Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kosovė - Shqipėri : Berisha: Pėrplasja ime me Erdoganin dhe pse votova kundėr Palestinės nė OKB
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/4 14:12:39 (420 Lexime)


Ish-kryeministri Sali Berisha, gjatė njė replike nė Kuvend me deputetin Ben Blushi, ka akuzuar presidentin e Turqisė, Rexhep Tajip Erdogan, se nuk ka thėnė tė vėrtetėn nė lidhje me premtimin e Tiranės zyrtare pėr tė votuar pro Palestinės nė OKB.
Ka qenė Ben Blushi qė e akuzoi Berishėn “se tė ka quajtur Erdogan gėnjeshtar”, por ish-Kryeministri deklaroi se “unė nuk e di se e ka thėnė, por nėse e ka thėnė ėshtė njė tė pavėrtetė e madhe”.
Mė pas, Berisha ka kritikuar nė mėnyrė tė hapur politikėn e jashtme tė Turqisė nė Lindjen e Mesme, qė sipas tij ka qenė e gabuar.

“Unė qė nė krye tė herės kam votuar kundėr Palestinės nė OKB pasi kam ndjekur politikėn e Shteteve tė Bashkuara , madje i kam thėnė Erdoganit nė telefon se unė abstenova pėr respekt tė Turqisė, por unė do tė votoja kundėr”.

Menjėherė ka cituar Mustafa Qemalin, sipas tė cilit Turqia nuk duhet tė fusė hundėr nė Lindje tė Mesme.

Ish-kryeministri gjithashtu nė fjalimin e gjatė tė tij nė Kuvend ka nxjerrė nė pah kontradiktat qė ka me krerėt aktual tė Ankarasė, ku kritikoi edhe politikėn e jashtme tė Davutoglusė, i cili sipas Berishės ka shkruar se duhet tė ketė zero probleme me fqinjėt por sot del qė ka probleme.

Bėhet fjalė mbi pėrplasjen e fortė mes Tiranės dhe Ankarasė pikėrisht nė vitin 2012, kur Turqia kishte mobilizuar shumė vende pėr rezolutėn e pranimit tė shtetit tė Palestinės nė OKB.

Tirana zyrtare, me prezencėn e vetė Berishės abstenoi, por kjo shkaktoi revoltėn e kryeministrit tė atėhershėm tė Turqisė, Rexhep Tajip Erdogan.

Nė njė deklaratė pėr mediat, Erdogan tha se Berisha i kishte premtuar qė do tė votonte pro dhe ndaj veprimin e Tiranės e cilėsonte jo korrekt. Fakt ėshtė qė prej asaj dite marrėdhėniet e Berishės me Erdogan u prishėn. Ndaj dhe pa ardhur ende nė pushtet Edi Rama pati njė marrėdhėnie “tė rilindur” me Ankaranė. Vitin e shkuar, pėrfaqėsuesi i Shqipėrisė nė OKB votoi “pro” rezolutės sė Palestinės nė OKB. Pas kėsaj pėrfaqėsues tė opozitės e akuzuan Edi Ramėn se po prish marrėdhėniet me aleatin strategjik, SHBA-nė.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.