Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Profesorėt Universitar: Projektet e Kulturės Shqiptare tė diskriminuara(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/9 11:55:43 (353 Lexime)


Pėr artin shqiptar nė Maqedoni u diskutua gjerė nė emisionin “Nė mbrėmje me Agim Poshkėn”. Sipas pjesėmarrėsve debat, projektet e artit dhe kulturės shqiptare nė Maqedoni vazhdojnė tė diskriminohen. Pėrveē kėsaj, pati konstatime se edhe pėrfaqėsimi teknik i tė punėsuarve nė sektorin e kulturės nuk ėshtė i drejtė.
“Fatkeqėsisht, qė ne nė institucionet e shtetit, tė muzikės klasike siē janė opera dhe filharmonia e Maqedonisė, lere qė s’kemi asnjė shqiptar – ne nuk kemi asnjė projekt tė vetėm, as njė mysafir, regjisor apo dirigjent tė ftuar”, u shpreh Besiana Mehmeti, Profesoreshė.

“Shteti i Maqedonisė, kulturės shqiptare… 70 vjet na ka borxh. Pėr atė duhet tė gjinden forma qė atė pjesė tė borxhit qė na ka, Jo tė nė japė 1 % nga buxheti qė ne participojmė nė mėnyrė shumė korrekte, por ta plotėsojė me mbi 50% qė mund tė jemi nė hap me integrimet e mėtutjeshme”, tha Sabaudin Zhuta, Profesor.

“Dikur na thonin se na mungojnė projektet shqiptare, shqiptarėt nuk konkurrojnė me projekte, s’kanė ide; Ja tani projekte sa tė duash. D.m.th. problemi qenka te ato. Nga ai burim ku na takojnė ato mjete kemi pengesa nga njerėzit kompetentė”, tha Burhan Ahmeti, Aktor.

Problemi nuk qėndron vetėm te diskriminimi etnik, por edhe te punėsimet, pasi siē u tha nė kėtė debat, edhe ato punėsime qė bėhen, janė partiake dhe punėsohen njerėz jo adekuat.

“Edhe njė gabim tjetėr ėshtė qė njerėzit qė i pėrzgjedhim veēanėrisht, kjo ėshtė njė fenomen, edhe nė Ministrinė e Arsimit edhe nė atė tė Kulturės ne ēojmė njerėz tė pa arsimuar dhe tė pa kulturuar”, theksoi Jeton Pustina, Profesor.

“Nuk e kuptoj kėtė qasje tė politikės shqiptare nė Maqedoni, qė nuk emėron kuadro tė mirėfillta nė institucionet kulturore. Nuk mund tė udhėheq me shtėpinė e kulturės njė profesor i edukatės fizike”, shtoi Lulzim Haziri, Poet.

Nė kėtė emision u akuzua sekretari shtetėror nė Ministrinė e Kulturės, Behixhudin Shehapi, se nuk ka bėrė, sipas pjesėmarrėsve nė emision, presion sa duhet qė projektet shqiptare tė financohen nga ky institucion.

Pėrgatiti: Artan Nuhiu/Tv21/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.