Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Ēaji ndihmon nė forcimin e kockave
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/9 12:55:36 (409 Lexime)


Ēaji mund tė jetė sekreti pėr tė pasur kocka tė fuqishme. Studiuesit kėmbėngulin se 3 filxhanė ēaj nė ditė, ulin riskun e thyerjes sė kockave deri nė 30 %.

Kėrkimet e shumta tregojnė se njerėzit tė cilėt kosumojnė shpesh ēaj kanė kocka mė tė forta se njerėzit tė cilėt nuk e pinė.

Vullnetarėt qė morėn pjesė nė kėtė studim ishin mesatarisht 80 – vjeē dhe u pyetėn paraprakisht pėr dietėn e tyre, nė veēanti pėr sasinė e ēajit qė konsumonin. Nga studimi u vu re se ata persona qė kishin konsumuar ēaj ishin mė pak tė rrezikur pėr t’i thyer kockat sesa ata qė nuk pinin ēaj.

Gjithashtu nė kėtė studim u vu re se tė tjerė faktorė qė dobėsojnė kockat ishin pirja e duhanit dhe moskryerja e ushtrimeve apo aktivitetit fizik.

Konsumimi i ēajit pėr njė pjesė tė madhe tė njerėzve ėshtė njė kėnaqėsi dhe tashmė ėshtė njė lajm i mirė pėr konsumuesit e rregullt tė tij, sidmos tek gratė e moshės sė mesme, sepse ndihmon nė shėndetin e mirė tė kockės.

Pėrveē ēajit, studiuesit rekomandojnė qė tė bėhen pjesė e dietės ushqime, qė pėrmbajnė kalcium, perime qė kanė nė pėrbėrje proteina dhe shumė fruta, nė mėnyrė qė kockat tė forcohen./tvklan.al


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.