Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Deputetėt do tė harxhojnė pa nevojė 100 mijė euro para tė popullit
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/11/30 7:18:12 (485 Lexime)


Parlamenti do t’i paguajė firmės Inxhinerig Neokom 100 000 euro nga buxheti shtetėror, pėr tė paisur deputetėt me 130 tabletė tė rinj. Ekspertėt pėr Portalb vlerėsojnė se njė harxhim i tillė ėshtė i panevojshėm pasi nuk do tė shėrbejė pėr tė lehtėsuar punėn e deputetėve; se ėshtė luks nė kėtė kohė tė krizės ekonomike dhe se tregon qė deputetėve nuk u mjaftojnė pagat dhe kompenzimet, por mundohen gjithkund tė nxjerrin para nga shteti.

“Kujtoj se jetojmė nė epokėn e shoqėrisė sė tretė, tė shoqėrisė informatike dhe pajisjet e teknologjisė informatike janė tė rėndėsishme pėr tė qenė nė hap me kohėn, pėr tė arritur realisht e-parliament, e-government fazėn. Vegla tė njėjta nė mars tė kėtij viti kanė pranuar pjesėtarėt e parlamentit britanik, duke synuar kursimin e 4 milionė eurove pėr vit (nga letra qė nuk do tė konsumohet).” –deklaroi sociologu, Ali Pajaziti, “Megjithatė, kujtoj se nė rastin tonė nuk ėshtė targetuar objektivi i njėjtė, se blerja e Apple iPad Air 2 Cellular 128GB nė kohė krize ekonomike ėshtė njė luks, se tė njėjtėt ka mundur tė blihen nga vetė deputetėt ose me pjesėmarrje tė pjesėrishme vetė deputetėve tanė, me njė pėrqindje tė caktuar nga xhepi i tyre. Pėrveē asaj ka mundur tė blihet diēka mė mesatare, jo maja e teknologjisė.”

Analisti, Alajdin Demiri tha: “Nuk e dij se sa do ta pėrmirėsojnė punėn e Parlamentit tabletėt kompjuterik. Ata janė edhe njė harxhim i panevojshėm. Parlamenti i harxhon paratė nė mėnyrė tė pakuptimtė.”

“Deputetėt janė tė azdisur dhe mundohen prej ēdo kund tė nxjerrin para: prej kilometrave, prej udhėtimeve jashtė, prej pjesėmarrjes nėpėr komisione, qė d.m.th. se ēdo gjė duan ta materializojnė dhe nuk e marrin si obligim tė punės, por e marrin si burim tė financimit dhe si burim tė nxjerrjes sė parave nga shteti.”- kėshtu u shpreh Demiri nė pyetjen se a u mjaftojnė deputetėve pagat dhe kompenzimet tjera pėr punėn qė e bėjnė.

Pėrndryshe deputetėt marrin prej 62.257,00- 65.771,00 den. pagė nė muaj dhe deri nė 8000 den. kompenzim nė muaj pėr shpenzimet e udhėtimit. Sipas hulumtimit tė inbox7 gjatė vitit tė kaluar pėr kompenzimin nė fjalė deputetėt kanė marrė rreth 1 milion euro (Kėshtu p.sh. Dragi Cuklev nga Gjevgjelia kishte marrė rreth 25 000 euro, Silvana Boneva nga Strumica rreth 23 000 euro). Nga ana tjetėr shkalla e papunėsisė nė tremujorin e dytė tė vitit 2015 ishte 26.8%. Ndėrsa borxhi publik i qeverisė ėshtė rritur pėr 40% nga bruto prodhimi vendor dhe arrinė vlerėn prej 3, 3 miliard eurove./Portalb.mk


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.