Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  USHT, mbyllja e fakultetit nė gjykatėn kushtetuese (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/6 11:36:22 (398 Lexime)


Universiteti Shtetėror i Tetovės edhe zyrtarisht ka filluar pėrgatitjen e procedurės pėr kushtetutshmėrinė e vendimit pėr mbylljen e fakultetit tė shkencave tė zbatuara. Lėnda ėshtė duke u pėrgatitur nga njė ekip profesorėsh tė fakultetit Juridik dhe e njėjta tė hėnėn do tė bėhet publike. Vendimi pėr ankesė nė Kushtetuese vjen pas mbledhjes sė fundit tė Senatit. Vėrejtjet e kėtij trupi tė USHT-sė kishin tė bėjnė me shkeljen e procedurave ligjore nė dy pika:

1. Ligji ėshtė sjellė me procedurė tė shpejtuar

2. Ligji nuk ka respektuar nenin 40 tė Ligjit pėr arsim tė lartė, i cili kėrkon qė vendimet pėr shuarjen e njė fakulteti fillimisht tė dėrgohen pėr tė marrė mendim edhe nga Senati i Universitetit.

Vendimin e Senatit e mbėshtesin edhe ekspertėt juridik tė cilėt thonė se ka elemente tė forta juridike pėr tė dėrguar vendimin nė Kushtetuese.

“Ndryshimet e fundit ligjore qė janė bė, bien ndesh fillimisht me arsimin e lartė tė republikės sė Maqedonisė dhe nė vij tė fundit ėshtė nė kundėrshtim edhe me vet kushtetutėn e kėtij vendi. Nė aspektin e parė, ndryshimet e fundit janė nė kundėrshtim me ligjin bazik tė arsimit tė lartė nė aspektin procedural, por po ashtu kėtu ndryshime janė nė kundėrshtim edhe nė aspektin pėrmbajtjesor me vet Ligjin pėr arsim tė lartė i cili rregullon ēėshtjen e arsimit tė lartė nė Maqedoni”, deklaroi Mersim Maksuti, ekspert i drejtėsisė.

Maksuti madje kujton obligimin ligjor qė thotė se pėr mbylljen e njė fakulteti, vendimi duhet tė kalojė nė Senatin e Universitetit.

“Duhet tė presin mendim nga vet Senati i Universitetit qė Senati tė prononcohet rreth shkaqeve dhe rrethanave nėse duhet edhe mė tej tė funksionojė ndonjė njėsi e caktuar akademike ose jo. Pra nė rastin konkret ligji ėshtė shkelur nė kuptimin procedural me ēka nuk ėshtė respektuar ky kriter ligjor shumė i rėndėsishėm dhe esencial”, theksoi
Mersim Maksuti, ekspert i drejtėsisė.

Sipas burimeve tė Alsat M ėshtė vet rektori i USHT-sė Vullnet Ahmeti qė i ka dhėnė mbėshtetje tė plotė Senatit qė tė nisin procedurė nė Gjykatėn Kushtetuese.

Bashkim Sulejmani/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.