Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : 15 arsyet pse myslimanėt nuk e hanė mishin e derrit
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/3/12 13:10:00 (625 Lexime)Fakti se konsumimi i mishit tė derrit ėshtė i ndaluar nė Islam tashmė dihet, por pikat e mėposhtme shpjegojnė arsyet dhe aspektet e kėtij ndalimi.

1) Njė derr ėshtė njė kazan i vėrtetė mbeturinash. Ha gjithēka, duke pėrfshirė jashtėqitje, mish tė dekompozuar apo dhe perime tė kalbura. Ata hanė edhe masat kancerogjene tė kafshėve.

2) Mishi dhe dhjami i njė derri absorbon toksinat si njė sfungjer. Mishi i tyre mund tė jetė 30 herė mė shumė me toksina se sa mishi i lopės apo mishi i drerit.3) Kur hahet mish lope apo mish dreri, ai merr 8 deri nė 9 orė pėr t’u tretur nė trupin tonė, kėshtu qė toksinat kanė gjithė kohėn e mundshme qė tė filtrohen nga mėlēia. Por kur hahet mishi i derrit ai do vetėm 4 orė tė tretet. Ne kėshtu mund tė marrim njė nivel shumė mė tė lartė tė toksinave brenda njė kohe tė shkurtėr.

4) Ndryshe nga gjitarėt e tjerė, njė derr nuk djersin. Djersa ėshtė njė prodhim me tė cilin hiqen toksinat nga trupi. Ngaqė njė derr nuk djersin, toksinat mbeten brenda trupit tė tij dhe nė mish.

5) Derrat dhe gicat janė aq helmues, sa qė ėshtė shumė e vėshtirė qė mund t’i vrasėsh me strikninė apo helme tė tjera.

6) Fermerėt i pėrdorin derrat pėr tė gjuajtur gjarpėrinjtė, pasi derrat i hanė gjarpėrinjtė dhe, nė qoftė se kafshohet nga zvarraniku ata nuk dėmtohen prej helmit tė tij.

7) Kur theret njė derr krimbat dhe insektet i turren mishin tė tij mė shpejt se mishit tė kafshės tjetėr. Nė disa ditė mishi i derrit mbushet plot me krimba.

8) Derrat kanė duzina parazitėsh brenda tyre. Nuk ka temperaturė sigurie nė tė cilėn duhet tė zihet mishi i derrit. Kjo pėr tė siguruar ngordhjen e parazitėve.

9) Mishi i derrit ka dy herė mė shumė yndyrė se viēi. Njė copė bėrxollė viēi pėrmban 8.5 gram yndyrė, ndėrsa bifteku i derrit pėrmban 18 gram yndyrė. Njė brinjė viēi brinjė ka 11.1 gram yndyrė, ndėrsa njė brinjė derri brinjė ka 23.2 gram yndyrė.

10) Lopėt kanė njė sistem kompleks qė ndihmon tretjen e ushqimit me katėr stomakė. Ajo nė kėtė mėnyrė merr mė shumė se 24 orė pėr tė tretur dietėn e tyre vegjetariane dhe kėshtu ka kohė qė ushqimi tė pastrohet nga toksina. Nė tė kundėrt, stomaku i derrit merr vetėm rreth 4 orė pėr tė tretur dietėn e tij tė gjithfarėllojshme, duke i kthyer toksinat e ushqimit nė mish.

11) Derri mbart rreth 30 sėmundje tė cilat lehtėsisht mund tė kalojnė tek njerėzit. Kjo ėshtė arsyeja pse Zoti ka urdhėruar mosprekjen e trupave tė tyre.

12) Krimbat e derrit janė mikroskopike, dhe njė herė prekje e tyre mund tė paraqesin probleme nė zorrėt tona, muskujt, palcės kurrizore apo trurit. Kjo rezulton nė sėmundjen e trihinozės. Simptomat nganjėherė mungojnė, por ata shkaktojnė sėmundjet e tjera, tė tilla si tifo, artriti, reumatizmi, gastriti, MS, meningjiti, problem nė fshikėzėn e tėmthit, ose alkoolizmi akut.

13) Derri ėshtė aq i pisėt, sa Krijuesi i ka pėrgatitur atij njė linjė kanalizimi poshtė ēdo kėmbe me njė dalje nė pjesėn e poshtme tė kėmbės. Nga kjo vrimė papastėrtitė nuk mund tė kalojė shpejt dhe mjaftueshėm. Njė pjesė tė kėsaj papastėrtie e merr dhe mishi i derrit.

14) Sipas ligjit hebre, derri ėshtė njė nga njė ushqimet e ndaluara (jo-kosh). Nė mėnyrė qė mishi tė jetė “kosh” duhet tė vijė sė pari nga njė kafshėt ripėrtypėse dhe t’i kenė tė ndara thundrat si: lopė, dele, dhi, apo dre. Ndėrsa devetė dhe derrat nuk janė “kosh”.

15) Kur’ani, libri i shenjtė i myslimanėve gjithashtu ndalon konsumimin e mishit tė derrit, pėr 14-tė ose mė shumė arsyet e mėsipėrme.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.