Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Studimi gjatė njė dekade: Ja cili ėshtė shkaktari kryesor i vdekjes
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/3/22 2:51:16 (305 Lexime)Njė studim i cili ka zgjatur plotė 12 vjet dhe ka pasur si target-grup popullsinė europiane, ka treguar se lidhja mes obezitetit, jetės sedentare (qėndruar ulur pa lėvizur shumė) dhe vdekjes ėshtė shumė e ngushtė.

Pėr herė tė parė, theksi dhe shkaku kryesor i vdekjes nuk vihet tek mbipesha, por tek mungesa e ushtrimeve fizike nė mėnyrė tė vazhdueshme. Sipas analizave tė bėra nė Universitetin e Kembrixhit, pas monitorimit pėr mbi njė dekadė tė mbi 300 mijė pacientėve, ka nxjerrė shkaktar kryesor jetėn sedentare (qėndruar ulur pa lėvizur shumė).Lidhja mes mungese sė aktivitetit fizik dhe sėmundjeve qė mund tė sjellin si pasojė vdekjen, nuk ėshtė aspak e re. Pėrfundimi i studimit ishte se edhe mungesa e shėtitjes sė pėrditshme mund tė bėhet shkaku kryesor i krijimit tė sėmundjeve tė shumta qė kanė lidhje me zemrėn apo tė sėmundjeve kanceroze.

Mungesa e aktivitetit fizik sjell rritjen e masės trupore, e cila ėshtė shifra e dalė pas raportit mes kilogramėve tė peshės dhe gjatėsisė. Kjo masė tregon edhe mundėsinė e shkaktimit tė obezitetit. Ndaj, studiuesit kėshillojnė kryerjen e aktivitetit fizik nė mėnyrė tė rregullt, veēanėrisht tek personat mbi 45-50 vjeē./Noa.al


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.