Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Fenomeni i rrallė i akullit nė liqenin Superior (Video)
Postuar nga Admin Kyqur 2016/2/22 17:40:08 (383 Lexime)


Kur kushtet atmosferike fillojnė tė nxehen, sipėrfaqja e akullit qė ėshtė formuar nė ujė gjatė dimrit fillojnė tė thyhen, dhe lėvizja e ujit nėpėr tė do tė bėjė qė copat e saj tė rrėshqasin, duke shkaktuar pamje interesante si nė videon mė poshtė qė ėshtė bėrė nė Liqenin Superior tė bregdetit nė Minnesota.

Mė 13 shkurt Dawn M. LaPointe anėtare i galerisė Radiant Spirit ka incizuar momentet tė thyerjes sė akullit, i cili ishte nė njė trashėsi nga 0.6-7.6 centimetra, raporton National Geographic, transmeton Koha.net.


Akulli i hollė krijonte njė tingull si thyerja e xhamit, gjė tė cilėn mund ta dėgjoni nė video.

“Shkėlqimi qė krijohej nė disa segmente ishin nga prarimi i diellit, lulet e acarit qė ka formuar nė krye tė akullit tė ri gjatė natės, ishte qershia mbi tortė”, ka thėnė ajo.

Pėrkundėr qė duket se pamjet janė tė shpejtuara nė video, ato janė marr nė vendin e ngjarjes me shpejtėsi natyrale, duke treguar kėshtu se sa shpejtė mund tė lėvizė akulli.

Sipas Lisa Borre, hulumtuese nė Institutin Cary pėr studimet e ekosistemit, kjo video na pėrkujton bukurinė dhe shpeshherė dinamikėn e akullit nė liqen.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.