Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Partneritet opozitė – diasporė
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/7 16:22:10 (486 Lexime)


Njė Kėshill Opozitar nga Maqedonia kėrkon ta bashkojė faktorin shqiptar, pastaj t’i qaset me dinjitet palės maqedonase. Pėr kėtė ai kėrkon ide edhe nga diaspora. Shkrimtari Kim Mehmeti ėshtė njėri ndėr eksponentėt e kėsaj strukture.
Mbi 100 veta i bajnė veshėt nė njė sallė tubimesh nė Schlieren tė Cryhut. Kim Mehmeti dhe Rufat Alili kanė njė mesazh pėr diasporėn shqiptare nė Zvicėr. Nė fakt – shiē thonė ata – panelistėt mė shumė dėshirojnė ta dėgjojnė atė lidhur me Kėshillin Opozitar nė Maqedoni, njė strukturė koordinuese e afėrt me dy subjekte politike opozitare nė Maqedoni – Partia pėr Prosperitet Demokratik dhe Lėvizja Besa – disa shoqata joqeveritare dhe intelektualė tė pavarur.

Besėlidhja dhe kontrata shoqėrore

I pari tė pranishmėve iu drejtua Rufat Alili, duke e ndriēuar sfondin teorik tė angazhimit tė Kėshillit. Alili lėgjėrimin e tij e fillon me njė filozof, Theodor Adornon, njė eksponent i ‹shkollės sė Frankfurtit› dhe baba tė protestave studentore tė viteve tė ’60-ta nė Europė. Alili shpjegon qė ideja e Kėshillit Opozitar ėshtė mu sensibilizimi i opinionit nė Maqedoni pėr tė ‹keqen radikale›, e cila sipas filozofit lėshon rrėnjė nė njė shoqėri ku mbretėron njė mjegullnajė dhe nuk ėshtė nė gjendje ta dallojė tė vėrtetėn nga e pavėrteta. Dhe, mu kjo ėshtė rasti me shqiptarėt nė Maqedoni, ku shqiptarėt po nėpėrkėmben sistematikisht, kurse partitė e tyre flasin pėr suksese dhe njė situatė mė tė mirė se kurrė.

Kėshilli Opozitar ka pėr qėllim hiq mė pak se iluminimin e shoqėrisė. Ai synon vetėdijėsimin e saj pėr mjerimin ku e kanė zhytur atė partitė shqiptare. Kjo do tė ishte pikėnisja pėr njė politizim tė sukseshėm nė dobi tė satatusit tė merituar tė shqiptarėve nė Maqedoni. Gjithnjė duke u mbėshtetur nė referenca filozofike, ai nė horiont sheh dy marrėveshje: E para ėshtė njė «besėlidhje» ndėrmjet shqiptarėsh, e cila do ta ngrinte moralin e tyre dhe tjetra «kontrata politike» me maqedonasit, e cila nė saje tė forcės sė «besėlidhjes» do tė nxirrte atė qė shqiptarėt e meritojnė realisht nė kėtė shtet.

Shkurt e shqip

Tėrė kėtė e pėrkthen shkrimtari Kim Mehmeti nė gjuhėn e publikut tė gjėrė. Ndonėse, edhe ai ligjėrimin e tij e fillon me njė dilemė jo mė pak filozofike: Si tė bashkohen shqiptarėt nė kohėn kur nuk po konfrontohen me njė rrezik tė drejtpėrdrejtė, ekzistencial – si lufta. Ai e konstaton me keqardhje mungesėn e vetėdijes kombėtare te shqiptarėt sot dhe fragmentimin e tyre, sepse «kur nuk ėshtė mirė Prsheva…, nuk janė mirė tė gjithė shqiptarėt. Kur nuk ėshtė mirė shqiptari katolik, nuk janė mirė as tė tjerėt…». Sipas tij, gjithēka ėshtė e pėrēarė, vetėm hajdutėria ėshtė e bashkuar. Politikanėt shqiptarė do t’i shisnin edhe pėrmendoret e dėshmorėve tė luftės, sikur ato t’i hante pazari. Shkrimtari konstaton komercializimin e politikės. Shqiptarėt, sidomos mėrgata, duhet tė mėsohen tė kėrojnė llogari. Ai sheh njė devalvim tė pėrgjithshėm, jo vetėm tė elitave politike, sepse sikur tė tjerėt tė ishin mė tė denjė nuk do tė binim kokė e kėmbė nė duart e tyre. Prandaj, Kėshilli angazhohet pėr ringjalljen e standardeve, vlerave tradicionale tė «shqiptarisė» – moralin, besėn…, fisnikėrinė, «vlera njerėzore, universale tė gjithėkohshme». Kim Mehmeti nuk ka dilemė: «Nuk bėhesh doktor shkence vetėm sepse je anėtar i njė partie politike.

Shkrimtari i shpreh edhe njėherė konsideratat pėr kontributin e mėrgatės nė mirėqenien e shoqėrisė shqiptare nė Ballkan. Ai i sigoron ata pėr sinqeritetin e angazhimit tė tij: «Jam shkrimtar, mė interesojnė lexues dhe jo votues». Nė kėtė cilėsi ai i pėrgjigjet interesimit tė tė pranishmėve duke i elaboruar mė tutje tezat e tija.

Mėrgata si partnere

Edhe mė konkretisht pėr «dialogplus» Kim Mehmeti shpjegon: Kėshilli Opozitar ėshtė njė strukturė qė ėshtė ngritur para rreth pesė muajve nga njerėz me vullnet tė pėr ta bashkuar potencialin shqiptar nė funksion tė faktorizimit tė tyre. Iniciativa ka ardhur nga personalitete tė pavarura dhe «disa miq tė Lėvizjes Besa». Kėshilli nuk ka ndonjė afat tė definuar. Ideja ėshtė kontestimi i monopolit tė partive politike mbi gjithēka shqipatre. Njė e drejtė esenciale e Kėshillit ėshtė shqyrtimi i listave tė kandidatėve pėr deputetė, subjektet pjesėmarrėse kėtė gjė ia delegojnė Kėshillit. Ky ėshtė njė kusht pėr aderim nė tė. Mehmeti konstaton se qė nga fillimi i pluralizmit cilėsia e pėrfaqėsuesve tė shqiptarėve nė parlamentin e Maqedonisė ka shkuar duke rėnė vazhdimisht, deri si ėshtė mė sė keqi. «Nuk duam qė e vetmja vlerė e deputetėve tė jetė emblema partiake», shprehet ai. Kjo ėshtė edhe njė ndėr arsyet e degradimit tė pozitės sė shqiptarėve nė Maqedoni.

Kim Mehmeti gjatė takimeve qė ka pasur nė Zvicėr ka mėsuar se diaspora ėshtė e lodhur me premtimet boshe tė politikanėve nga vendlindja. E lodhur nga kėrkesat e tyre, nganjėherė kryekėput materiale, pa ofruar ndonjė kundėrvlerė. Ai shprehet pėr njė menaxhim tė pėrbashkėt tė projekteve me mėrgatėn. Madje mund ta imagjinojė qė njė parti ta ketė «kokėn» kėtu. Pa e politizuar dhe pėrēarė atė, por vetėm duke i pėrthithur idetė dhe vlerat e saja. Angazhimi i tij politik pėrbėn njė sakrificė pėr krijimtarinė letrare.

Shkruar nga Kujtim Shabani ne dialogplus.ch


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.