Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Ushqimet dhe ilaēet qė nuk duhet tė konsumohen sė bashku !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/4/24 16:05:05 (527 Lexime)


Dr Aisling Hillick, ka treguar pėr “Mirror” se cilat janė kėto ushqime:

Bananet
Bananet duhet t`i shmangni nėse merrni ilaēe pėr rregullimin e presionit tė gjakut. Pėrzier me kėto barna, bananet mund tė shkaktojnė nivele tė larta kaliumit.

Limoni i gjelbėr
Nėse jeni duke marrė ilaēe pėr kollė, atėherė mos hani limona tė gjelbėr dhe portokall sepse mund tė shkaktoni mbidozė tė dekstrometorfanit dhe tė keni efekte anėsore si halucinacione apo tė qenėt i pėrgjumur.

Alkooli
Shmangni alkoolin nėse jeni duke marrė ilaēe diabeti ose qetėsues. Kėto ilaēe shpesh kanė njė paralajmėrim pėr tė shmangur alkoolin. Kjo ėshtė pėr shkak se ai ushtron presion mbi mėlēinė tuaj duke rritur rrezikun e dėmtimit tė mėlēisė.


Kafeja
Kafenė nuk duhet ta konsumoni nėse merrni ilaēe pėr tė trajtuar astmėn. Kafeina e tepėrt mund tė shkaktojė nervozizėm dhe paqėndrueshmėri.

Zarzavatet me gjethe
Shmangni nėse ju merrni antikoagulant. Ato kanė shumė vitaminė K, ndėrsa ilaēi ėshtė projektuar pėr tė parandaluar prodhimin e vitaminės K, kėshtu qė nėse hani mė shumė nga kėto perime, ato do tė ndėrhyjė me efektin e antikoagulantit.

Jamballi i zi
Jamballi i zi ėshtė i dėmshėm pėr njerėzit qė marrin ilaēe tė zemrės. Ai ul nivelin e kalium nė trupin tuaj, gjė qė ėshtė e rrezikshme pėr ata me sėmundje tė zemrės dhe mund tė shkaktojė ritme tė parregullta tė zemrės.

Qumėshti
Shmangni pėrdorimin e qumėshtit nėse ju merrni antibiotikėt sepse ai do tė ndėrhyjė nė mėnyrėn se si kėto medikamente do tė pranohen nga trupi, duke ulur efektin e tyre.

Grejpfruti
Grejpruti nuk lejon qė tė bije niveli i statinit nė trup dhe nėse ju jeni duke marrė statin pėr tė trajtur-presionin e ulėt tė gjakut, konsumimi i grejpfrutit mund tė shkaktojė mbidozė tė kėtij kimikati. Pacientėt mund tė pėrjetojnė dhimbje tė muskujve, si rezultat i kėsaj.

Salmoni i tymosur
Salmoni i tymosur nuk duhet tė konsumohet nga pacientėt tė cilėt pėrdorin antidepresivė. Problemi qėndron nė faktin se tė dyja pėrmbajnė tyraminė, dhe pėrziera e salmonit me antidepresivė mund tė shkaktojė nivelet tė lartė tė kėtij kimikati, gjė qė ēon nė presionin tė lartė tė gjakut.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.