Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Reformat nė media, dėshtojnė bisedimet mes partive pėr ligjin e ri (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/6 11:58:29 (377 Lexime)


As takimit dypalėshe mes ndėrmjetėsit belg Vanhojte dhe partive politike nuk ndihmojnė nė zgjidhjen e ēėshtjes sė mediave. Burimet brenda grupeve punuese njoftojnė se VMRO-DPMNE jo vetėm qė vazhdon ta kundėrshtojė propozimin e LSDM-sė, por refuzon ti konsiderojė kėto propozim edhe si pikėnisje pėr zhvillimin e mėtutjeshėm tė bisedimeve. Kreu i opozitės Zoran Zaev akuzoi VMRO DPMNE-nė pėr kontroll tė plotė tė mediumeve.

“Secili qytetar e ka tė qartė se pa rregullim tė medieve dhe pa pastrim tė listave zgjedhore, nuk ka zgjedhje tė drejta dhe demokratike. Mediat e lira dhe tė pavarura janė qėllim kryesor i Lidhjes Social Demokrate tė Maqedonisė”, deklaroi Zoran Zaev, LSDM.

Nga ana tjetėr ekspertėt vlerėsojnė se bisedimet pėr reforma nė media, nė fakt janė tentativė pėr kontroll tė kėtij sektori. Sipas Mirce Adamcevskit partitė po luftojnė pėr kontroll tė Agjencisė pėr Shėrbime Mediatike Audio Vizuale.

“Nuk besoj se dikush nga partitė do tė heq dorė nga qėndrimet e tyre. Beteja qė po zhvillohet nuk ka tė bėjė aspak me finesa tė ligjit, por pėr atė se kush do ta kontrollojė Agjencinė Pėr Shėrbime Audio Vizuale. Ajo qė mė pengon mė sė shumti ėshtė se partitė po tentojnė tė imponojnė lojėn e tyre nė vend qė ti pėrfshijnė mediumet qė ato vetė tė tregojnė se ēka tė ndėrmerret dhe si tė bėhet ajo”, tha Mirce Adamcevski, ish drejtor i Kėshillit Radio Difuziv.

Propozimi i ndėrmjetėsit Vanhojte pėr mediat, vazhdimisht refuzohet nga VMRO-ja, e cila propozon kopjimin dhe zbatimin e ndonjė ligji tė vendeve evropiane. Por Adamcevski vlerėson se kjo ide ėshtė e pamundur tė realizohet. Ēėshtja e medieve duhet tė zgjidhet deri mė 19 shkurt, kur edhe pritet qė ndėrkombėtarėt tė japin vlerėsimin nėse vendi ėshtė i gatshėm pėr zgjedhjet e 24 prillit.

Krenar Sadiku/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.