Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Njerėzit me sy tė kaltėr kanė tė njėjtin paraardhės
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/4/4 10:46:51 (257 Lexime)


Shkencėtarėt analizuan ADN-nė e 800 njerėzve me sy tė kaltėr dhe pėrfunduan se gjithė njerėzit me sy ngjyrė e kaltėr ndajnė tė njėjtin paraardhės.

Sytė janė organi mė kompleks nė trupin e njeriut dhe shpesh u referohemi si “dritarja e shpirtit”. Gjithashtu, sytė e kaltėr janė njė prej variacioneve tė ngjyrės sė syve, e cila i ka intriguar mė tepėr njerėzit.

Por, nėse para 10 mijė vitesh nuk do tė kishte ndodhur njė mutacion gjenetik, sot do tė kishim vetėm njerėz me sy ngjyrė kafe.

Nė njė studim tė Universitetit tė Kopenhagenit (Danimarkė) u arrit nė pėrfundimin se gjithė njerėzit me sy ngjyrė e kaltėr ndajnė tė njėjtin paraardhės.

Nga gjithė pjesėmarrėsit nė studim 99.5% kishin tė njėjtin mutacion nė gjenin qė influencon ngjyrėn tonė tė syve. Thėnė ndryshe, ata ndajnė tė njėjtėn ADN.


Kjo tregon gjithashtu se njė person ka qene pėrgjegjės pėr mutacionin.

Mutacionet mund tė ndodhin pėr njė sėrė arsyesh, shkruan Anabel. Disa besojnė se sytė e kaltėr i kanė bėrė njerėzit mė tėrheqės si partnerė, bazuar nė pėrzgjedhjen natyrale. /Telegrafi/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.