Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Dobitė shėndetėsore tė vajit tė peshkut
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/4/9 17:10:14 (594 Lexime)


Vaji i peshkut ėshtė i njohur si zvogėlues stresi, ndihmues nė kthimin e vigjilencės tek tė moshuarit dhe pėrmirėsimin e mirėqenies nė pėrgjithėsi.

Vaji i peshkut (Omega 3) ėshtė i shėndetshėm pėr njeriun nė shumė mėnyra si pėr shėndetin mendor edhe at trupor. Pėr shembull, acidet yndyrore tė Omega 3 janė vėrtetuar pėr parandalimin e sėmundjes sė zemrės si dhe sėmundjeve mendore. Pėrveē tjerash mund tė zvogėloj edhe diabetin, kancerin, ēmendurin dhe dhimbjet nė pėrgjithėsi.Pėrmirėsues i shėndetit mental
Acidet e Omega 3 janė pėrmirėsues te fuqisė se trurit per shkake se pėrmbajnė DHA (Acid Decosahexaenoic) dhe EPA (Acid eicosapentaenoic) qe te dyja janė vitale per funksionimin e mire te trurit. Dhe si rezultat fuqia mendore rritet qe shpien ne koncentrim me te mire, rritje kreativitetit dhe memorie te pėrmirėsuar. Personi behet me i ditur.
I mirė pėr lėkurė tė re dhe shkėlqyese
Vaji i Peshkut rigjallėron lekuren e plakur duke shtuar prodhimin e kolagjeni dhe elastineve qe dhurojne freski (rini). Eicosanoids anti-inflamator janė pėrgjegjės per zvogėlimin e irritimin (ndezjen) e lekures dhe keshtu zvoglon rrudhat te cilat gjithashtu prodhohen ne sasi te mėdha.
Zvogėlon zhvillimin e sėmundjeve mentale
Mosbalancimi kimik i nxitur nga ērregullimet mentale rezulton kur truri ka nivel te ulet te EPA dhe DHAs. Ērregullimet mentale sikur semundja Alzheimer-it, Parkinson-it, ēmenduria, skizofrenia dhe sėmundjet tjera ne pacient me sklerozė tė shumėfishtė, mund te zhvillohen nėse truri nuk mund te rregulloj luhatjet e gjendjes mentale sikur emocionet ekstreme dhe depresioni.
Zvogėlon rrezikun nga kanceri i gjirit
Acidet yndyror nga vaji i peshkut ndalojnė mutacionin e qelizave te shėndosha ne qeliza kancerogjene, pengojne zhvillimin e padėshirueshėm te qelizave dhe vrasin qelizat kancerogjene egzistuese. Si rezultat formimi i tre llojeve te kancereve te zakonshem – kanceri gjirit, kanceri zorres se trashe dhe kanceri prostates – parandalohet.
Pėrmirėson nivelet e kolesterolit dhe parandalon sulmin nė zemėr
Acidet yndyrore qe gjenden ne vajin e peshkut sikur DHA, EPA dhe DPA ndihmojnė ne zvogėlimin e kolesterolit te keq, LDLs, trigleceridet dhe presionit te gjakut. Ato parandalojnė sulmin ne zemer duke u kujdesur per zemren, venat dhe arteriet tua. Sipas nje hulumtimi acidet yndyrore te vajit te peshkut rrisin kolesterolin e mire, HDL dhe parandalojnė formimin e mpiksjes se gjakut para se ato te shkaktojne dem ne trupe.
Suplement pėr nėnat shtatzėne
Sipas nje studimi nenat qe marrin suplement te vajit te peshkut kane rrezik me te vogel te lindjes se hershme. Ato ndihmojne zhvillim te mire te fetusit (embrionit) dhe parandalojnė problemet e zhvillimit, ērregullimet e sjelljeve dhe ndihmojnė zhvillimin e trurit tek embrioni. Fetusi zhvillohet ne nje foshnje te shėndetshme dhe te menēur.
Zvogėlon zhvillimin e sėmundjeve mentale tek fėmijėt
Edhe nje shembull tjetėr i te mirave shėndetėsore te acideve Omega 3 ėshtė aftėsia e tij ne shėrimin e ADD (Attention Deficit Disorder apo ērregullim te aftėsisė koncentruese), ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder apo ērregullim qe karakterizohet me nje lloj te pėrsėritshėm te mosvemendjes apo hiperaktivitetit), dyspraxia (dėmtim i aftėsisė se ekzekutimit te lėvizjeve vullnetare) dhe Dyslexia (paftesi qe karakterizohet me probleme ne lexim, shqiptim, shkrim ne te folur dhe ne te degjuar).
Pėrmirėson sistemin imunologjik
Shtimi apo pėrmirėsimi i sistemit imunitar ėshtė pėr shkake se vaji i peshkut nxit prodhimi e serotonin-it, hormon ky qe i bene njerėzit te lumtur. Lumturia me efektivitet i zgjedh problemet emocionale dhe keshtu rritet mirėqenia e pėrgjithshme.
Shton qetėsin dhe lirimin nga stresi
Sipas nje hulumtimi acidet yndyror te Omega 3 zvogėlojnė stresin dhe hormonin qe rezulton ne stres te larte dhe qe mund te shkaktoj dėme ne trup.
Zvoglim tė dhimbjeve nga pezmatimi
Dhimbjet nga ndezjet (inflamacioni) i artriti, cystitis dhe gastriti, sa per ti pėrmendur disa, zvoglohet me marrjen e suplementeve nga vaji i peshkut apo edhe si ushqim. Acidet yndyrore te Omega 3 ndihmojne ne rregullimn e pėrgjegjėsish se trupit ndaj ndezjeve kėshtu duke zbutur dhimbjet inflamatore.

/Femina.al/Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.