Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Gabimet qė nuk guxoni por i bėni nė Facebook
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/4/9 13:19:07 (272 Lexime)Facebook, si tė gjitha rrjetet e tjera sociale, janė plot me njerėz tė cilėt ndoshta nuk mund te kene degjuar per intimitetin e fjalės. Nuk janė patjetėr disa prej njerėzve tė tillė nė mesin e miqve tuaj nė Facebook; kėta janė njerėz tė cilėt ndajnė tė gjitha ngjarjet e tyre personale, problemet emocionale dhe shpėrthimet e tė dhėnave personale me botėn e gjerė.Gabimi 1: Publikimi i ditelindjes tuaj ne Facebook

Na jepni njė arsye tė forte pse publikimi i ditelindjes tuaj nė profilin tuaj nė Facebook ėshtė njė ide e mirė – edhe nėse ju jeni tė kėnaqur me ēdo vit qe kalon dhe ju rriteni ne moshė. Pėrndryshe, ne nuk kemi nje arsye te vetme qe kjo gje eshte e mire, por kjo do tė jap njė mundėsi abuzuesit pėr tė vjedhur identitetin tuaj! Ose nese ju thjeshte nuk mund te hiqni dore, dikush me shume e dikush me pak nga pershendetjet e sinqerta nga miqte dhe njerezit e dashur ne ditelindjen tuaj , ju mund te publikoni vetem diten dhe muajin e lindjes, por jo vitin tuaj te lindjes.

Gabimi 2: Ju tregoni qe po shkoni me pushime

Sigurisht qė ju jeni tė lumtur qe do te niseni me pushime , pėr pushime te gjata ose per njė udhėtim gjatė fundjavės – por gjithashtu ju jeni duke u thėnė njerėzve qė ju do tė jetė larg nga shtėpia pėr njė periudhė kohore dhe ambjentet tuaja do te jene te pa mbikqyrura. Ju nuk keni pse te njoftoni largimin tuaj ne Facebook, ju mund te lini nje mesazh ne sekretarine tuaj telefonike qe nuk do te ndodheni ne shtepi nga java e ardhshme. Hajdutėt do tė jenė mirėnjohės. Nėse ju doni te mburreni me pushimet tuaj fantastike atehere bejeni atė kur tė ktheheni – ju kurrė nuk e di se cili nga miqtė tuaj “Facebook” mund tė abuzojnė me informacion tė tillė!

Gabimi 3: Ju pėrdorni njė fjalėkalim tė qartė qė dikush mund tė mendoj dhe gjeje ate shume lehte

Eshte fjalekalimi juaj ne Facebook emri i kafshes tuaj shtepiake? Kjo eshte aq e thjeshte per tu gjetur dhe eshte njesoj sikur te vendosesh si pin per karten tuaj te kreditit vitin tuaj te lindjes. Kjo ėshtė diēka qė tė gjithė personat qe ju njohin e dine shume mire. Kjo eshte ajo qe na surprizon shpeshhere sepse ende shumica e njerezve perdorin fjalekalime qe mund te gjenden shume lehte nga persona te tjere. Behuni pak mė inovativ. Nėse ju keni frikė se nuk do ta mbani mend fjalėkalimin tuaj, shenojeni ate ne njė letėr ose shtoni nje numer nė fjalėkalimin tuaj pėr tė rritur sadopak sigurinė e profileve tuaja online.

Gabimi 4: Ju nuk jeni duke pėrdorur parametrat e privatėsisė dhe sigurise

A e dini se ne Facebook, eshte nje faqe e terre ku ju mund te rregulloni privatesine tuaj? Kjo eshte nje ide e mire per tu siguruar qe askush qe ju nuk deshironi te mos e shikoje profilin tuaj. Nėse ju nuk e percaktoni sakte se kush deshiron qe te shikoje profilin tuaj atehere ēdokush mund tė shikoje tė dhėnat tuaja nė profilin tuaj, jo vetėm miqtė tuaj. Edhe nese ju nuk mund ti rezitoni shperndarjes se informacion ne Facebook, ju mund ta shperndani ate vete me ato qe mendoni se jane miqte tuaj, jo me miqte te cilet ju nuk i njohni aq sa duhet.

Gabimi 5: Ju publikoni ēdo gjė qė kalon ne mendjen tuaj

A jeni ju te vetėdijshėm se ajo qė ju do te postoni ne profilin tuaj ne Facebook mund tė kontrollohet nga policia, punėdhėnėsit tuaj tė tanishėm ose potencial dhe tė afėrmit tuaj? Mendohuni perpara se te postoni diēka ne profilin tuaj sepse mund t’ju penalizoje ose mund tė bindė shefin tuaj se ju jeni tė paaftė pėr pozicionin tuaj tė punės – ose diēka qė mund tė thyejnė zemrėn e te afermve tuaj. Nje numer ne rritje i kompanive hetojne ne faqen e interneti per kandidatet qe duan te marin ne pune apo qe jane ne pun , keshtu qe mos lejoni te humbsni nje pozicion pune nga nje njoftim i rreme ne profilin tuaj.

Gabimi 6: Ju harroni se mund te perdorni mesazhet private ne Facebook

A jeni ju te bindur qe mund te publikoni gjerat tuaja private, dhe ti ndani ato me te gjithe? Eshte koha per te hequr dore nga ky ves. Nese nje bisede perfshin 2 personave eshte me mire ta ndani kete bisede ne mesazhe private dhe vetem keto 2 persona do te kene informacion ne lidhje me kete bisede jo personat e tjere qe jane ne facebook apo miq e tyre te perbashket. Edhe nese do te lini nje takim per nje kafe, pse te gjithe personat duhet ta dijne kete?

Gabimi 7: Ju publikoni te dhena per femijet tuaj

A mendoni ju se te gjithe miqte tuaj ne Facebook duhet te dine gjithcka per femijen tuaj me te vogel, apo ndoshta vetem 10 apo 20 prej tyre? Ndoshta ju duhet te ruani disa te dhena si pershembull emrin qe ju e therrisni me perkedheli, diten e lindjes, fotot dhe vecantite shendetsore per veten dhe njerezit prane jush. Ka shume persona ne internet qe mund te perfitojne nga keto te dhena , a nuk mendosni se kjo eshte nje gje e padrejte qe ju po i beni femijes tuaj?
Postoje

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.