Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Milioneri tregon 4 mėnyrat se si tė bėheni tė pasur
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/3/11 11:59:54 (558 Lexime)


Ka shumė definicione tė ndryshme se ēfarė do tė thotė tė jesh i pasur.
Tė jesh i pasur ėshtė mė shumė njė gjendje mendore sesa njė vlerė monetare.Nė tė vėrtetė, tė pasurit mund tė jenė tė varfėr, e tė varfrit mund tė jenė tė pasur.
Si p.sh, njė familje me 5 anėtar mund tė jetė e lumtur edhe nėse nuk kanė bukė thuajse pėr tė ngrėnė.
E ndryshe prej tyre, njė familje tjetėr prej 5 anėtarėve mund ta kenė shtėpinė me 12 dhoma gjumi, e shujtėn mė tė shijshme nė botė, mirėpo mund tė kenė mungesė lumturie.
Mirėpo, tė jesh i pasur do tė thotė t’i kesh tė gjitha, tė jetė njė kombinim i pasurisė me gjendjen e shėndoshė mendore.

E pėr ta arritur kėtė lloj tė pasurisė, bashkė me lirinė financiare, paqen personale dhe lumturinė, ju duhet tė pėrkushtoheni tej mase.


1) Bėhuni njė “prodhues”
Ju duhet tė bėni njė ndėrrim tė madh nga njė konsumator nė prodhues.Si p.sh, njė konsumuar han pica, ndėrsa njė prodhues i bėn picat, konsumatorėt i shikojnė filmat, prodhuesit i bėjnė ato etj.
Ēdo milioner ėshtė edhe prodhues.Vetėm prodhuesit bėhen tė pasur.Nėse i studioni milionerėt me vėmendje, ju do tė vėreni qė tė gjithė ata ofrojnė produkte apo shėrbime pėr miliona njerėz.
Kur ju adoptoheni me nė mentalitet tė ‘prodhuesit, atėherė ju do tė bėheni tė pasur.
2) Sakrifikoni gjithēka
Shumica e njerėzve frikėsohen tė bėjnė sakrifica pasi qė mendojnė se do tė humbin ndonjė gjė.
Njė nėnė beqare nuk e blen njė libėr 20 dollarė, i cili mund ta ndihmoj atė t’i fitoj 20,000 dollarė.
Ajo ėshtė e njėjta nėnė qė frikėsohet nga kjo shumė, mirėpo prapė se prapė ia blen njė video-lojė djalit apo vajzės sė saj.
Para se tė bėheni tė pasur, ju njėherė duhet tė jeni tė varfėr.
Ju duhet tė jeni tė aftė tė ballafaqoheni me mė tė keqen, dhe ta pritni gjithmonė mė tė mirėn.
Mė e mira pėr tė sakrifikuar ndonjė gjė, ėshtė qė herė pas here ta pyetni vetėn: “Cila ėshtė gjėja mė e keqe qė mund tė ndodhė?”, dhe pastaj “Cila ėshtė gjėja mė e mirė qė mund tė ndodhė?”.
Sidoqoftė, ju duhet tė jeni tė aftė tė sakrifikoni gjithēka pėr tu bėrė tė pasur, qoftė edhe nėse ėshtė dollari juaj i fundit.
3) Bėj vetėm aktivitete tė tė pasurve
Numri njė i vrasjes sė mundėsisė pėr tu bėrė tė pasur, ėshtė tė qėndrosh nė vende tė varfėrisė.
Shumė njerėz e vendosin veten nė vende tė varfra, dhe janė tė rrethuar nga njerėz tė varfėr.
“Gjeni pėr tė bėrė aktivitete tė tė pasurve dhe bėni ato. Pėr mua, nė vend se tė luaja basketboll, vizitoja shtėpi luksoze dhe vetura luksoze. Kjo ma ka ndryshuar tėrė jetėn”, thotė autori i kėtij shkrimi.
4) Shfrytėzoj talentet tuaja
Ēdo njeri e ka njė talent tė lindur. Disa i kanė mė shumė, e disa vetėm njė.
Sidoqoftė, ju duhet t’i kultivoni talentet tuaja dhe tė futeni nė njė rreth tė njerėzve qė tė ndihmojnė me kėtė gjė.
Gjej talentet tuaja dhe aftėsitė, e zhvilloj ato. Sa mė shumė qė i shfrytėzon talentet tuaja, sa mė i lumtur e mė i pasur tė jesh.
Paratė janė duke u printuar vazhdimisht pėr ju tani. Paraja ėshtė gjėja e cila do tė ndihmoj tė jesh mė shumė vetvetja.
Ndaloni sė ‘mbijetuari’ dhe filloni tė ‘jetoni’, Ka shumė virtyte qė tė bėjnė tė pasur. Prandaj, bėhuni gati tė jetoni nė shtėpi mė tė mira, tė vozisni vetura mė luksoze etj.
Ju do tė fitoni shumė mė shumė fuqi kur angazhoheni qė tė bėheni tė pasur

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.