Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Gjeni shenjėn tuaj nė Zodiakun Kinez dhe zbuloni ēfarė rezervon pėr ju !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/4/10 14:22:46 (386 Lexime)


eni Viti i Miut apo i Kaut, i Majmunit apo i Tigrit, i Lepurit apo i Gjarpėrit? Besnikė nė marrėdhėnie, brilantė nė karrierė, pasionantė nė dashuri, tė lindur pėr tė qenė udhėheqės, sentimentalė, tipa studiues, xhelozė, tė rezervuar, tė dhėnė pas aventurės…. Gjeni nė kėtė artikull tė gjatė vitin tuaj tė lindjes, shenjėn korresponduese nė Zodiakun kinez, dhe tiparet e personalitetit tuaj, qė ju bėjnė vėrtetė unikė…

A i keni parė ndonjėherė shenjat e zodiakut kinez? Nėse jo, ndonjėherė duhet t’u hidhni njė sy. Nė zodiakun kinez mund tė gjenden informacione vėrtetė interesante nė lidhje me personalitetin. Viti yt i lindjes pėrcakton edhe kafshėn tė cilės i pėrket sipas zodiakut kinez. Kur llogarisni kafshėn tuaj nė zodiakun kinez, duhet tė mbani parasysh qė Zodiaku kinez bazohet nė fillimin e vitit nė kalendarin kinez, dhe jo atė tė rregullt.


Nė kėtė pikė duhet ta dini se fillimi i vitit nė kalendarin kinez ndryshon nga viti nė vit, dhe shpeshherė bie nė fund tė janarit ose fillim tė shkurtit. Gjeni nė kėtė artikull tė gjatė vitin tuaj tė lindjes, shenjėn korresponduese nė Zodiakun Kinez, dhe tiparet e personalitetit tuaj, qė ju bėjnė vėrtet unikė…

Viti i Miut (1912, 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020)

Njerėzit e lindur nė vitin e miut janė tėrheqės dhe pėrgjithėsish tė shoqėrueshėm dhe ndjehen rehat nė situata sociale. Zakonisht kėta janė individė shumė popullorė, dhe shfaqin aftėsi biznesi tejet tė mira. Njihen gjithashtu si kritikė dhe qė nxehen shpejt. Ata kanė gjithashtu kuptim tė jashtėzakonshėm tė informacionit dhe ideve dhe gjithashtu kanė imagjinata shumė tė gjalla, si dhe aftėsi intelektuale unike. Janė nė gjendje tė shohin shanse qė tė tjerėve u shpėtojnė. Zakonisht janė oportunistė, megjithatė ndodh qė shpesh tė marrin gabimisht shumė angazhime. Kėta njerėz i vlerėsojnė shumė marrėdhėniet e tyre. Gjithashtu, janė shumė bujarė dhe apasionantė nė dashuri, ashtu si dhe nė biznes.

Viti i Kaut (1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009, 2021)

Pėr kėta njerėz, zakonisht themi qė janė ‘tė fortė si kau”. Kjo pėr shkak tė aftėsisė sė tyre pėr tė pėrballuar dhe menaxhuar gjithfarėsoj situatash. Kjo do tė thotė qė ata i pėrballojnė nė mėnyrė metodike pėrgjegjėsitė e tyre dhe fitojnė shumė respekt pėr vetėbesimin dhe aftėsitė qė kanė. Por nga ana tjetėr, ndonjėherė ata janė tė prirur tė jenė shovinistė dhe gjithashtu njerėz shumė kėrkues. Janė tė vendosur tė mbrojnė interesat e tyre deri nė ekstreme. Ata kanė gjithashtu njė sens tė admirueshėm tė detyrės, gjė qė ndonjėherė rezulton nė njė jetė personale mė pak pasionante, ndonėse shumė e qėndrueshme. Sidoqoftė, kėta njerėz njihen tė jenė tejet besnikė ndaj familjeve dhe partnerėve tė tyre.

Viti i Tigrit (1914, 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022)

Njerėzit e lindur nė Vitin e Tigrit njihen si thellėsisht tė ndjeshėm dhe shumė tė dhėnė pas emocioneve tė tyre. Kjo i bėn partnerė apo dashnorė tė mrekullueshėm. Gjithashtu kėta njerėz kėrkojnė ekuilibėr mes natyrės sė tyre dominuese dhe shumė konkuruese dhe nevojės sė madhe qė kanė pėr dashuri, gjė qė i shtyn tė kėrkojnė pavarėsi nga dashuria. Kėshtu qė, ata sjellin pasion dhe sinqeritet nė cdo marrėdhėnie, megjithatė presin tė njėjtėn gjė nė kėmbim. Ndonėse kėta njerėz kanė njė vetėbesim tė mrekullueshėm, herė pas here mund tė tronditen shumė prej kritikave. Kėta njerėz njihen gjerėsisht pėr aftėsinė e tyre pėr t’u ringritur nė kėmbė pas ndodhive negative. Kur pėrballen me sfida, ata zakonisht janė dinjitozė dhe kurajozė. Kjo i bėn udhėheqės tė jashtėzakonshėm.

Viti i Lepurit (1915, 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011, 2023)

Njerėzit e lindur nė Vitin e Lepurit janė zakonisht tė pėlqyer. Kjo sepse janė tė dashur, tė pėlqyeshėm, dhe tė sjellshėm. Nė shumicėn e rasteve ndihen mė rehat duke qėndruar larg mosmarrėveshjeve, kontradiktave apo grindjeve. Pėlqejnė shumė gjėrat qė u sjellin kėnaqėsi, qė ndonėse tė paqėllimshme, i bėjnė tė harrojnė nevojat e tė dashurve tė tyre, pa e kuptuar as vetė. Shumė herė, kėta njerėz shpėrqėndrohen sepse jepen pas dėfrimit. Ndonėse duan tė kalojnė kohė tė bukur, ata janė gjithashtu shumė tė qetė dhe konservatorė dhe intelektualė. Shumė njerėz mendojnė se tiparet e tyre tejet sentimentalė janė tė cekėt, por ata mund tė jenė shumė tė dashur. Zakonisht kėrkojnė siguri nė cdo marrėdhėnie.

Viti i Dragoit (1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012, 2024)

Zakonisht njerėzit qė kanė lindur nė Vitin e Dragoit janė karizmatikė dhe rrezatojnė gjithmonė energji. Gjithashtu janė shumė inteligjentė dhe tė talentuar. Nė disa raste mund tė jenė tė egėrsuar dhe tė zhurmshėm. SHpesh ndjekin rrugėn e tyre, duke mos besuar qė ka rregulla qė mund t’i ndalin. Po kėshtu, ata janė perfeksionistė dhe mund tė jenė shumė kėrkues ndaj tė tjerėve, ashtu si janė ndaj vetes. Megjithėkėtė, dragonjtė pėrgjithėsisht kanė prirjen tė jenė tė suksesshėm. Ata shijojnė gjithashtu situata sfiduese, qė u japin mundėsinė tė pėrdorin talentin dhe energjinė e lindur. Sa pėr marrėdhėniet, kėta njerėz janė tė pėrkushtuar kur janė nė marrėdhėnie. Megjithatė, lidhjet s’janė shumė tė rėndėsishme pėr ta, sepse janė fansa tė adventurės.

Viti i Gjarpėrit (1917, 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013, 2025)

Kėta njerėz njihen si mendimtarė tė thellė. Ata zotėrojnė urtėsi tė madhe. Gjithashtu, ata janė tė gatshėm tė punojnė pa pushim pėr tė arritur objektivate tyre, nė heshtje, pa e kuptuar kush. Njerėzit e lindur nė Vitin e Gjarpėrit kanė dhe njė anė shumė joshėse dhe romantike. Zakonisht ata kėrkojnė elegancėn nė marrėdhėnie. Nga ana tjetėr, kėta janė njerėz xhelozė. Zakonisht ata duken si vetmitarė dhe herė pas here kanė prirjen tė mbajnė sekrete. Nė fund duhet tė dini qė njerėzit e Gjarpėrit, nė shumicėn e rasteve, vlerėsojnė dhe preferojnė vetminė.

Viti i Kalit (1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014, 2026)

E keni dėgjuar ndonjėherė shprehjen popullore “punon si kalė?” Nėse po, duhet tė dini qė kjo shprehje gjen tėrėsisht zbatim tek kėta njerėz. Njerėzit e lindur nė vitin e Kalit pėrpiqen shumė nė punėn e tyre. Ata i pėrkushtohen shumė suksesit dhe punės sė fortė. Kėta njerėz mund tė sfidohen shpesh prej emocioneve tė tyre. Ajo qė duam tė themi ėshtė qė janė tė prirur tė shpėrthejnė prej temperamentit qė kanė dhe bėhen impulsivė, sidomos nė dashuri. Pėr ta mund tė themi gjithshtu se nuk janė shumė tė mirė pėr punėn apo lojėn nė ekip. Ata preferojnė punėn e pavarur. Pavarėsia mund t’u japė tipare egoizmi. Nga ana tjetėr, intelekti i tyre i fortė dhe aftėsitė e shkėlqyera verbale i ndihmojnė nė shumė situata sociale. Njerėzit e Kalit mund tė jenė shumė popullorė.

Viti i Dashit (1919, 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015, 2027)

Njerėzit e lindur nė Vitin e Dashit zakonisht janė joshės dhe tė pėlqyeshėm. Ndonėse nė shumicėn e rasteve janė tė pėlqyeshėm nė shoqėri, ata mund tė jenė dhe shumė tė rezervuar. Gjithashtu, pėr tė lindurit nė shenjėn e Dashit mund tė themi se janė tė mirė, tė ndjeshėm dhe simpatizues. Zakonisht kėta njerėz janė tė interesuar pėr artin, natyrėn dhe kulturėn, kėshtu qė shpesh kanė edhe natyrė artistike apo krijuese. Nga ana tjetėr, nė shumė raste kėta njerėz mund tė bien pre e pesimizmit dhe tė ankohen shumė. Zakonisht ata ose janė me vetėbesim tė lartė, ose tė mangėt, ose janė tė fortė ose tė druajtur. Megjithatė nė marrėdhėnie, ata ndihen tė pėrmbushur, sa kohė qė ka siguri.

Viti i Majmunit (1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016, 2028)

Njerėzit e lindur nė Vitin e Majmunit janė zakonisht inteligjentė dhe kanė natyrė energjike. Ata kanė personalitete manjetikė qė tėrheqin turmat. Kėta kanė personalitet shumė joshės dhe kanė njė anė ekscentrike qė i bėn tė zotėrojnė edhe aftėsinė e tė biseduarit me kėdo. Janė mendjemprehtė, dhe kanė aftėsinė tė kthejnė cdo situatė nė njė situatė humori. Nga ana tjetėr, shumė njerėz besojnė se personaliteti i Majmunit nuk ėshtė pėr t’u besuar. Kjo pėr shkak tė shakave tė tyre tė vazhdueshme qė u bėjnė tė tjerėve. Njerėzit e lindur nė Vitin e Majmunit kanė shumė energji dhe nė shumicėn e kohės janė tė pandalshėm. Kjo e bėn tė vėshtirė tė zgjedhin karrierėn. Megjithėkėtė, kėta njerėz mund tė kenė sukses nė mjedise qė lulėzojnė prej ndryshimit, gjė qė pėrfshin edhe marrėdhėniet dinamike.

Viti i Gjelit (1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017, 2029)

Njerėzit e lindur nė Vitin e Gjelit kanė njė sens tė fortė tė industrisė dhe tė kujdesit kur flitet pėr punėn. Po kėshtu, ata i shprehin kollaj mendimet e tyre, sepse mendojnė qė kanė gjithė tė drejtėn t’i ndajnė ata. Po kėshtu, ata duan tė jenė nė qendėr tė vėmendjes. Ata shpesh herė shprehin njė stil qė tėrheq shumė vėmendjen. Dhe zakonisht e marrin vėmendjen qė kėrkojnė. Pavarėsisht kėrkesave tė tyre shpesh herė frustruese, kėta njerėz kanė shumė miq. Po kėshtu, ata mund tė jenė shumė besnikė nė marrėdhėnie. Pėr shkak tė standarteve tė tyre tė lartė, njerėzit e lindur nė Shenjėn e Gjelit shpesh herė kanė tendencėn tė arrijnė sukses tė madh nė karrierėn qė zgjedhin.

Viti i Qenit (1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018, 2030)

Njerėzit qė kanė lindur nė Vitin e Qenit njihen gjerėsisht pėr ndershmėrinė dhe besnikėrinė kur flitet pėr marrėdhėniet. Qoftė kur kanė njė hobi apo njė karierė, ata punojnė me zemėr dhe shpirt pėr tė. Po kėshtu ata u pėrmbahen fort parimeve tė tyre tė drejtėsisė. Ata kanė aftėsi shumė tė mėdha tė zgjidhjes sė problemeve. Zakonisht kėta njerėz kanė nevojėn tė kritikojnė dhe njihen pėr gjuhėn e mprehtė. Kur vjen fjala tek miqtė dhe marrėdhėniet, kėta janė shumė tė besuar. Megjithatė, kur flitet pėr njeriun special, mund tė mos falin. Kjo sepse mbajnė hatėr, deri kur ndiejnė qė janė zbutur. Zakonisht tė lindurit nė kėtė vit kėrkojnė marrėdhėnie tė gjatė e tė qėndrueshme. Kjo i bėn besnikė pėr jetė, sidomos kur ndiejnė qė e kanė gjetur shpirtin binjak.

Viti i Derrit (1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019, 2031)

Pėr tė lindurit nė Vitin e Derrit, mund tėthemi se janė shokė shumė tė mirė. Kjo sepse janė tolerantė, tė mirė, tė sinqertė dhe tė fortė intelektualisht. Kjo i ndihmon tė kenė performancė tė mirė nė biseda tė pasura. Shpeshherė e pėrdorin intelektin pėr tė ndjekur objektiva sfiduese dhe nė fund i arrijnė. Kėta njerėz bėjnė mė tė mirėn pėr tė ruajtur harmoninė sociale. Kėshtu qė ata i injorojnė tė metat e njerėzve dhe kėrkojnė mė tė mirėn tek njerėzit. Zakonisht ata kanė njė sens tė fortė humori. E meta e tyre mė e madhe ėshtė se janė tejet naivė kur presin gjėra tė mira nga tė tjerėt. Njė prej pikave tė tyre mė tė dobėta ėshtė se ndiejnė zemėrim kur nuk marrin nga njerėzit, tė njėjtėn mirėsi qė japin. Ndonėse simpatizojnė materialen dhe fiziken, ata gjithashtu vlerėsojnė shumė familjen dhe shtėpinė.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.