Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Nevzat Bejta i ēon “selam” Bashar al Asadit
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/3/2 5:50:00 (437 Lexime)Kryetari i Komunės sė Gostivarit, z. Nevzat Bejta mbajti fjalim nė simpoziumin e kryetarėve tė komunave – Lidershipi transformues nė Evropėn Juglindore qė mbahet nė Graz tė Austrisė qė po organizohet nga Instituti i Bankės Botėrore.
Tema e diskutimit ishte “Menaxhimi ne raste krizash dhe katastrofat natyrore”.
Gjatė fjalimit, kryetari Nevzat Bejta vuri nė dukje qė faktori njeri ka pėrgjegjėsi dhe paraqitet si pėrgjegjės direkt pėr thuajse ēdo katastrofė (luftė) ndaj njerėzimit.Shembull konkret kryetari Nevzat Bejta pėrmendi luftėn nė Siri dhe se si njė politikan i papėrgjegjshėm mund t’i sjelle dem popullit dhe shtetit tė vet. Si pasoj, tha kryetari Nevzat Bejta, sot kemi gjithė kėta viktima nė njerėz dhe refugjatė nga ky vend.
Sa i pėrket krizės sė refugjatėve, kryetari Bejta theksoi qė ne tė gjithė duhet te solidarizohemi dhe t’i ndihmojmė ata nė forma tė ndryshme.
Me kėtė rast, kryetari i komunės Nevzat Bejta shpalosi idenė e tij se si njė kryetar komune duhet tė sillet dhe tė menaxhojė nė kohe krize dhe katastrofe natyrore.
Kryetari i mirė, tha ai, duhet tė qėndrojė gjithnjė afėr qytetareve si nė kohė krize apo katastrofe natyrore, ashtu edhe nė periudha tė zakonshme.
Sivjet, simpoziumi po mbahet me temė: “Bashkėqeverisje pėr zhvillimin urban gjithėpėrfshirės nė Evropėn Juglindore”. Folės nė Simpozium janė kryetarėt transformues nga qytete Evropiane tė cilėt kanė aplikuar reforma tė suksesshme qė shėrbejnė si praktika tė mira, tė zbatueshme nė Evropėn Juglindore.
Nė simpozium po marrin pjesė 150 kryetar komunash nga e gjithė Evropa Juglindore, ndėrsa nga Maqedonia marrin pjesė tre kryetar komunash. Kryetari Bejta ėshtė kryetari i vetėm shqiptar nga Maqedonia. Nga Shqipėria po marrin pjesė shtatė dhe nga Kosova katėr drejtues tė qeverisjeve lokale.
Nė delegacionin nga Komuna e Gostivarit, ndodhet edhe udhėheqėsi i Zyrės pėr Zhvillim Ekonomik Lokal dhe implementim projektesh, Pajtim Saiti. Simpoziumi zhvillon punimet nga data 29 Shkurt deri 1 Mars – 2016.

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.