Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Teknika e cila ju vė nė gjumė brenda 1 minute?
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/8 14:42:25 (417 Lexime)


Quhet “teknika e frymėmarrjes 4-7-8” dhe ėshtė realizuar nga Dr. Andrew Weill nga Arizona, i cili pėrshkruan kėtė metodė tė inspiruar nga joga si “krejtėsisht tė thjeshtė, nuk harxhon kohė, nuk kėrkon pajisje dhe mund tė bėhet kudo.

Dr. Weill pohon se frymėmarrja 4-7-8 mund tė ndihmojė njerėzit tė bien nė gjumė pėr vetėm 60 sekonda, duke vepruar si njė “qetėsues natyral pėr sistemin nervor”, qė redukton stresin dhe tensionin nė trup.


1. Para se tė filloni, vendosni majėn e gjuhės tek qiellza e gojės, mbi dhėmbėt, dhe vazhdoni ta mbani ashtu gjatė gjithė kohės.

2. Nxirrni frymė tė zėshme me gojė.

3. Mbyllni gojėn dhe merrni frymė ngadalė dhe qetė pėrmes hundės duke numėruar me mendje deri nė katėr.

4. Mbani frymėn dhe numėroni deri nė shtatė.

5. Mė pas, nxirreni frymėn zėshėm pėrmes gojės pėr tetė sekonda nė njė frymėnxjerrje tė vetme.

6. Tani sėrish merrni frymė dhe pėrsėriteni kėtė teknikė tri herė pėr katėr frymėmarrje-frymėnxjerrje. Kjo teknikė e frymėmarrjes ju ndihmon tė merrni mė shumė oksigjen, relakson sistemin nervor parasimpatik dhe nxit njė gjendje qetėsie.

Ndihmon nė ribalancimin e sistemit nervor, i cili mund tė mbistimulohet gjatė periudhės sė stresit. Ju ndihmon tė shkėputeni nga mendimet e pėrditshme qė mund t’ju prishin gjumin.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.