Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Tė mirat e domates !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/4/24 16:13:07 (458 Lexime)


Domatet janė tė njohura dhe tė shijuara nė tė gjithė botėn duke i bėrė ato njė nga perimet mė tė njohura. Ato janė jashtėzakonisht tė gjithanshme nė kuzhinė dhe mund tė shėrbehen edhe nė ushqimet e kripura dhe tė ėmbla.

Ato mund tė hahen tė papėrpunuara ose tė ziera si dhe mund tė pėrdoren nė supa, lėngje dhe pije alkoolike.

Ka shumė fakte interesante rreth domateve duke u nisur nga fakti se ka rreth 25.000 lloje tė domateve si dhe faktit se kanė shumė ndikime shėndetėsore duke pėrfshirė aftėsinė pėr tė zvogėluar rrezikun e kancerit, pėr tė pėrmirėsuar shėndetin kardiovaskular, ndihmuar nė rastet e hipertensionit, rregullimin e presionit tė gjakut dhe pėr tė reduktuar inflamacionin.


Domatet gjithashtu mund tė pėrmirėsojnė lėkurėn tonė, flokėt, thonjtė dhe kockat.

Domatet kanė kaq shumė pėrfitime shėndetėsore sepse ato janė tė pasura me minerale dhe pėrbėrės qė janė tė nevojshme pėr mirėqenien optimale. Megjithatė, shumė njerėz nuk janė tė vetėdijshėm pėr kėto fakte dhe kjo e bėn domate njė nga ushqimet mė tė nėnvlerėsuara.

Mė poshtė ju sjellim disa nga tė mirat dhe pėrfitimet shėndetėsore tė domateve, transmeton Klan Kosova.

Janė tė mira pėr qarkullimin e gjakut si dhe pėr zemrėn

Domatet na bėjnė tė ndihemi mirė dhe tė dukemi bukur

Mbrojnė shėndetin e dhėmbėve dhe eshtrave derisa plakemi

Ulin rrezikun e kancerit

Janė ndihmė shumė e madhe pėr diabetikėt

Domatet pėrmirėsojnė dėmet e bėra nga konsumimi i duhanit

/tetovasot


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.