Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Alarmi nga NASA pėr klimėn !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/19 0:57:20 (414 Lexime)


Pasi 2015 u ēertifikua zyrtarisht si viti mė i nxehtė nė tokė nė 136 vitet e fundit, 2016 nis edhe mė keq, duke regjistruar pėr muajin janar, njė rekord tė ri nė termometėr.
Janari qė sapo kaluam, sipas tė dhėnave tė NASA-s, Administrata Kombėtare Aeronautikės dhe hapėsinore, ishte mė i nxehti qė prej vitit 1880, qė ėshtė edhe viti prej nga ku filluan tė ruhen kėto tė dhėna.


Temperatura globale arriti nė janar 1.13 gradė Celcius mė shumė nė krahasim me mesataren e viteve 1951-1980, qė ėshtė edhe parametri i pėrdorur nga agjencia amerikane, qė mat trendin e temperaturave.

Nė fakt, temperatura globale sipas NASA, ka nisur tė rritet me nga njė gradė qė nga muaji tetor, mė pas nėntor dhe dhjetor.

Pėr tė vendosur kėtė rekord tė ri botėror, ka kontribuar edhe fenomeni natyror periodik El Nino, qė ngroh ujėrat nė Paqėsor.

Pėr Stefan Rahmstorf, kėrkues nė Institutin Potsdam, El Nino mund ta rrisė termometrin me 0.2 gradė maksimumi ndaj dhe pjesa tjetėr e rritjes sė temperaturave nė kėtė nivel rekord i dedikohet tėrėsisht ngrohjes klimaterike.

Eksperti shpjegon ndėr tė tjera se trendi i ngrohjes do tė vazhdojė edhe pėrgjatė 2016, duke parashikuar njė vit relativisht tė thatė dhe tė nxehtė.

NASA edhe mė herėt ka paralajmėruar se efektet e El Nino do tė jenė po aq tė kėqija sa nė vitin 1998, mė i forti i regjistruar nė histori, qė shkaktoi kaos nė sistemet botėrore tė motit. El Nino ndodh ēdo dy deri nė 7 vjet.

Muajt e fundit El Nino ka shkaktuar disa nga pėrmbytjet mė tė rėnda nė 50 vite nė Paraguaj, Argjentinė, Uruguaj dhe Brazil dhe Britaninė e Madhe. Ndėrsa nė Europė, El Nino ka sjellė e do tė vazhdojė edhe pėrgjatė 2016 tė sjellė mot tė ngrohtė dhe tė thatė.

/zhurnal


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.