Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota :  SHBA-Francė: Moska dhe Damasku kundėr bisedimeve tė paqes(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/4 11:32:18 (371 Lexime)


Shtetet e Bashkuara dhe Franca akuzojnė Moskėn dhe Damaskun pėr devijimin e bisedimeve tė brishta tė paqes pėr Sirinė.

Vazhdimi i sulmeve ajrore nga ana e regjimit sirian kundėr zonave tė kontrolluara nga rebelėt nė njė kohė kur nė Gjenevė me vėshtirėsi tė madhe po planfikohet ulja e palėve nė tryezėn e negociatave ėshtė konsideruar nga Parisi dhe Uashingtoni si minim i pėrpjekjeve pėr gjetjen e njė zgjidhjeje politike tė konfliktit disavjeēar.

Forcat e opozitės siriane e kanė bėrė tė qartė qė nė fillim se po nuk ndaluan sulmet, nuk do tė ketė negociata. Ministri i Jashtėm francez, Laurent Fabius tha se Damasku dhe Moska po i godasin pėrpjekjet e paqes me silurė.

Pėr kryediplomatin amerikan John Kerry, raundet e fundit tė bombardimeve dėshmojnė qartė se Bashar al Assad nuk e dėshiron armėpushimin.

“Vazhdimi i sulmeve nga ana e forcave tė regjimit sirian, i mundėsuar dhe nga bombardimet ajrore ruse mbi zonat e kontrolluara prej opozitės, sinjalizon qartė synimin e gjetjes sė njė zgjidhjeje ushtarake tė situatės, nė vend qė tė tentohet arritja e njė kompromisi politik”, deklaroi Kerry.

I derguari i posaēėm i OKB-sė pėr Sirinė, Staffan de Mistura i pezulloi pėrkohėsisht bisedimet e planifikuara tė mėrkurėn, por kėmbėnguli tė sqaronte se ky nuk ėshtė as fundi e as dėshtimi i nismės. Bisedimet, sipas De Misturės, do tė rifillojnė nė 25 shkurt.

Qė prej shpėrthimit tė saj nė 2011-n, lufta civile siriane ka kushtuar mė shumė se 260.000 jetė njerėzish e thuajse se gjysmėn e popullsisė sė kėtij kombi e ka kthyer nė refugjate.

Duke pėrfituar nga kaosi qė ka pushtuar vendin, qershorin e vitit 2014 xhihadistėt e Shtetit Islamik e shpallėn Sirinė “pjesė tė kalifatit tė tyre”, duke i shtuar konfliktit njė dimension tė ri.

/ Top Channel/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.