Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Mesazhi qė i dha NATO Rusisė
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/12/3 8:54:46 (577 Lexime)


Ftesa pėr anėtarėsimin e Malit tė Zi nė NATO ka shkaktuar njė stuhi protestash nga Moska, tė cilat mund tė duken tė tepruara nėse merret parasysh forca minimale ushtarake e Malit tė Zi, REL.
Ushtria malazeze ka rreth 2,000 ushtarė, ndėrsa marina e saj vetėm dy fregata aktive.
Por, ajo ēfarė ka zemėruar mė sė shumti Moskėn, duket se ėshtė mesazhi i NATO-s: secili vend ėshtė i lirė tė zgjedhė aleancat e tij, pa ndėrhyrjen e Moskės.

“Njė nga argumentet kryesore qė ka bindur shtetet anėtare tė NATO-s pėr tė lėshuar ftesėn, ėshtė pikėrisht mesazhi pėr Moskėn se Rusia nuk mund ta ndajė Evropėn nė sferat e ndikimit”, thotė Jonathan Eyal, drejtor nė Institutin Mbretėror tė Shėrbimeve tė Bashkuara, me seli nė Londėr.

Ai thotė se oferta e anėtarėsimit pėr Malin e Zi vjen njė vit pasi Rusia ka ndėrhyrė nė Ukrainė, nė shenjė hakmarrjeje pėr Kievin, i cili ka kėrkuar lidhje mė tė afėrta me Perėndimin.

Moska ka aneksuar Krimenė pas rrėzimit tė presidentit Viktor Yanukovych nė shkurt tė vitit 2014 dhe vazhdon tė mbėshtesė separatistėt pro-rusė, tė cilėt kanė marrė nėn kontroll disa pjesė tė Ukrainės lindore.

Ndėrhyrja e vazhdueshme e Rusisė nė Ukrainė ka shqetėsuar vendet anėtare tė NATO-s, tė cilat ndajnė kufi me shtetin rus. Nė pėrgjigje, NATO ka rritur praninė e saj nė shumicėn prej tyre.

Tani, ftesa e NATO-s pėr Malin e Zi duket se ka pėr qėllim tė sigurojė edhe vendet anėtare, edhe ato qė synojnė anėtarėsimin, si nė Evropėn Lindore, ashtu edhe nė Ballkan, se aleanca nuk i frikėsohet Moskės.

“Pėr NATO-n, sigurisht se dėrgon njė sinjal se ajo vazhdon tė pranojė anėtarė tė rinj dhe se politika e saj e zgjerimit nuk ndalet… Dėrgon mesazh edhe te vendet e tjera tė Ballkanit Perėndimor se anėtarėsimi nė NATO ėshtė njė mundėsi pėr to nė tė ardhmen”, thotė Judy Depmspey, bashkėpunėtore e lartė nė Institutuin Carnegie Europe dhe kryeredaktore e blogut Strategic Europe.

Duke i bėrė ftesėn Malit tė Zi mė 2 dhjetor, sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thėnė se Bosnja, Maqedonia dhe Gjeorgjia po ashtu kanė bėrė pėrparim drejt anėtarėsimit nė NATO. Pas ftesės pėr Gjeorgjinė nė vitin 2008, forcat ruse kanė zhvilluar njė luftė pesėditėshe atje dhe Moska ka njohur dy rajone tė Gjeorgjisė si shtete tė pavarura.

Pyetja tani ėshtė se si do t’i pėrgjigjet Rusia mesazhit tė NATO-s?!

Duke reaguar ndaj vendimit tė 2 dhjetorit, Dmitry Peskov, zėdhėnės i presidentit rus, Vladimir Putin, ka thėnė se vazhdimi i zgjerimit tė NATO-s nė lindje nuk mund tė mos ēojė nė pėrgjigje nga lindja, pra nga Rusia.

Njė mundėsi ėshtė qė Moska tė provojė tė pėrdorė ndikimin e saj nė Mal tė Zi, nė pėrpjekje pėr tė kthyer mbrapsht vendimin e qeverisė pėr t’iu bashkuar aleancės.

Ky ndikim pėrfshin investimet e mėdha financiare tė Moskės nė Mal tė Zi. Disa mijėra rusė jetojnė nė Mal tė Zi, kanė blerė shtėpi dhe kanė krijuar biznese atje.

Nė tė njėjtėn kohė, Moska mund tė pėrpiqet tė shkaktojė trazira sociale, me shpresė se rrėzon qeverinė e kryeministrit Millo Gjukanoviq. Nė prag tė ftesės sė NATO-s, grupet opozitare pro-ruse kanė protestuar vazhdimisht, duke bėrė thirrje pėr dorėheqjen e Gjukanoviqit dhe zgjedhje tė parakohshme.

Tė dyja kėto opsione mund ta tėrheqin Moskėn, sepse sondazhet e opinionit nė Mal tė Zi tregojnė se popullsia ėshtė e ndarė nė mėnyrė tė barabartė midis atyre qė duan t’i bashkohen NATO-s dhe atyre qė kundėrshtojnė.

Por, disa vėzhgues presin qė pėrpjekjet e forta tė Rusisė tė rezervohen pėr Serbinė, e cila ka lidhje tė ngushta kulturore dhe fetare me Moskėn.

Anėtarėsimi eventual i Serbisė nė NATO ose nė Bashkimin Evropian do tė shihej si goditje e fuqishme pėr Kremlinin.

“Do tė ketė presion tė shtuar mbi Serbinė pėr tė shmangur njė proces tė ngjashėm tė integrimit tė saj nė institucionet ekzistuese. Rusia do tė pėrpiqet tė ndajė Ballkanin midis njė sfere perėndimore dhe njė sfere tė ashtuquajtur ruse”, thotė analisti Eyal.

Mali i Zi do tė ishte shteti i 29-tė anėtar i NATO-s. Ai, njėsoj, si edhe anėtarėt e tjerė, do tė marrė pjesė nė operacione tė NATO-s.

Mali i Zi tashmė ka hulumtuar rolin e mundshėm nė tė ardhmen, duke kontribuar me 25 trupa nė misionin e NATO-s nė Afganistan qysh nė vitin 2010. /REL


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.