Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Mė energjik me kėto ushqime !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/4/30 12:49:00 (382 Lexime)Nė qoftė se ndiheni tė lodhur apo edhe jeni tė gatshėm te fleni mbi tavolinė, keni nevoje pėr ndėrrim tė ushqimit nė mėnyrė qė tė rrisni nivelet e energjisė.
Pėr shembull ndėrrimi i bukės, pastave dhe orizit me patate tė ėmbla – tė cilat lirojnė mė shumė sheqer nė sistemin qarkullues tė gjakut mė ngadalė – mund tė rregulloj nivelet e energjisė, transmeton Klan Kosova.

Disa nga ushqimet e rekomanduar te cilat ju bėjnė mė energjik, mund ti gjeni mė poshtė.

Banane me gjalpė bajamesh

Kombinim i shijshėm dhe kompleks i karbohidrateve dhe proteinave. Sheqeri, magnezi dhe aminoacidet nga banania tė kombinuara me vitaminėn B dhe proteina tė gjalpit tė bajameve, ju furnizon me energji tė qėndrueshme.

Patate tė ėmbla

Karbohidratet komplekse tė tilla lirojnė glukoze nė sistemin tuaj mė gradualisht se sa ato tė rafinuara. Patatet e ėmbla kanė pėrbėrje tė lartė tė fibrave tė cilat jo vetėm rrisin energjinė tuaj mirėpo ndihmojnė edhe nė humbjen e peshės duke ju mbajtur tė mbushur mė gjatė.
Arra

Arrat pėrmbajnė njė grup tė gjerė tė vitaminave B, dhe gjithashtu janė tė pasura me hekur, zink, kalium dhe magnez pėr rritje tė energjisė. Ato djegin ushqimin ngadalė qė do tė thotė japin energji stabile jo vetėm pėr momentin.

Gjithashtu mbajnė sistemin imunitare tė fortė ngaqė kanė mineralet antioksidante kryesore.

Vezėt

Vezėt janė “qendėr prodhuese” e proteinave.

Ato pėrbėhen komplet nga proteinat dhe pėrmbajnė aminoacidet e nevojshme pėr funksion tė shėndetshėm tė organizmit njėkohėsisht prodhim tė energjisė.

Mjaltė

Ėshtė e pasur nė karbohidrate tė cilat janė lėnda e parė qė trupi pėrdor pėr tė krijuar energji.

Gjithashtu ndihmon nė rregullimin e nivelit tė glikogjenit dhe parandalon tendosjen e muskujve.

Kėrpudhat

Kėrpudhat janė tė pasura me hekur qė ndihmon me lodhjen dhe pėrgjumje. Ato asistojnė me prodhimin dhe lėvizjen e oksigjenit nėpėr trup.

Gjithashtu mbrojnė mitokondriet, qė janė qelizat ku prodhohet energjia.

Spinaqi

Spinaqi ėshtė jashtėzakonisht i pasur me hekur, magnezium dhe kalium. Nivelet e larta tė magneziumit luajnė rolin vital tek prodhimi i energjisė nė nivel qelizor.

Fara luledielli, kungulli dhe chia

Farat e lulediellit, kungullit dhe ato chia janė ndėr ushqimet e shpejta mė tė mira pėr rritjen e energjisė. Ato janė pėrplot me minerale, fibra dhe acidet esenciale qė asistojnė nė qėndrueshmėrinė e energjisė.

Salmoni SALMON

Vitamina B dhe omega 3 tė cilat gjenden tek salmoni ndihmojė nė prodhimin e energjisė dhe funksionin e trurit.

Kėshtuqė nėse ndiheni i lodhur, atėherė salmoni mund t’ju ndihmoj me lėvizjet dhe funksionet kognitive njėkohėsisht edhe me disponimin.

/tetovasot


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.