Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Borxhet e reja trysni mbi ekonominė! Analistėt: Nevojiten masa pėr kontrollimin e borxhit(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/8 12:01:58 (385 Lexime)


Huamarrja e nesėrme qė u paralajmėrua nga ana e Ministrisė sė Financave, sipas analistit pėr ēėshtje ekonomike Sllobodan Najdovski, ėshtė minore nė krahasim me borxhet qė e presin Maqedoninė nė periudhėn pasuese. As Qeveria dhe as Ministria e Financave, siē thotė Najdovski, nuk tregon se pėr ēfarė do tė shfrytėzon paratė e huamarrjes sė re.

“Deri nė fund tė qershorit, Maqedonia duhet qė, vetėm nė bazė tė kthimit tė borxhit tė vjetėr, tė sigurojė mbi 250 milionė euro, veē atyre qė janė siguruar nėpėrmjet euro-bondeve. Akoma mė keq ėshtė fakti se, krahas borxheve tė paralajmėruara, Ministria e Financave ka parashikuar pėr ēdo muaj, huamarrje tė reja, tė cilat nuk bazohen nė kthimin e borxhit tė vjetėr, por ėshtė betonim i borxhit tė deritashėm”, tha Najdovski.

Borxhet nė Maqedoni nė vazhdimėsi po rriten, thotė Najdovski dhe sipas tij, nuk kemi njoftim pėr marrje tė masave pėr kontrollimin e borxhit.

“Ata nuk kanė ndėrmend tė propozojnė zgjidhje pėr strukturėn e buxhetit, sipas tė cilave, shpenzimet do tė harmonizoheshin me tė ardhurat buxhetore. Prandaj shkaktohet deficit i lartė buxhetor, qė nuk mund tė plotėsohet ndryshe, pėrveē me borxhe tė reja”, tha ai.

Sipas Najdovskit, ėshtė shumė mė negative rritja e borxhit nė tregun e brendshėm financiar, qė sipas tij, do tė ketė pasoja negative mbi ekonominė. Ai sugjeron ndryshim nė politikat buxhetore, me qėllim, siē thotė, tė dilet nga kriza aktuale e borxheve.

Huamarrjet duhet tė jenė proporcionale me aftėsinė e shtetit pėr kthim tė borxheve, thotė analisti Ivan Vėēkov. Sipas tij, nuk ėshtė problem huamarrja, por transparenca.

“Disa huamarrje mund tė merren si tė pranueshme nėse kemi politikė zhvillimore. Atėherė do tė ishte normale tė marrim borxh, me faktin se ato do tė jenė investime shtetėrore. Ēėshtja ėshtė se ne nuk dimė pėr ēfarė qėllimi do tė shfrytėzohen kėto huamarrje”, tha Veēkov.

Sipas Vėēkov, ekonomia maqedonase nuk ėshtė nė gjendje kritike. Sipas njoftimeve tė Ministrisė sė financave, nė ankandin e letrave shtetėrore me vlerė i caktuar pėr nesėr, do tė ofrohen 3 bono mujore nė vlerė prej 813 mijė euro dhe bono shtetėrore me vlerė prej 162 mijė eurove, nė afat prej 15 vitesh. Mė 10 shkurt, duhet tė kthehen 7,7 milionė euro borxh i vjetėr.

Pėrgatiti: Vesna Jaqimovska/Tv21/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.