Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : 5 metodat natyrale pėr tė luftuar stresin e fytyrės
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/4/23 15:30:52 (654 Lexime)


Nėse je e stresuar, e lodhur apo e mėrzitur, kėtė e tregon ēdo pjesė e trupit. Sasia e madhe e stresit dhe ulja e imunitetit ndikojnė dėmshėm nė lėkurė. Por kėtu flitet pėr atė lloj stresi qė mė shumė se ēdo pjesė e trupit , ta transmeton fytyra. Nėse je me energji gjatė ditės, trupi prodhon qeliza qė luftojnė me bakteret dhe viruset dhe nuk lejojnė sulmin ndaj lėkurės. Por pas njė dite dinamike, tė ngarkuar me punė dhe angazhime tė tjera, pasditja ėshtė periudha gjatė sė cilės, fytyra ta tregon mė shumė stresin. Stresi nė fytyrė mund tė shfaqet nė pamjen e lėkurės nė tri mėnyra: me tkurrjen e muskujve (shtangim i fytyrės), ngushtimin e enėve tė gjakut (zbehje, humbje e shkėlqimit dhe freskisė) dhe dehidratimi (kur je e stresuar nuk pi shumė ujė. Kafja ose pijet me gaz janė dehidratuese.)


Studimet e fundit kanė zbuluar disa metoda natyrale pėr tė luftuar stresin qė fshihet nė fytyrė pas njė dite tė lodhshme. Niveli i lartė i kortizolit – hormoni i stresit mund tė jetė shkaktar pėr probleme tė shumta dermatologjike. Kur je e tensionuar, trupi prodhon hormone dhe pasojat shfaqen pikėrisht nė lėkurė, e cila duket e pajetė dhe pa shkėlqim.

Por ka disa trajtime natyrale:

Shėtit nė natyrė

Ėshtė njė nga kurat mė tė mira natyrale pėr tė luftuar stresin e lėkurės. Njė kėshillė e vazhdueshme nga dermatologėt ėshtė shėtitja nė vende me gjelbėrim dhe me ajėr tė pastėr.

Sa herė qė je e qetė dhe ndien kėnaqėsi, trupi liron endorfinėn, hormoni i lumturisė, por njėkohėsisht ėshtė edhe arma mė e mirė kundėr stresit. Shėtitja ėshtė njė terapi e pazėvendėsueshme antistresuese dhe tė ndihmon tė ēlirohesh nga ēdo ngarkesė e ditės.

Lufto rrudhat me maska natyrale

Mund tė jenė tė tė gjitha llojeve: me fruta, me vezė, me limon, me kastravec, gjithēka kundėr rrudhave. Mbi tė gjitha, lufto stresin edhe duke aplikuar njė herė nė javė njė trajtim antirrudhė me produkte natyrale. Mos harro tė masazhosh duke e shpėrndarė maskėn nė tė gjithė fytyrėn, sidomos mbi ballė. Lėvizjet duhet tė jenė horizontale dhe ngulmo drejt kockės sė mbivetullave.

Ushqehu shėndetshėm

Kjo ėshtė njė kėshillė qė tė vjen gjithmonė pėr ēdo shqetėsim tė vogėl qė mund tė tė japė organizmi, por mos harro se fytyra, duke qenė e para qė tė tregon sa e stresuar je, tė kėrkon po ashtu qė tė ushqehesh mirė: sa mė shumė fruta dhe perime tė stinės, nė mėnyrė qė edhe lėkura tė tė duket po aq e freskėt sa ato.

Kujdes me rrezet e diellit

Janė gjithmonė tė dėmshme dhe sa mė shumė je nėn efektin e tyre, aq mė shumė ato ta stresojnė fytyrėn. Nė ēdo rast qė do dalėsh nė diell, duhet tė kesh patjetėr me vete kremin solar, i cili ėshtė njė mbrojtės i mirė pėr stresin e lėkurės. Koha e plazhit po vjen, kėshtu qė nėse akoma nuk e ke blerė kremin me SPF tė lartė (30-50), ėshtė koha ta bėsh.

Pastro lėkurėn ēdo mbrėmje

Nė ēdo ditė pėrdor qumėshtin pastrues dhe masazhoje fytyrėn me mollėzat e gishtave. Pėrhape tonikun nė tė gjithė fytyrėn me tonikun dhe lėrė fytyrėn tė ajroset pėr disa minuta.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.