Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Pėrbėrėsit ushqimorė qė dėmtojnė trurin! Hapni sytė ēfarė konsumoni!
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/4/17 13:16:24 (558 Lexime)


Disa pėrbėrės ushqimorė mund tė shkaktojnė dėme serioze nė trurin tuaj. Ja se cilat janė ato:

Gluteni
Gluteni ėshtė njė proteinė qė gjendet tek gruri, thekra dhe elbi. Kjo proteinė ngjitėse vepron nė murin e zorrėve tė holla duke shkaktuar ērregullime tė sistemit tretės dhe tė sistemit imunitarė. Kjo proteinė shkakton sėmundjen e zorrės sė hollė.

Studimet kanė treguar shumė lidhje qė kanė tė bėjnė me ndjeshmėrinė ndaj glutenit dhe ērregullimeve nė ēdo pjesė tė sistemit neurologjik, pėrfshirė trurin, shtyllėn kurrizore dhe nervat periferike. Ėshtė provuar qė gluteni ėshtė ndėr shkaktarėt e ērregullimeve psikiatrike, dėmtimeve konjitive, dementias, dhe praktikisht tė ēdo lloj ērregullimi nervor.


Sheqeri artificial
Sheqeri artificial ėshtė shumė i pėrdorshėm nė shoqėrinė e sotme pėr shkak tė propagandės qė u bėhet nga mediat, qė “pėrmbajnė 0 kalori”. Kėto sheqerėra kanė helmuar pėr dekada trurin e njerėzve. “Aspartame,” ėshtė njė proteinė e prodhuar nga sheqeri artificial, e cila ėshtė njė kombinim kimik i acidit aspartik, metanolit dhe fenilalaninės. Kur kėto elementė shpėrbėhen, gjenerojnė njė kimikat qė ėshtė ndėr shkaktarėt kryesorė tė tumorit tė trurit nė ditėt e sotme.

Konsumimi i aspartames shkakton njė sėrė simtomash, pėrfshirė ankthin, tė folurit e paqartė, depresionin dhe migrenėn. Ky sheqer artificial gjenden tek pijet e gazuara, ēamēakėzat, ushqimet e paketuara si kosi i frutave, sallamėrat, drithėrat dhe nė pėrgjithėsi tek produktet komerciale qė propagandojnė “0 sheqer.”

Monosodium glutamate (MSG)
MSG ėshtė njė formė e pėrqendruar kripėrash qė u hidhet kryesisht ushqimeve tė paketuara pėr tė theksuar shijen. MSG e fut nė kurth trurin me anė tė eksitotoksinės qė gjendet nė tė, qė tė mendojė se ushqimi shijon mirė. Dhe nga ana tjetėr, stimulon trurin tė prodhojė sasia tė mėdha lėndėsh qė lidhen me tė ndjerit mirė nga ushqimi, si dopamina. Fatkeqėsisht, kjo ndjenjė e mirė shkaktuar nga llojet e ushqimit qė pėrmbajnė MSG, nuk zgjat, por zgjasin efektet anėsore tė kėtyre ushqimeve. Eksitotoksina ėshtė e lidhur me alzajmerin, dementian, sėmundjen lupus, etj.

Bėni kujdes nga MSG-ja nė ushqimet e pėrpunuara, si salcat e ndryshme, sallamet, mishi i paketuar, zarzavatet e paketuara e tė ngrira ose supat qė bėhen me kėto zarzavate, etj.

Sheqeri pluhur
Sheqeri pluhur, ose ndryshe i pėrpunuar, ėshtė ndėr pėrbėrėsit mė tė zakonshėm nė ushqimet e sotme, dhe ėshtė njė ndėr mė tė rrezikshmit pėr shėndetin e njeriut. Konsumimi i qėndrueshėm i tij lidhet me njė sėrė problemesh shėndetėsore, ku tė gjitha ndikojnė negativisht nė tru.

Sheqeri i pėrpunuar represon faktorin neurotrof tė trurit, ose BDNF-nė, i cili ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr hormonet e trurit. Ky faktor nxit lidhjet mes neuroneve tė trurit, qė janė jetike pėr funksionimin normal tė memories. Studimet tregojnė qė pacientėt e prekur nga skicofrenia dhe depresioni, kanė nivel tė ulėt tė BDNF-sė, dhe konsumimi i sheqerit tė pėrpunuar ka kontribuar nė uljen e mėtejshme tė kėtij niveli.

Sheqeri i pėrpunuar rrit inflamacionin, qė shkakton ērregullime nė sistemin tretės imunitarė. Nėse ky inflamacion bėhet kronik, atėherė mund tė shkaktojė skicofreni ose depresion tė rėndė. Dr. Ilardi, profesor psikologjie nė universitetin e Kansasit, SHBA, inkurajon pacientėt me depreison qė tė shmangin dietat me sheqer pluhur.

Flouridet
Vendimi pėr tė hedhur fluoride nė ujin e pijshėm, ka pasur, ndoshta, efektet mė tė dėmshme e tė rrezikshme anėsore nė shėndetin tonė, kryesisht shėndetin e trurit.

Studimet nxjerrin nė pah qė popullsia e atyre rajoneve tė SHBA-sė ku ėshtė gjetur sasi e konsiderueshme e fluoridit, kishte nivel tė ulėt tė koeficientit tė inteligjencės.

Studime tė tjera theksojnė se fluoridet lidhen me nivelin e ulėt tė aftėsive pėr tė mėsuar, problemet me kujtesėn, dėmtimet nė tru dhe luhatje tė konsiderueshme nė sjellje.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.