Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kėrēova : Bajram Ēeliku: Rėnja heroike e Mefailit Vogėl
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/8 8:34:15 (750 Lexime)


Pėr ta shkruajtur kėtė tekst, mė nxiti njė kėngė e thurur nga njė rapsod nga fshati Zajaz i Kėrēovės, me titull: “Gjashtė shkurt 1946”. Pasi e kisha dėgjuar e lexuar edhe mė parė tekstin e kėsaj kėnge, e lexova edhe disa herė radhazi. Thashė me vete: Vallė, a nuk meriton, ky trim sy patrembur qė pėr tė si burrė i pushkės, tė thuhen sot disa fjalė, pėr rėnien e tij si dėshmor i kombit, duke udhėhequr Ballin Kombėtar tė anės sė Kėrēovės nė luftė kundėr forcave partizane sllave tė pėrbėra nga serb, malazez e maqedonas. Duke menduar pėr meritat e tija si luftėtar, vendosa qė me pak fjalė tė nderoj fytyrėn e tij patriotike, kontributin e tij qė dha pėr Ēėshtjen kombėtare - shqiptare, pėr idealin e tij pėr Shqipėri Etnike. Kėtė vit po mbushen 70 - vjet nga vdekja e tij heroike te lufta nė Zallė (lum), tė fshatit Kollarė, aty te "Shpella e Gurit", apo te "Shpella e Rrapit", siē tregonte gjyshi im Emin Ēeliku. Gjyshi mė tregonte se aty afėr Zallit (lumit), gjendej njė lis i madh shekullor, me njė trashėsi shumė tė madhe qė as edhe shtatė vetė nuk mund ta mbėrthenin me duar, dhe shumė i gjatė, gati me degėt nė qiell. Lisi nga pėrmbrenda ka qenė i zbrazėt (garroē), pėrmes hapsirės tė tė cilit ėshtė pėrcjellė nė mes Dimrit Madh tymi i zjarrit nė qiell, pėr tė mos u rėnė nė gjurmė armiqtė. Poashtu, edhe Zalli (lumi) ua ka fshehur gjurmėt pėr nė shpellė. Ballistėt nėpėr Zall (lum) kanė hyrė e dalė nga shpella, sa qė nė brendinė e saj strehonte njė numėr tė madh kaēakėsh.


Maja e kėtij druri gjigant, nė majė ka qenė i hapur (oxhak), kjo i ka mundėsuar Mefailit tė Vogėl me shokė, qė tė ndezė zjarrin pėr tu ngrohur gjatė ditėve tė ftohta tė Dimrit Madh e tė mos i bienin nė gjurmė partizanėt. Shpella ndodhej nė mes tė bjeshkės dhe ishte vėshtirė qė tė hetohej tymi qė dilte nga maja e lisit, rrėfente gjyshi. Prandaj, Mefaili Vogėl e kishte zgjedhur si vend - strehim tė tij dhe shokėve bashkė-luftar. Gjurmėt e kaēakėve vinin deri te lumi, pastaj humbnin mes dy brigjeve, nuk dihej se ku pėrfundonin mes maleve. Shteg i atyre burrave tė pushkės, qė pėr gjatė kohė nuk u zbuluan nga tradhtarėt, pėrderisa nuk i zbuluan shokėt.

Lufta e dytė botėrore, tregonte gjyshi veē mė ishte shpallė si e pėrfunduar, por trimi legjendar nga Zajazi, nuk e kishte ndėr mend qė t’i dorėzojė armėt. Pushteti komunist i vendosur kudo me zyra vendi e me stacione policore e kėrkonte kudo nėn tokė e mbi tokė, por kurrė nuk arrinte t’i bie nė gjurmė. Sipas bashkėluftarėve nė popull, atė e tradhtuan disa shqiptarė, vendas nga fshati Zajaz, e disa tė tjerė. Pėrmendin njė fshatar nga Zajazi me emrin Nefrus Lika. Si qė thuhet edhe nė kėngė. Nefrus Lika pėr ēdo ditė nė mes tė Dimrit Madh me njė kalė me sajė, shkonte nė mal kinėse tė bajė dru, dhe sa herė qė shkonte ēonte bukė te shpella, qė tė furnizojė me ushqim Mefailin e Vogėl me shokėt qė e shoqėronin nė Shpellė. Thuhet se, ka qenė shumė i kujdesėshėm pėrderisa e kryente kėtė punė atdhetare, duke patur kujdes qė tė mos hetohet nga policia e vendosur nė fshatin Zajaz. Njė ditė, atė dikush e spiunon dhe kapet i gjallė nė vepėr nga policia, prej nga dėrgohet nė zyrėn e policisė nė Zajaz qė tė trgojė se ku strehohet Mefaili i Vogėl, por ai nuk tregon asnjė fjalė pėr Mefailin. Ndaj tij pėrdoret forca dhe tortura, por ai pėrsėri nuk tregon asnjė fjalė pėr Mefailin.

Gati njė javė (nga 2 shkurti - 6 shkurt), tregonte gjyshi: policija e ndjek deri te vendi ku strehohej Mefaili me shokė. Pas njė kohe, e zbulojnė se ku gjendet vend-strehimi. Pushteti komunist pėrgatitet dhe e rrethon shpellėn. Policėt dėrgojnė njė ish luftar tė tij qė tė lus Mefailin tė dorėzohet, dhe duke ia bėrė me dije se, ėshtė i rrethuar nga tė katėr anėt dhe nuk ka shpėtim. Mefaili i Vogėl, kėrcen nė kėmbė dhe i drejtohet tradhėtarit me kėto fjalė: A, edhe kėtu mi solle ore qen?! Nxjerrė revolen qė e mbante nė brez, dhe qėllon tradhėtarin nė lule tė ballit duke e pėrcjellur nė atė botė. Trimėrisht del nga shpella me shokė dhe kur sheh se ėshtė i rrethuar nga katėr anėt, u thėrret shokėve tė vet qė ishin nė numėr tė vogėl por trima mbi trima qė rrallė i lind nėna: Me dorė shokė, se nuk dorėzohet Mefail Zajazi! Dhe, nis luftėn e pabarabartė me armikun qė e pat rrethuar pas shpine. Sipas rrėfimit tė njė Maqedonasi nga fshati Reshtan i Kėrēovės me tė cilin shpesh bisedonim pėr ngjarje nga lufta partizane, nga goja e tij dėgjova se, edhe ai kishte marrė pjesė nė rrethimin e Shpellės. Ai tregonte dhe thoshte, sesi Mefaili kurrė nuk kishte pa mė trim nė kėto anė. Isha nė afėrsi tė shpellės sė rrethuar, tregonte ai, kur Mefaili pasi vrau tradhėtarin shqiptar, me mitrolez nė dorė doli nga shpella duke kositur si me kosė ushtarėt qė e patėn rrethuar. Nė dorė mbaja pushkėn, tregonte ai tė drejtuar nė drejtim tė tij, por kur pashė sesi bėnte kėrdi mbi ushtarėt tanė, pushka mė ra nga dora, mu kėputėn kėmbėt dhe rashė nė gjunjė pėrtoke. Momente, qė pritėsha tė mė kapi plumbi, mendova se jeta ime mbaroi kėtu mes maleve. Lufta vazhdonte e unė vetėm dėgjoja krismat e armėve dhe nuk lėvizesha nga vendi. Nė radhėt tona tregonte ai, kishte edhe shumė shqiptarė nga Struga, Dibra e vise tė tjera. Ata e plagosėn rėndė Mefailin, por ai nuk dorėzohej i gjallė bashkė me shokė.

Pas njė kohe pushkėt pushuan. Morrėm vesh se kemi mbi 200 tė vrarė dhe shumė tė plagosur. Si qė tregohet edhe nė kėngė, trupin e plagosur tė Mefailit me kalin me sajė nė mes tė Dimrit Madh me borė e zbresin deri nė hyrje tė Zajasit ose mbi Zajas si qė thuhet, ku ai ndjen etje pėr ujė, dhe i lutė ata qė t’i japin pak ujė, por ato nė fillim nuk i japin qė tė mos vdesė. Njeri nga tė pranishmit aty u thotė atyre qė t’i japin ujė, sepse do tė ishte mė mirė i vdekur sesa i gjallė nė duar tė shkaut. Pasi pi ujė, trimi sypatrembur ndėrron jetė syhapur pėr Shqipėri Etnike.

Kėshtu, me 6 shkurt tė vitit 1946 trimi mbi trima Mefaili i Vogėl ndėrron jetė. Ideali i tij pėr njė Shtet Etnik shqiptar qe njė ėndėrr, qė sa qe gjallė ajo nuk u realizua, por porosia e tij mbeti nė popull, qė secili, kush e ndjen veten shqipėtar tė luftojė deri nė arritjen e kėtij qėllimi mbarėkombėtarė: Bashkimin e Trojeve Etnike Shqiptare!

Gjyshi mė rrėfente se, pasi ai ndėrron jetė ia arritėn forcat partizane, me trupin e pajetė tė Mefailit Vogėl tė ngarkuar nė sajė qė e tėrhiqte kali, e sjellin nė Kėrēovė, ku shkie e shkina pėshtynin trupin e pajetė. Sipas rrėfimit tė gjyshit tim Emin Ēeliku, nė radhėt e partizanėve kishte edhe disa shqiptarė tė cilėt lutėn komandantin qė mos lejojnė njė veprim tė tillė jocivilizues. Ashtu edhe ndodhi, komandanti ndėrpreu kėtė veprim johuman duke u thėnė atyre se, pse nuk e pėshtynit kur ishte gjallė?. Pas kėtij akti tregonte gjyshi, partizanėt marrin trupin e pajetė tė Mefailit dhe se ku u varros trupi i tij edhe sot e kėsaj dite mbetet enigmė historike.

Trimėria e tij do tė kėndohet nga shumė rapsodė tė vendit (Kėrēovės), por edhe mė larg. Si shembull tė gjallė do t’ju prezantoj tekstin e kėngės – Gjashtė shkurt 1946.GJASHTĖ SHKURT 1946

Dyzet e gjashta, dy shkurt ditė e hėnė,

Nefrus Likėn e kanė zėnė,

Atė nė udbė e kanė ēou,

E kanė rrah e kanė maltretou,

Aj nuk mundi me ēindrou,

Pėr Mefailin ka dėftou.

Me gjashtė shkurt pėr gjymės dimni,

Se ke shpella u bo rrethimi,

Krisi pushka,-o, nė atė pėrrou,

Disa tė vra e shumė tė plagu,

Kur bėrtejti Xhema e Mefaili,

U krejs pushka si bylbyli,

Rexha i Metės-o, po bėrtet,

Hajni shokė-o, boni gajret,

Medi Xeku-o, thotė nji fjalė,

Gajret shokė-o, mos dorėzohemi tė gjallė,

Nė zalle tė vogėl-o, mun ke Rrasa,

Bon gajret-o, Neshyt Kasa,

Bojmė gajret e bojmė kjametin,

Dy Ramazėnat i kimi me veti,

Kur bėrtejti Mefmet Ollomėni,

Mėl mė mėl-o, na i vente zėni,

Mėl mė mėl-o, kep mė kep,

Komunistėt-o, zunė me hik,

Mefaili rėnė ishte plagu,

Baki Ramizi nė Zajas e prou,

Pėrmi Zajas-o, nė atė pėrrou,

Mefaili-o, jetė ka nėrrou,

Atė nė udbėt-o, e kanė ēou,

Atė nė udbėt-o, e kanė ēou,

S`dihet vorrin-o, ku ja kanė bo...

/zermashqipare


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.