Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete :  Si t’i zbardhni dhėmbėt me mollė!
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/4/23 5:26:02 (409 Lexime)


E gjithė bota ėshtė duke u frustruar nėse dhėmbėt e tyre duken tė verdhė. E pra, para se tė filloni tė kėrkoni nė tė gjitha llojet e dyqaneve dhe farmacitė pėr produkte tė cilat jo vetėm qė nuk janė tė efektshme, por pėr mė tepėr, janė plot kimikate dhe shtesa toksike tė cilat do tė dėmtojnė dhėmbėt tuaj edhe mė shumė, ajo qė duhet tė bėni ėshtė tė provoni disa mjete 100% natyrale dhe tė lira, tė cilat mund t’i pėrgatisni vetė, nė shtėpi.

Por mė e rėndėsishme se ilaēi pėr problemin tuaj, ėshtė tė dini shkaqet e problemit, pėr tė shmangur ato mė vonė, kėshtu qė mund tė parandaloni rishfaqjen e tij. Kėtu janė disa nga shkaqet kryesore tė dhėmbėve tė verdhė: Njolla tė shkaktuara nga faktorė ekzogjenė.


Bakteret kroatofage qė meren nga goja, duke pirė kafe, ēaj, cigare, verė. Kjo ndodh kur substancat e ushqimeve vihen nė kontakt me shtresėn e smaltit tė dhėmbėve.

Njolla tė shkaktuara nga mosha (njė kombinim i shkaqeve endogjene dhe ekzogjene) – me plakjen, dhėmbėt zverdhen dhe mund tė jetė nevoja tė shkoni mė shpesh tek dentisti.
Kjo, e kombinuar me faktorė ekzogjene kontribuojnė pėr zverdhjen e dhėmbėve me kalimin e kohės. Pra, nė qoftė se keni kėtė lloj problemi me dhėmbėt tuaj, kėtu ėshtė njė ilaē natyral me mollė. Mollėt janė magjike pasi pėrmirėsojnė krijimin e pėshtymės, si dhe janė tė pasura nė vitaminė C, e cila ndihmon pėr tė parandaluar gjendje periodontale.

Ju mund tė lani dhėmbėt me njė mollė tė shtrydhur dhe nė mėnyrė efikase ato do tė zbardhen. Pėrveē kėsaj, mund tė pėrzieni mollėn me karrota dhe selino dhe rezultatet do tė pėrmirėsohen shumė.

/tetovasot


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.