Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Kėshilltarėt shqiptarė akuzojnė NTP-nė e Shkupit pėr nėpėrkėmbjen e gjuhės shqipe (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/9 11:26:14 (378 Lexime)


Kėshilltarėt e Qytetit tė Shkupit nga radhėt e BDI-sė dhe PDSH-sė kanė shprehur pakėnaqėsinė e tyre pėr mosrespektimin e gjuhės shqipe nė tabelat elektronike tė stacioneve tė autobusėve por jo vetėm. Qemal Musliu thotė se ka dėrguar disa herė ankesa drejt institucionit ku ai ėshtė i angazhuar por akoma nuk ka njė zgjidhje konkrete. Sipas tij, fajtor kryesor pėr kėto lėshime ėshtė Drejtoria e Ndėrmarrjes publike.

“Nė kontaktet qė i kam pasur me udhėheqėsinė e qytetit tė Shkupit dhe me drejtorin e kėsaj ndėrmarrjeje publike, ai ia hedh fajin firmės e cila ka marrė pėrsipėr ta realizojė kėtė projekt, ka bėrė gabime gjuhėsore dhe ka marrė masa qė ato tė eliminohen sa mė shpejt, mirėpo unė mendoj se gabimi ėshtė dhe te Drejtoria e Ndėrmarrjes publike se ata duhet tė kenė person apo ndonjė shtėpi e cila merret me kėto gjėra para se tė distribuohen dhe tė vendosen nė vendcaktimet qė i kanė caktuar ato, duhet tė shihen a janė nė rregull e pastaj tė vendosen e jo tė vendosen e pastaj tė korrigjohen” , deklaroi Qemal Musliu, Kėshilltar i qytetit tė Shkupit BDI.

Edhe kėshilltari i PDSH-sė Idriz Orana thotė se ka kėrkuar nga kryetari i Kėshillit tė Qytetit tė Shkupit qė tė dorėzojė informacion tė detajuar pėr respektimin e dygjuhėsisė nė nivel tė Qytetit tė Shkupit. Ai nė njė bisede telefonike, pėr lėshimet, njė pjesė tė fajit ia hodhi kėshilltarėve tė BDI-sė. Nė statutin e Qytetit tė Shkupit thuhet se pėrveē gjuhės maqedonase dhe alfabetit cirilik, ėshtė nė pėrdorim zyrtar edhe gjuha shqipe. Mirėpo kjo rregullore vazhdimisht shkelet nga institucionet e ndryshme.

Agron Vrangalla/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.