Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Ekspertėt: Lista zgjedhore e pastruar, shqiptarėve iu siguron mė shumė deputetė (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/9 11:15:17 (401 Lexime)


KSHZ-ja ende nuk ka pranuar bazėn e tė dhėnave nga tė gjitha institucionet dhe si pasojė fillimi i kryqėzimit tė tyre vazhdon tė shtyhet. Kėshtu mėson jozyrtarisht Alsat M, ndėrkohė qė njė raport mė i detajuar pritet tė jepet tė mėrkurėn. KSHZ thotė se tashmė janė zgjedhur dy IT kompanitė vendase, pėrgjegjėse pėr procesin e kryqėzimit, tė cilat do tė punojnė njėkohėsisht me grupin e ekspertėve nga IFES. Kėta tė fundit tė kontaktuar nga Alsat konfirmojnė pėrfshirjen aktive nė punėn e KSHZ-sė pėr organizimin e zgjedhjeve, ndėrsa thonė se ky institucion nuk ka nevojė pėr njė softuer tė ri pėr procesin e kryqėzimit.

“IFES i jep asistencė teknike Komisionit Shtetėror Zgjedhor pėrderisa ai punon pėr tė pėrmirėsuar kushtet pėr zgjedhje tė besueshme nė Maqedoni, duke pėrfshirė pėrpjekjen e tyre pėr tė verifikuar listėn e votuesve. Ekspertėt ndėrkombėtarė dhe lokal kanė konsideruar disa mundėsi pėr kontrollin e kryqėzuar tė listės dhe u vendos qė pėr kėtė veprim nuk ka nevojė pėr njė softuer tė ri”, thanė nga IFES.

Profesori universitar Rizvan Sulejmani nė emisionin 200, thotė se duhet njė operim i listės sė votuesve dhe jo pastrim me tė cilin thjeshtė ruhet bilanci. Sipas Sulejmanit, njė listė e pastėr, shqiptarėve do t’ju siguronte disa deputetė mė shumė nė Kuvendin e Maqedonisė.

“Ka pėrpjekje tė bėhet pastrimi por tė ruhet balanci, qė shqiptarėt kurrė mos jenė aq sa janė realisht... Nataliteti tregon se 14 vjet ne qė s’kemi bė regjistrim, nuk pres unė qė tė jetė bė as 30, le tė jenė 28-29%. 29% shqiptarė nė 120 deputetė nė parlamentin e Maqedonisė, gjithsej bėjnė 35 deputetė. Dhjetė deputetė gjithė komunitetit tjera, bėjnė 45 deputetė. Maqedonasve ju mbesin 75 deputetė”, deklaroi Rizvan Sulejmani, analist.

Ditė mė parė Alsat njoftoi se rreth 73 mijė shtetas tė Maqedonisė qė kanė kaluar moshėn 18 vjeēare nuk janė nė listėn zgjedhore dhe ndėr arsyet ėshtė mospasja e dokumenteve biometrike tė identifikimit ose emigrimi jashtė vendit.

Fatlume Dervishi/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.