Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Pesė mėnyra si tė reduktoni dėshirėn pėr ushqim !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/4/29 1:42:31 (378 Lexime)


Heqja dorė nga ushqimet e ndaluara, si ėmbėlsirat apo ushqimet e yndyrshme, pėrveē qė u ndihmon tė humbni peshė, ju ndihmon edhe pėr t’u larguar nga sheqernat dhe gjėrat e yndyrshme, tė cilat pėrveē qė u shtojnė peshėn, nuk janė as tė shėndetshme.Shpeshherė keni oreks pėr ushqime, tė cilat i keni tė ndaluara, gjatė kohės sė jeni nė dietė.

Heqja dorė nga ushqimet e ndaluara, si ėmbėlsirat apo ushqimet e yndyrshme, pėrveē qė u ndihmon tė humbni peshė, ju ndihmon edhe pėr t’u larguar nga sheqernat dhe gjėrat e yndyrshme, tė cilat pėrveē qė u shtojnė peshėn, nuk janė as tė shėndetshme.

Disa nga mėnyrat pėr tė hequr dorė nga ushqimet qė ua shtojnė peshėn janė:

Konsumoni ushqim tė shėndetshėm tė pėrgatitur nė mėnyrė natyraleUshqimet e pėrgatitura nga shtėpia janė mė tė shėndetshme dhe ju mund tė pėrzgjidhni vetė pėrmbajtjen e ushqimit tuaj. Ushqimet e shpejta si hamburgerėt apo picat, pėrveē qė janė tė dėmshme pėr shėndetin, ato ndikojnė edhe nė shtimin e peshės.

Konsumoni shumėllojshmėri tė ushqimeve

Llojllojshmėria e ushqimeve ju ndihmon edhe gjatė kohės sa jeni nė dietė. ėshtė mirė qė Brenda ditės sė konsumoni deri nė 20 lloje tė ushqimeve, tė cilat nuk pėrmbajnė kalori.

Zgjidhni ushqime qė treten lehtė

Sipas studimeve ėshtė e preferueshme, qė brenda ditės tė hani pesė racione tė vogla qė pėrfshijnė dy fruta nė ditė dhe drithėra, gjė qė bėn qė ju tė ndiheni tė ngopur pas ngrėnies sė tyre.

Bėni njė orar tė konsumimit

Ėshtė mirė qė tė filloni ditėn me ushqime tė lehta si supė, pėr tė vazhduar pastaj me sallata tė shėndetshme, apo mė vonė edhe fruta tė ndryshme. Nėse e organizoni orarin e ushqimit, atėherė do tė ndiheni vazhdimisht tė ngopur.

Ēdo herė hani nė mėngjes

Nė mėngjes ėshtė e preferueshme tė konsumoni vezė tė ziera dhe bukė thekre. Nuk ėshtė mirė e as e shėndetshme qė mėngjesin ta zėvendėsoni me ėmbėlsira.


/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.