat e tjera edhe sheqeri krijon varėsi. Por duhet tė dini se kjo varėsi mund tė rezultojė shumė e rrezikshme pėr shėndetin. Sipas Dr. Mark Hyman, varėsia ndaj sheqerit ėshtė njė ērregullim biologjik, i nxitur nga hormonet dhe neurotransmetuesit qė ēojnė nė dėshirė tė pakontrolluar pėr tė konsumuar sheqerna.

“Sheqeri i rafinuar tė krijon mė shumė varėsi se kokaina, heroina apo morfina”,- thotė Pamela Peeke, autore e Shoqatės Ushqimore “Fix”.

Kur konsumoni sheqer, ai vepron nė tė njėjtėn mėnyrė nė trurin tuaj si, substancat e tilla si heroina apo kokaina. Pas konsumimit tė sheqerit shkaktohet prodhimi i dopaminės nė tru.Dopamina ėshtė njė neurotransmetues qė njihet si hormoni i “tė ndjerit mirė”. Kėshtu pasi tė hani ėmbėlsira apo sheqerna, ju do t’ju duket sikur ndiheni mė mirė.

Ja disa shenja qė ju tregojnė se jeni tė varur nga sheqernat:

Hani ēdo ditė ėmbėlsira: kur ju nuk ju kalon asnjė ditė pa konsumuar sheqerna apo kur keni nevojė tė menjėhershme pėr to do tė thotė se jeni tė varur ndaj tyre.

Ju e mbani gjithmonė njė sasi ėmbėlsirash rezervė: Nėse mbani ēokollata, biskota apo ėmbėlsira tė tjera dhe ato janė dėshira juaj mė e madhe pėr t’u konsumuar mund tė tregojė se jeni tė varur prej tyre.

Ju hani ėmbėlsira edhe kur nuk jeni tė uritur: Gjithkush ka dėshira pėr ushqime tė caktuara nė periudha tė ndryshme kohore. Por kur jeni super tė ngopur dhe ju hani njė ėmbėlsirė vetėm se “vdisni” pėr to, tregon se keni krijuar varėsi ndaj tyre.

Ju vazhdoni tė hani ėmbėlsira edhe pse keni probleme shėndetėsore: Sėmundjet e tilla si problemet me zemrėn, diabeti, tensioni i lartė, obeziteti etj ndalojnė konsumimin e sheqernave nė baza ditore. Nėse ju e dini kėtė gjė dhe vazhdoni tė hani sheqerna do tė thotė se jeni tė varur prej tyre.

Kur doni tė shpėrbleni veten, bleni njė ėmbėlsirė: Ushqimi ėshtė njė mėnyrė pėr tė shpėrblyer veten, njerėzit qė janė tė varur nga sheqernat nė kėto raste do tė zgjidhnin gjithmonė njė ėmbėlsirė.


/tetovasot


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.