Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Si lindi "vėllazėria" mė e fuqishme nė botė !
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/10 10:33:10 (416 Lexime)


Ishte njė nga ato momentet, kur brenda njė ose dy sekondash, ndryshoi historinė e Amerikės, mė 30 janar 1953, nė inaugurimin e Presidentit Dwight Eisenhower, Harry Truman pėrshėndeti Herbert Hoover. "Mendoj se duhet tė organizojmė njė klub Presidentėsh", sugjeroi Hoover. "Kjo ėshtė njė ide e mirė", ia ktheu Truman. "Ti bėhu presidenti i klubit, kurse unė do tė jem sekretari". Deri nė atė moment, Klubi i Presidentėve ishte mė shumė njė ide se sa njė institucion. Disa nga presidentėt u konsultuan me paraardhėsit e tyre, por pėrtej ndarjen sė historive tė luftės me njėri-tjetrin, ekzistonin limite pėr ato ēka ish-presidentėt mund tė bėnin, vetėm nėse ai aplikonte pėr njė punė tė re.


Por me ardhjen e kohėve moderne, tė pasluftės, Klubi i Presidentėve u shndėrrua nė njė "vėllazėri" tė vėrtetė, njė aleancė e qėndrueshme e pėrbėrė nga presidentė aktualė dhe ish-presidentė. Kjo vėllazėri lindi nga eksperiencat qė ato ndanin, gabimet qė shmangin dhe mundėsitė qė kapnin. Presidentėt funksionojnė mė mirė kur janė tė bashkuar se sa kur janė tė ndarė, dhe ata e dinė mirė kėtė gjė, kėshtu qė bashkojnė forcat pėr t'u konsultuar, ankuar e mbrojtur. Hoover dhe Truman, bėnė mė shumė. Kjo ishte njė nga aleancat mė tė vėshtira nė historinė e Amerikės. Truman kishte pak javė qė kishte hyrė nė zyrė nė pranverėn e vitit 1945 kur gazetat filluan tė paralajmėronin pėr fatkeqėsinė e radhės: "njė nga problemet e ushqyerjes mė tė mėdha nė histori" siē New York Times e pėrshkruante pėrballjen me urinė tė 100 milionė qytetarėve evropianė qė vuajtėn pėr vite me radhė nė kohė lufte. Nė dijeni pėr kundėrshtimin e pjesės mė tė madhe nė Shtėpinė e Bardhė, Truman i dėrgoi fshehurazi njė letėr Hoover-it qė deri nė atė kohė ishte akoma i pėrēmuar, duke e ftuar atė tė kthehej nė Shtėpinė e Bardhė pėr herė tė parė qė nga inaugurimi i Franklin Rusvelt-it 12 vjet mė parė. Hoover dhe Truman u takuan mė 28 maj, 1945; Hoover, njė inxhinier i trajnuar i cili ishte i nderuar pėr punėn e tij gjatė Luftės sė Parė Botėrore, iu bashkua Truman-it nė nismėn pėr tė marrė ushqim nga vendet qė kishin, dhe t'i shpėrndanin ato nė vendet qė kishin nevojė, njė sfidė e madhe mbi tė cilėn varej jeta e miliona njerėzve. Republikani Hoover e la takimin pak skeptik, pasi demokrati Truman mund tė bėnte diēka kundra nė kėtė mision tė pėrbashkėt. Por ai u gabua.Kur plani funksionon

Nė vitin qė pasoi, Truman aprovoi tė gjitha rekomandimet e Hoover-it njėri pas tjetrit, dhe dėrgoi ish-Presidentin 71-vjeēar nė njė mision 50 mijė miljesh rreth e qark botės. Me kurajon e Trumanit, Hoover, njeriun tė cilin shumica e demokratėve e shanin, u takua me 7 mbretėr, 36 kryeministra dhe Papėn. Ai dha 42 konferenca pėr shtyp. Kur ai ishte nė Kairo nė prill tė 1946-s, sė bashku me Truman-in bėnė njė transmetim nė radio duke i bėrė thirrje amerikanėve tė ruanin ushqimin: "Shpėtimi i jetės sė kėtyre njerėzve ėshtė mė shumė se sa njė nevojė ekonomike pėr rimėkėmbjen e botės", tha Hoover. "Ėshtė pjesė e rindėrtimit shpirtėror dhe moral tė botės". Plani funksionoi. Nė fund tė verės sė atij viti, Truman mundi tė deklaronte se Amerika kishte dėrguar 5.5 milionė ton me grurė nė rajonet e Evropės, duke mbajtur kėshtu njė premtim kombėtar dhe parandaluan njė katastrofė humanitare. Pas kėsaj, Hoover tha "se ishte tepėr i lodhur nė kėtė moment dhe donte vetėm tė ikte diku larg pėr tė pushuar".Truman i shkroi privatisht Hoover-it qė kjo e tija ishte njė shėrbim i vėrtetė humanitar. Gjatė kėsaj kohe, tė dy ata kishin lidhur njė lloj miqėsie duke u pėrballur me armiqtė e pėrbashkėt. "Unė e di qė mund tė mbėshtetem tek ti nėse puna na e kėrkon ashtu", i shkroi Truman. Dhe ai ashtu bėri. Truman kishte zbuluar tek Hoover njė aleat tė vėrtetė, pėrkushtimi i tė cilit pėr t'i shėrbyer dhe fuqizuar vendin dhe presidencėn ishte tepėr i madh. Hooper ndihmoi Truman-in pėr tė shitur idenė e ndihmave evropiane tek Kongresi Republikan.

Truman dhe Hoover prodhuan transformimin mė tė madh tė presidencės nė histori, njė pėrqendrim pushteti qė arriti tė ndryshonte CIA-n, Kėshillin Kombėtar tė Sigurisė, Kėshillin Ekonomik, Administratėn e Shėrbimeve tė Pėrgjithshme, Departamentin e Mbrojtjes dhe shumė mė shumė. Ky partneritet i papritur kishte prodhuar njė lloj tė ri pushteti. Ishte njė marrėveshje qė i favorizoi tė dy ata. Nė vitin 1951 Truman dhe Hoover u renditėn pėrkatėsisht i treti dhe i pesti nė listėn e Njerėzve mė tė Admiruar. Ata e vlerėsuan aleancėn punėtore midis ish-presidentėve dhe presidentėve aktualė.Por jo tė gjithė Presidentėt qė pasuan, treguan dėshirėn e tyre pėr tė bashkėpunuar, por ishte e qartė se Klubi i Presidentėve mund tė pėrdorej si instrument i pushtetit presidencial. Kur Klubi ishte nė funksionin e tij mė tė mirė, ai mund t'i shėrbente Presidentit, tė zgjidhte problemet e tij dhe problemet kombėtare, madje edhe tė shpėtonte jetėn e tyre.Sekretet e Klubit tė Presidentėve: Si mėsoi Bill Klinton tė pėrshėndeste?

Ēdo president i ri merr kėshilla nga presidentėt qė ata ndjekin. Ike (Dwight David Eisenhower) i tregoi John F. Kennedy-t (JFK) si tė bėnte njė largim tė shpejtė me helikopter. Lyndon B. Johnson (LBJ) i tregoi Richard Nixon se ku i mbante kasetat regjistruese sekrete. Jerry Ford i tha Jimmy Carter-it tė lėvizte e tė takonte sa mė shumė njerėz nė Washington. Nikson i tha Ronald Reaganit kė tė mbante dhe kė tė largonte nga Kabineti i tij presidencial. Por asnjė kėshillė nė historinė e presidentėve nuk ka qenė mė e thjeshtė (dhe qė ka mbetur sekret pėr njė kohė tė gjatė), se ajo qė Ronald Reagan i dha Bill Clinton-it. Reagan i mėsoi Clintonit formėn e pėrshėndetjes Kur Clintoni u bė president kishte nė dispozicion 5 presidentė tė tjerė nga tė cilėt mund tė merrte kėshilla - Nixon, Ford, Reagan, Carter dhe Bush - klubi mė i madh i presidentėve qė nga koha kur Lincolni e themeloi nė 1861-shin. Ēdo anėtar ofroi ndihmėn e tij karshi Clintonit qė javė mė pėrpara se ky i fundit tė bėnte betimin. Por Clintoni nė fakt nuk priste tė mėsonte diēka tė tillė disa javė pasi ai mundi nė zgjedhje Bushin. Bill Clinton pati njė telefonatė me njė Mjeshtėr Komunikimi, i cili ishte 81 vjeē. Ata ishin takuar edhe mė parė, nė fillim tė viteve 1980 kur Clinton dhe gruaja e tij, Hillary, morėn pjesė nė njė darkė nė Shtėpinė e Bardhė tė ftuar nga Reagani. Gjatė kėsaj kohe, ata u ulėn nė zyrėn e Reaganit duke folur pjesėn mė tė madhe pėr ekonominė, pėr nevojėn pėr tė limituar shpenzimet. Kur Clinton kėrkonte kėshilla nė pėrgjithėsi, Raegani i rekomandoi fuqitė kurative tė Kampit David (vend pėr trajtime).

Por mė pas Reagani u kujtua se kishte parė mėnyrėn se si Clinton kishte pėrshėndetur gjatė fushatės sė tij. Metoda e tij ushtarake e tė pėrshėndeturit nuk preferohej shumė. Kėshtu Reagani e kėshilloi atė se duhet tė kishte qėndrim mė tė fortė dhe imponues. Por si duhet tė pėrshėndeste Clintoni ekzaktėsisht? Oficeri i Kalorėsisė Ushtarake i shpjegoi se dora duhet tė ngrihej ngadalė dhe pastaj tė ulej poshtė. Clinton qėndroi nė dhomėn e Reagan-it deri sa e praktikoi formėn e pėrshėndetjes. E gjithė seanca zgjati 70 minuta. Reagan-i i dhuroi Clinton-it njė kavanoz me fasule kur seanca mbaroi (kavanoz tė cilin Clinton-i e mbajti pėr 8 vitet e ardhshme nė tavolinėn ovale tė zyrės sė tij). Pak vite mė vonė Reagan pranoi se kishte sėmundjen Alzhajmer. Kontaktet e tij me Clinton-in u rralluan pas vitit 1993. Por edhe pas gjeneratash tė tėra, pavarėsisht dallimeve politike, ndihma gjithmonė do t'i jepet atyre qė e kėrkojnė nė Klubin e Presidentėve.

/(TIME)


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.