Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Intervistė Safet Hyseni – BDI do e pėsojė si PPD
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/4/7 10:46:53 (553 Lexime)


Z. Safet Hyseni nė letrėn e hapur para disa muajsh shokėve tuaj tė dikurshėm u drejtohesh me fjalėt ”Kėrkoni falje dhe shkoni” ēfarė qe ajo qė e derdhi kupėn pėr t’ju drejtuar me kėto fjalė?

Edhe atėherė por edhe sot mendoj se veprimi i tyre politikė ėshtė bėrė i dėmshėm pėr shqiptarėt. Nuk ka asnjė arsye tjetėr. Unė qė nga fillimi i formimit tė BDI-sė kam shprehur bindjet e mia se koncepti i tyre politikė s’ka tė bėjė me qėllimet e proklamuara nė dokumente apo nė premtimet pa mbulesė nėpėr fushata zgjedhore. Kur kam dal nga BDI ua kam thėnė edhe arsyet. Ika nga kjo skuadėr nė vitin 2002 menjėherė pas zgjedhjeve kur BDI fitoj bindshėm.


Veprimi im apo largimi ka qenė drejtė vetėdijesimit tė tyre pėr tė ndryshuar konceptin e tyre, pėr tė vepruar politikisht pėr barabarėsi, pėr tė mos e futur kokėn nė njė zgjedhė tejet tė paidentitet, bile mund tė thuhet tė turpshme. Unė gjatė gjithė kohės nė shkrimet e mia kam qenė shumė kritik si nė komente, kolumne, analiza… madje edhe nėpėr librat e mi qoftė tė artit apo publicistikė, dhe kjo ėshtė kuptuar nga ana e tyre sikur unė kam qėllime tjera dhe ka ndodh thjeshtė izolimi. Unė mendoj se rasti i Kumanovės ku robėrve iu merret jeta, gjė e cila nuk ka ndodh as me fiset barbare duhej reaguar jo vetem unė por edhe tė tjerė. Unė edhe atėherė edhe sot mendoj se ata janė nė rrugė tė gabuar. Tė kėrkosh falje, pėrse nuk di ta bėsh njė punė, nuk ėshtė turp. Tė kėrkosh falje pse nuk mundesh, nuk ėshtė turp, port tė kėrkosh falje se ja unė iu mashtrova 16 vite dhe ju mė besuat ėshtė e turpshme, dhe mė e turpshme tė vazhdosh tė mashtrosh veten. Unė iu thash “Kėrkoni falje dhe shkoni”, edhe arsyet ua numėrova, edhe mėkatet. Tė mė kishin dėgjuar do kishin shpėtuar nga dy gėshti (gishta) fytyrė. Tash pas publikimit tė disa pėrgjimeve qė fatkeqėsisht dihen ėshtė e kot. Pėrgjimet i kanė edhe tė tjerė, ata s’munden t’iu shpėtojnė. Pėrgjimet qė nuk bėhen publike ua mbajnė qafėn nė zgjedhė. Ju mbase i dini se si pėrfundojnė ngjarjet nė histori qė nga Komuna e Parisit. I pari nė fillim do jap shtresėn qė i bėnė zhurmė dhe kjo do shkoj varg deri te bashkėpunėtori mė i ngushtė, por mallkimi nė fund do i gropos tė gjithė. Tani mendoj se nuk duhet tė ikin por duhet t’i pėrzė populli edhe ato edhe PDSH-nė. Ata nuk ikin se u ėshtė trashur qafa nėn zgjedhė, kėshtu thoshim ne njė kohė kur ishim studentė pėr tė tjerėt. Tash dua qė tė rrinė aty ku janė, se afrohet moment qė ta pėsojnė si dikur PPD.


Hyseni kur e kuptuat ju atė qė thoni nė intervistat tuaja se ”Politika e BDI-sė nuk i ngjan njė subjekti por njė strukture shėrbimi.” dhe a nuk ndjeheni edhe ju fajtorė qė nuk keni reaguar nė kohė?

Reagimi im ka qenė me kohė por gjithmonė nė vesh tė shurdhur. Unė kur u largova nga BDI pėrmenda se nuk mė pėlqen politika e kuadrove dhe shumė elemente tjera subjektive qė ndikojnė nė rrjedhat politike. Nuk e ndjej veten fajtor se asaj kohe iu kam thėne edhe 5 anėtarėve tė tjerė tė degės sė BDI-sė tė largohemi sė bashku pėr tė ndryshuar diēka nė tė mirė tė shqiptarėve. Ata e din, por deshėn qė tė keqen ta luftojnė kinse nga brenda, e brenda ishin pėrzi lesh delesh e dhish. Nuk shkoj shumė kohė dhe tė njėjtėt u zėvendėsuan me kuadro qė pėr fatin tonė tė keq nuk kishin arrit tė kryenin as shkollat fillore por mjerisht ishin bėrė me fakultet, mu kėta jepnin urdhra me perdafe. Nuk ndihem fajtor se i pari e kam quajt tė vdekur “Marrėveshjen e Ohrit” nė njė artikull nė vitin 2004. Nga ky moment disa kuadro nuk hezitonin as tė pinin kafe me mua. Kėtė Marrėveshje BDI e ka pushkatuar, pėr ta pranuar mė nė fund para disa muajsh se kėrkon interpretim evropian tė saj, pėr tė vazhduar me mashtrim tė ri. Kjo ėshtė njė lojė tipike e njė shkolle tė pashkollė. BDI nuk ka koncept tė veprimit politikė. Ėshtė subjekt i lidhur pėr mėkateve tė veta.

Nė po atė letėr tė hapur nė fjalinė e parė ju pėrmendni se “U vėrtetua se MO ėshtė njė shtrat i ngushtė ku njėri pėrherė duhet tė jetė pėrfund” nė ēfarė aludonit me kėtė fjali dhe a kishte tė bėjė diēka me pėrgjimet e fundit?

MO unė e kam lexuar disa herė. Sikur edhe mjaltė tė rrjedh, mua po nuk pėrmendet populli shqiptar si element shtetformues dhe i barabartė nė tokėn e vetė pas njė lufte tė fituar nuk ia vlen ta pranoj se ėshtė e mirė, nuk ia vlen as tė merrem me njė MO qė thotė se ata qė pėrbėjnė 20% do kenė edhe ca tė drejta shtesė nga romėt, ciganėt, turqit e shpikur, evgjit, mijakėt etj. Ashtu si u krijua kjo MO ėshtė vėrtetė shtrat i ngushtė, nuk ka vend pėr dy veta, njėri patjetėr tė jetė pėrfund. Bashkėjetesa ėshtė barabarėsi, ku ėshtė barabarėsia nė njė shtet me tre stane barinjsh. Ju po ta shikoni nė praktikė ne jemi kthyer nė vitin 1983-4 kur me rezoluta komuniste iu merreshin ato tė drejta kushtetuese shqiptarėve. Tash me ministra tė arsimit shqiptar fėmijėt tanė mėsojnė histori tė falsifikuar, muzikė tė huaj, tradita tallava, prejardhje malėsorēe… mėsuesit vazhdojnė tė shkruajnė nė dy gjuhė… kjo ndodhi mė BDI folklorike. Shqiptarėt me kėtė MO kanė dyert e hapura tė burgjeve se BDI i shpalli terrorist. Mė sjellni njė fakt a ėshtė dėnuar ndonjė maqedonas pėr terrorizėm, apo njė shqiptarė nė Shqipėri. MO ėshtė shtrat i ngushtė po lėvizi ai pėrfund (shqiptari) e din ku e ka vendin.

A keni paramenduar ndonjėherė se ēartja e shokėve tuaj tė dikurshėm mund tė shkoj deri aq larg?

Po, menjėherė pas ardhjes nė pushtet. Posa tė biesh nė mėkate, dhe kėtė mėkat po ta di shefi i sigurimit, e mjerisht ai ua ka pėrgaditur, dhe me pas gjithēka merr fund. Qė kur u bėnė lėshime me MO e kam ditė. Qė nga Komunikata nr. 5. Si mendoni ju kur u ēarmatosėn luftėtarėt iu thoshin shkoni nė shtėpi por mos dilni se iu burgosin (me luftė tė fituar iu burgosin). A e dini se Komunikata nr. 5 thuhej se luftojmė pėr Maqedoni, a ata tjerėt pėr cka luftonin, d.m.th., vetveten e akuzonim si armik. Ua dorėzuam armėt i zhdukin para kamerave e kėta tanėt thoshin ne kemi uniformat. Ēka mund tė bėnin pionierėt e Titos me uniforma, pėrveē tė iu kėndonin komandantėve. Unė kam thėnė se janė tė lidhur lurek, kjo ėshtė mė e tmerrshme. Ju e dini se fėmijės qė fillon tė qaj ia heqin sė pari shaminė, pastaj duart e nė fund ia zgjidhin gatrėn. Kėta para syve kanė shami ose perde nate dhe nuk qajnė se kanė frikė thuprėn e thanės qė e mban padroni. Ata i ka zėnė mallkimi qė ėshtė shtrirė gjerė e gjatė mbi BDI, mallkimi i popullit.

Si e komentoni bojkotin e kryetarit tė Kėrēovės z. Fatmir Deharit dhe ish kryetarit tė Tetovės z. Hazbi Lika ndaj BDI-sė?

Historikisht fraksionet janė tė dobishme nė parti. Por kjo nuk mund tė ndodh nė parti tė paprofilizuara, parti pa identitet siē janė subjektet shqiptare nė Maqedoni. Tė dy i njoh. Hazbin e kam pas shok tė burgut dhe mė pas edhe mik shtėpie. Fatmirin e njoh ėshtė punėtor por nuk ka mbėshtetje dhe s’do ta ketė as nė tė ardhmen. Fatmiri beson lehtė siē bėri nė tė kaluarėn me deputetėt e diasporės. I kam thėnė se kot i bėre gjithė ato fluturime se nuk e kuptoj se ata i janė dhėnė VMRO-sė qysh nė kohė. Si ėshtė e mundur qė VMRO tė fitoj nė Zvicėr, SHBA, madje nė Tiranė dhe Prishtinė. Kėto janė lojėrat e VMRO-sė qė BDI-sė i lejoj qė nė Zonėn 6 tė marr votat nga ora 18 e mbrėmjes pėr tė kėnaq folklorin e saj kur aty dihet se 16 deputet janė ēdo herė shqiptar. Nė politikė duhet hedhur hap konstruktiv, racional dhe jo tė japish deklarata emocionale dhe pa mbulesė. Si Fatmiri ashtu dhe Hazbi Lika nuk kanė krijuar rreth strategjik pėr tė bėrė reforma nė parti. Fatmiri dhe Hazbiu, besoj se nuk luajnė kėtė herė lojėn nė kokė tė vetė. Ali Ahmeti ėshtė i rrethuar nga tė gjithė ndyrėsirat dhe unė mendoj se kjo ėshtė loja e ti kinse pėr tė ndėrruar tė vete emėruarit e pėrjetshėm me armėn e rebelimit tė kinse fraksionit pėrbrenda. Kjo lojė sė shpejti do zbulohet nga shėrbimi, se ai ua ka dhėnė kėtė model. Pastaj ē’duhen reformat kur ajo i ka themelet nga lloēi. BDI po zhduket sot ose nesėr. Historia nuk ka mėshirė, as nuk fal.

Pse sipas jush ata nuk iu bashkėngjitėn z Zulfi Adilit – Qufės nė UNITET ?

UNITET-ėshtė njė degė e BDI-sė pėr tė mbledh tė pakėnaqurit, tė dėshtuarit dhe tė dėshpėruarit. Ata kėtė e dinė. Nuk dallojnė asgjė nga BDI. Nė Maqedoni pėrbrenda partive shqiptare ka dhe frymė tė VMRO-sė dhe LSDM-sė. Nuk e di a u kujtohet deklarata e Trajanovit i cili si shef sigurimi kishte krijuar PDSH-nė tė cilėn ia hodhi nė prehėr shefit tė ardhshėm, bashkė mė BDI-nė. Nuk duhet mė shumė tė dėgjoni e tė besoni se kuadrot nė BDI i ka caktuar shefi i sigurimit. Si mund t’i besohet atij kuadri qė ta cakton sigurimi i shtetit.

A mendoni se nė BDI ėshtė i mundur reformim dhe kush mund ta bėjė kėtė sipas jush?

BDI do mundohet tė bėjė reformim por nuk do mund tė qėndroj nė kėmbė. Ajo do bije, jo nga partitė tjera por nga mallkimi. Hija e mallkimit qė ata nuk e shohin i ka mbuluar. Mallkimi ėshtė fryma e nėnave, djersa e mėrgatės, sofra e malėsorit, nėma e luftėtarit.

Ēfarė mendoni pėr Lėvizjet (Partitė) Opozitare Shqiptare?

Mendoj se pas lakukuriqėsimit tė BDI-sė dhe veprave tė saja tė ndyra e kanė shansin historik qė ta dėrgojnė atje ku ndodhet PPD-ja e dikurshme, nė arkivin e turpit. Tė dyja erdhėn me projekte mashtrimi, me kėngė qė dita ditės po pėsojnė ndryshime, tė dyja e pėsuan me turp. Sa pėr PDSH nuk flasim ajo ėshtė prodhim i Trajanovit. Tė dyja erdhėn mė kėngė, e para shkoj mė brekėt nėpėr kėmbe e dyta do shkojė mė zi se e para. Opozita po tė ketė programin e barazisė do mundet tė profilizohet. MO duhet tė shpallet inekzistente nga opozita nėse duan barazi, nėse duan prosperitet, nėse duan faktorizim tė shqiptarėve. Shqiptarėt nuk kanė nevoja pėr kėngė e folklor, kanė nevojė pėr parti tė profilizuara. Opozita duhet ta di se me MO qafa do mbetet aty ku ėshtė.

Sa mendoni se ata mund tė jenė njė opozitė e vėrtetė dhe a mund t’i bėjnė ballė njė organizimi qė siē thoni ju ėshtė strukturė shėrbimi?

Kutia e votimit mos sot nesėr do mbrohet nga dikush. Ėshtė e vėshtirė por ka momente qė edhe sigurimi s’do mund tė iu ndihmoj aleatėve tė tyre. Pastaj ata janė tė shtrydhur mendoj BDI dhe PDSH si dy motra qė flejė mė njė burrė nė shtrat, qė unė e kam thėnė para sa vitesh nė librin “Fate tė koduara”. Opozita duhet tė veproj nė drejtim qė Maqedonia tė jetė njė zonė zgjedhore, vetėm kėshtu do mund t’i fitoj dhe tė fitojnė njėherė e pėrgjithmonė shqiptarėt. Nė shtetin Maqedoni shqiptarėt janė shumicė, por subjektet tona na bėjnė asgjė. Njė mik i imi pėrherė thotė: “Kau me dit sa e ka fuqinė ti kurrė s’mundesh me ia fut kokėn nėn zgjedhė”, ashtu ėshtė edhe me shqiptarėt ndodh e njėjta. Nė Maqedoni ka mbi 400 mijė bullgar, madje ka dhe profesor universitar ministra e deputet qė kanė nėnshtetėsi bullgare, kjo ėshtė thėnė nė Kuvend tė shtetit. Opozita duhet tė flas pėr shumė deformime shoqėrore, pėr shumė fenomene tė krijuara politikisht.

Si i shihni pėrpjekjet e partive opozitare shqiptare pėr tu bėrė bashkė nė njė koalicion parazgjedhor?

Nė njė situatė kur elektorati ka humbur ēdo shpresė tek tė vetzgjedhurit se kėshtu ėshtė politika e BDI-sė dhe PDSH-sė ata e kanė patjetėr tė bėhen bashkė, ose nėse mendojnė se mund t’ia dalin vetė atėherė nuk janė serioz dhe nuk duan tė fitojnė apo tė ndryshojnė asgjė nė jetėn e shqiptarit. Nuk shoh ndonjė arsye se ēka mund tė fitosh nė njė shtet pa resurse ekonomike, sociale, kulturore, natyrore… Thuaj se asgjė…

Si i komentoni zėrat pėr koalicionime parazgjedhore ndėretnike?

Shqiptarėve nuk iu besojė, ndėrsa maqedonasit kėtė e kanė bėrė sa herė qė kanė ndier rrezik nga shqiptarėt. Ata pėr herė janė bashke atje ku ka shqiptar. Politika e tyre shqiptarėt i sheh si rrezik pėr shtetin, andaj i gjithė investimi bėhet pėr t’i pas si degė tė veta politike subjektet shqiptare. Deri tani kanė pas shumė sukses prandaj jemi qytetarė tė rendit tė tretė dhe vendbanimi ynė i sigurt ėshtė burgu, apo shtėpia ku tani nuk shkohet me vite por pėr tėrė jetėn.

Si e shihni rolin e faktorit ndėrkombėtarė nė Maqedoni ?

Faktori ndėrkombėtar ėshtė vendimtar, por i pa interesuar pėr njė shtet siē ėshtė Maqedonia. Ata e din se Maqedonia ėshtė e mbrojtur nga shtetet fqinje. I vetmi faktorė qė mund tė ndryshoj pėr tė mirė Maqedoninė janė shqiptarėt. Fatkeqėsisht tė zėnė ngushtė brenda kufijve, e ata jashtė kufijve tė zėnė nė gjumė. Ju i dini deklaratat pėr rastin e Kumanovės, si ata nga Kosova por edhe ata nga Shqipėria.

Sa mendoni se ėshtė e kapur shoqėria shqiptare nė Maqedoni dhe a mendoni se nga njė fazė censurimi apo frikėsimi tani kemi kaluar nė fazėn e vetėcenzurimit apo nėnshtrimit me dėshirė, e kam fjalėn pėr shtėpi informative, gazeta, OJQ dhe ēfarė ėshtė ajo qė i mban ata tė nėnshtruara ?

Politika nė Maqedoni i ka futur duart nė xhepat e popullit moti. Nga kėtu ajo prodhon informatat, cezurėn dhe vetcenzurėn. Ajo ka pensionuar njė numėr tė rinjsh shqiptar qė i urdhėron, iu jep detyra, ua servon nė pjatė se ēka duhet tė bėjnė. Nuk ka asgjė tė pavarur tė gjitha janė nė duart e sigurimit tė shtetit, duke filluar nga partitė politike. E kam fjalėn pėr shqiptarėt.

Si e komentoni raportin e KSHZ-sė pėr numrin aq tė madh tė votuesve fiktiv dhe a ka qenė nė dijeni sipas jush partia shqiptare nė pushtet pėr kėtė gjė?

Partia shqiptare ka qenė e informuar pėr tė gjitha kėto por ėshtė e pafuqishme qė tė veproj. Nė Kėrēovė ata e kanė informatėn e saktė se ka 6600 votues fiktiv. Kėtė ua kam zbėrthyer disa herė. Nė zgjedhjet e kaluara ua zbulova edhe banesat se ku strehohen votuesit fiktiv. Kur dhe kush i regjistron e i pajis mė letėrnjoftime, ku paraqiten, por edhe funksionari shqiptar ėshtė fiktiv, qė do tė thotė kot se ėshtė diku kur vetėm numėrohet. Me ish kryetarin qė unė e shpalla dhe despot tė Kėrēovės jemi zėnė disa herė rreth votuesve fiktiv. Nė bazė tė tė dhėnave tė tyre zyrtare tė shkruara nė dy libra Kėrcova nė kufij tė ngushtė kishte 31000 banor ndėrsa votues 29000. Nga kėtu hiqni banorėt nen 18 vjet do shihni se si iu dalin rezultatet. Me gjithė banorėt qė sillnin nga pusteci e bullgaria pėr tė votuar ata e tejkalonin numrin e banorėve. Nė njė banesė nė Kėrēovė ishin tė paraqit 66 banues tė cilėn unė ua zbulova dhe ua nxora dhe nė gazetė. Askush nuk reagoj pėr duhej tė zbarkonin mėrgata pėr tė pasurua xhepat e shtetit kriminel.

A do tė kėtė zgjedhje sipas jush mė 5 qershor dhe nė ēfarė drejtimi do tė lėviz Maqedonia sipas jush?

Maqedonisė i ka mbetur pak kohė pėr tu menduar, nėse donė perspektiv, zhvillim dhe bashkėjetesė. Politika duhet tė zhvishet nga urrejtja etnike. Maqedonia duke menduar tė ēlirohet nga faktori shqiptar duke i larguar e dėnuar ajo u bullgarizua gati plotėsisht pėr arsye ekonomike, por dhe ashtu ndihen pjesa mė e madhe. Tė dy kėto faktor nuk janė tė mirė pėr shqiptarėt. Shqiptarėt duhet tė flasin me njė zė. Shqiptarėt kanė humbur shumė kohė pėr asgjė. Shqiptarėt duhet ta hedhin nė shportėn e plehrave MO, se ėshtė njė hajmali qė vetėm iu bėnė dėm dhe tė zėnė udhėn e pėrparimit. Tė barabartė, vetėm tė barabartė kjo ėshtė Evropa, kjo ėshtė Amerika. Askush nuk duron diskriminim etnik, gjuhėsor, kulturor… por kėto duhet kėrkuar e shpjeguar. Ka shumė rrugė e projekte pa kėngė e valle, pa rrahje gjoksi, pa qafė tė trashur qė dėshmojnė se si arrihen tė drejtat etnike, ekonomike, kulturore dhe sociale si nė rregullime federale, konfederate etj. Uroj qė tė flasin me njė zė.

/upress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.