Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Nėse veproni kėshtu kurrė nuk do t’ju vijė era djersė!
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/3/23 5:08:32 (275 Lexime)


Ekziston mėnyra qė pėrgjithmonė tė shpėtoni nga aromat e pakėndshme tė shkaktuara nga djersitja, kėshtu qė nuk do tė shėroni pasojat por shkaktarin.

Djersitja e tepėrt ėshtė diēka qė vėrtet mund t’ju krijojė situata shumė tė pakėndshme. Pa marrė parasysh qė keni shprehi tė mira higjienike dhe qė shpesh bėni dush, sė paku njėherė me siguri keni bėrė pyetje se si ėshtė e mundur qė djersa tė ndihet vetėm pak orė pas dushit.

Pėrgjigjen kėsaj pyetjeje ia kanė dhėnė shkencėtarėt, tė cilėt thonė qėfajtori mė i madh ėshtė ushqimi dhe edhe nėse bėni mė shpesh dush nuk do t’ju ndihmojė tė pengoni aromat e pakėndshme tė trupit tuaj, transmeton Telegrafi.

Nė qoftė se pini mė shumė kafe sesa ujė, ėshtė koha qė sa mė shpejt tė ndryshoni kėto shprehi tė kėqija, tėrheq vėrejtjen dr. Jamuna Pai.Ajo thotė qė diēka qė tashmė jemi tė sigurt qė dimė, qė djersa vetvetiu nuk lėshon erė tė pakėndshme, por pėr erė tė pakėndshme “fajin” e kanė bakteret, tė cilat gjenden nė lėkurė, tė cilave u ėshtė bazė e shkėlqyeshme pėr zhvillim tė kombinimit tė djersės dhe qelizave tė vdekura.

Djersė quhet edhe lėngu i njelmėt, i tejdukshėm, tė cilin e prodhojnė dhe e tajitin gjėndrat e djersės, duke plotėsuar kėshtu funksionin e ftohjes sė trupit tonė.

Pėr tė arritur sukses nė shėrimin e gjėndrave tė djersės, dr. Pai ju kėshillon qė tė hani ushqim tė shėndetshėm dhe tė balancuar. Shmanguni konsumimit tė hudhrės dhe tė qepės, ndėrkaq ushqimin tuaj pasurojeni me pemė dhe perime, ndėrkaq me atė rast kujdesuni qė nė mėnyrė adekuate tė merrni proteina, drithėra integrale dhe shtesa siē janė kompleksi i vitaminave B dhe zinku bashkė me konsumimin e mjaftueshėm tė ujit gjatė ditės.

Nga jashtė ndihmėn mė tė madhe mund t’ju ofrojnė antiperspirantėt, nė saje tė pėrbėrėsit tė vet kryesor, i cili gjendet nė bazėn e kripėrave tė aluminit.


/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.