Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Rasti i ‘Kumanovės’, lexohet aktakuza kundėr 29 pjesėtarėve tė grupit (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/9 11:10:00 (355 Lexime)


Nė Gjykatė u ballafaquan prokurorėt dhe tė akuzuarit e rastit ‘Lagja e Trimave’. Prokuroria pohon se ka dėshmi pėr 29 tė akuzuarit se janė fajtor pėr veprėn penale “terrorizėm dhe pjesėmarrje nė organizatė terroriste”.

Tė akuzuarit e mohojnė kėtė dhe u deklaruan tė pafajshėm. Nė seancėn e parė prokurori Naum Panovski shkurtimisht shpjegoi aktakuzėn.

Sipas dėshmive tė hetimit, grupi para- ushtarak ka qenė i ndarė nė tre nivele hierarkike. Nė nivelin e parė ka qenė struktura e komandės, nė nivelin e dytė logjistika dhe nė tė tretin anėtarė tė organizatės. Nė kryesinė e grupit kanė qenė shtetas tė Kosovės ndėrsa logjistikėn e kanė pėrbėrė shtetas tė Maqedonisė. Sipas akuzės, para ngjarjeve tė Kumanovės mė 21 prill grupi e ka sulmuar stacionin policor nė Gushincė dhe prej atje ėshtė marrė sasia e madhe e armatimit dhe mė pas sulmuesit e maskuar kanė ikur nė Kosovė. Prokurori nuk shpjegoi se si pastaj tė akuzuarit janė kthyer nė Maqedoni dhe cili ka qenė motivi i tyre, por vetėm e pėrshkroi atė ēfarė ndodhi natėn mes 8 dhe 9 majit.

Njėsiti pėr detyra speciale mori urdhėr gjyqėsor tė kryej bastisje nė njė shtėpi nė Lagjen e Trimave nė Kumanovė ku ka pasur dyshim se ėshtė deponuar armatimi i Gushincės, por nuk kanė arritur tė hyjnė sepse janė ballafaquar me rezistencė tė armatosur nga tė akuzuarit. Tė shtėnat me armė kanė vazhduar 24 orė ku u vranė tetė policė dhe 44 u lėnduan.

Nga pala tjetėr, u likuiduan dhjetė persona. Prokurori tha se ka dėshmi se aksioni ėshtė pėrgatitur njė kohė mė tė gjatė dhe se tė akuzuarit me paramendim direkt kanė marrė pjesė nė ngjarje. Nga ana tjetėr 29 personat u deklaruan tė pafajshėm. Disa nuk mohuan se kanė qenė pjesė e grupit tė akuzuar, por thanė se nuk janė terroristė. Tė tjerėt, pohojnė se nuk kanė qenė aspak nė Gushincė e as nė Lagjen e Trimave.

Avokatėt shprehen tė bindur se e vėrteta ėshtė nė anėn e tė akuzuarve dhe se nė kėtė rast nuk bėhet fjalė pėr terrorizėm e as pėr organizatė terroriste. Nė fillim tė gjykimit mbrojtja kėrkoi qė seanca tė mos mbahet, pasi avokatėt kanė dorėzuar kėrkesė deri te Kėshilli i Prokurorėve Publik pėr pėrjashtimin e Prokurorisė themelore publike ndėrsa rastin ta merr pėrsipėr prokurorja speciale Katia Janeva.

Por, Kėshilli gjyqėsor refuzoi kėrkesėn me sqarimin se deri mė tani nuk ka vendim qė rasti Lagja e Trimave tė kaloj te prokuroria speciale.

Maja Jovanovska/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.