Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : 8 ushqimet qė “shfryjnė” barkun tuaj
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/10 4:49:21 (673 Lexime)
Nuk ėshtė aspak e lehtė ta kontrolloni dėshirėn pėr ushqimet e dėmshme atėherė kur provoni qė edhe peshėn ta mbani nėn kontroll. Por, jo tė gjitha ushqimet janė tė dėmshme pėr linjėn tuaj.

1. Bademi ėshtė i pasur me vitamina E, qė janė tė shkėlqyeshme pėr ripėrtėritjen e lėkurės, pastaj me proteina dhe aminoacide omega 3. Shmangeni bademin industrial tė kriposur, sepse kripa shkakton fryrje dhe kufizoni konsumimin nė 20 copė.


2. Njė gotė ēaj mente apo xhenxhefili ėshtė “pastrues’ i hatashėm i gazrave, tė cilat mund tė grumbullohen nė trup dhe nė mėnyrė vizuale ta rrisin stomakun tuaj.

3. Pemėt e ėmbla, si molėt dhe rrushi, shkaktojnė fryrje nė trup, kėshtu qė mė sė miri do tė ishte ta zėvendėsoni me dredhėza, mjedra dhe me grejpfrut. Kjo pemė pėrmban vlera tė larta ushqyese dhe antioksidues, tė cilėt e mbrojnė trupin nga lloje tė ndryshme tė sėmundjeve, e posedojnė edhe mjaft ujė dhe ofrojnė ngopje mė tė madhe gjatė konsumimit.

4. Shpargujt posedojnė efekt probiotik qė nxit punėn e tretjes dhe metabolizmit duke pastruar zorrėt. E njėqind gramė shparguj gjenden vetėm 35 kalori, e me kėtė specialitet pranveror mund tė kėnaqeni pa frikė.

5. Njė gotė jogurt grek pa yndyrė, me pak fruta mali, ėshtė njė kombinim i hatashėm pėr shujtė, por edhe burim i hatashėm pėr probiotikė qė mbron shėndetin e traktit tretės.

6. Papaja pėrmban enzimėn tretėse, e cila pėrshpejton kalimin e ushqimit nėpėr organizėm. Kufizojeni konsumin e kėsaj peme ekzotike nė 200 gramė pėr shujtė.

7. Avokado njihet pėr yndyrat e shėndetshme qė posedon. Kur jeni tė uritur hani gjysmė avokado, pasi qė yndyrat e shėndetshme bėjnė qė tė ngopeni shpejt.

8. Uji ėshtė burimi i jetės. Kur t’ju kap uria pini njė gotė ujė tė thjeshtė. Shpeshherė ndodh qė tė konsumojmė ushqim e qė nė fakt jemi tė etur. Uji ėshtė njė element i pazėvendėsueshėm nė trupin e njeriut, sepse nxit largimin e helmeve nga trupi, pėrshpejton metabolizmin dhe tretjen.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.