Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Arsyeja pėr ftohjet e shpeshta nuk ėshtė i ftohti, por…
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/12/5 17:46:23 (543 Lexime)


Shkencėtarėt besojnė se arsyeja e rritjes sė incidencės e tė sėmurit nė dimėr nuk ėshtė i ftohti, por qėndrimi i shumė njerėzve nė njė hapėsirė tė pėrbashkėt ėshtė arsyeja pse viruset e ftohjes dhe gripit pėrhapen shumė mė shpejt, shkruan Anadolu Agency (AA).
“Arsyeja pėr rritjen e pėrhapjes sė virusėve nė dimėr nuk ėshtė i ftohti, por qėndrimi i shumė njerėzve nė njė dhomė tė cilėt transmetojnė virusin njėri nė tjetrin”, konsideron Recep Akdur, njė profesor i Univerzitetit tė Ankara-sė.

Moti i ftohtė i nxit njerėzit tė kalojnė mė shumė kohė nė hapėsirė tė mbyllur duke rritur mundėsinė e pėrhapjes sė virusit nga njė person nė tjetrin.

Akdur konsideron s nėse ju pėrmbahemi rregullave tė caktuara nė dimėr, mund t’i shmangemi epidemisė sė gripit dhe ftohjes.

Ky profesor rikujtoi se moti i ftohtė ndikon keq nė virusėt dhe se kjo ėshtė arsyeja pse njerėzit tė cilėt qėndrojnė nė hapėsirat e ngrohta pa i ajrosur sėmurėn mė shpesh.

“Personat e ftohur nuk duhet tė shkojnė nė punė, shkollė apo nė vende tjera ku ka shumė njerėz. Me pak fjalė, nuk duhet tė dalin nga shtėpia nė mėnyrė qė tė parandalojnė pėrhapjen e virusit”, tka Akdur.

Virusi pėrhapet mė shpejt dhe vepron nėse imuniteti ėshtė i dobėt.

Gjithnjė e mė shpesh shfaqen edhe maskat mjekėsore tė cilėt shumė njerėz i pėrdorin shpesh gjatė dimrit. Mjekėt rekomandojnė personat e ftohur tė mbajnė maska nė fyturat e tyre, apo ndonjė mbrojtje tjetėr qė do tė zvogėlonte pėrhapjen e virusit. Konsiderojnė se ėshtė gjithashtu mjaft e rėndėsishme qė hapėsirat tė ajrosen sa mė shpesh.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.