Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Nis lufta BDI - VMRO luten qytetare tė mos bien pre e lojrave !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/27 3:10:00 (585 Lexime)Vėnia e njėpasnjėshme e pėrmendoreve nė Shkup ka shqetėsuar opinionin se mund tė nxitenn tensione ndėretnike, duke marrė parasysh simbolikėn e tyre. Kryqi nė njėrėn anė dhe shqiponja dykrenare nė anėn tjetėr kanė ngjallur reagime tė ndryshme nė opinion, me gjasė pėr tė eskaluar tensionet.

Banorėt e Shkupit nuk duhet tė binė pre e provokimeve qė i bėn pushteti, ata janė tė vetėdijshėm dhe tanimė ėshtė vėrtetuar se gjithmonė kur pushteti do tė mbulojė ndonjė krim tė madh, paraqiten tensione ndėretnike. Kėshtu shprehen nė deklaratat e tyre pėr Portalb, profesoresha universitare Maja Muhiē dhe aktivisti Xhabir Deralla.

Sipas profesoreshws Maja Muhiē, aktet e kėtilla, vėnien e shqiponjės pastaj edhe tė kryqit, janė jokorrekte.

“Edhe pse Shkupi ka traditė tė vjetėr tė multikulturalizmit dhe shprehjet tė lirė nėpėrmes simboleve tė komuniteteve, kėto aksione vlerėsojė se janė tė panevojshme. Qėllimi i tyre nuk ėshtė shprehja e lirė e ndonjėrės prej komuniteteve por nxitja e tensioneve. Nga ana tjetėr, qytetarėt duhet qė t’i injorojnė kėto procese. Mendoj se ata janė mėsuar mė me situata tė kėtilla dhe nuk mendojė qė do tė bien pre e provokimeve tė kėtilla, veanėrisht kur kemi parasysh traditėn multikulturore nė Shkup dhe tanimė vetėdijėn e lartė pėr cfardo lloj provoikimi”, shprehet pwr Portalb Muhiē.


Xhabir Deralla mendon se aktet e kėtilla janė provokim ndaj raporteve etnike. “Struktura e kėtij pushtetit tanimė ka dėshmuar konceptin se defokuson opinionin nga problemet reale. Ata tentojnė tė krijojnė krizė, qė t’i ikin pėrgjegjėsisive pėr krimet e mėdha pėr tė cilat dyshohen. Qytetarėt tanimė janė tė vetėdijshėm, kjo u dėshmua edhe nė rastin e Kumanovės (ngjarjet 9-10 maj), kur banorėt e kėsaj ane pavarėsisht pėrkatėsive etnike dhe fetare nuk ranė nė provokim”, tha pėr Portalb Deralla duke shtuar se populli tani e ka kuptuar se pushteti kėto i bėn pėr tė iku nga pėrgjegjėsia pėr krimet, gjatė mandatit tė tyre politik.

/Portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.