Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Reforma nė media, partitė qėndrime tė ndryshme pėr propozimin e Vanhojtes (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/4 10:46:56 (292 Lexime)


Grupet e punės sot diskutojnė propozimin final tė ndėrmjetėsit Piter Vanhojte pėr rregullimin e ēėshtjes sė mediave. Propozimi parasheh qė kėshilli i Agjencisė sė mediave tė zgjidhet pėrmes njė konkursi publik me kuadro tė dėshmuar nė sferėn e mediave ndėrsa votimi i tyre tė bėhet nė Kuvend me dy tė tretėn e votave. E njėjta procedurė do tė vlejė edhe pėr kėshillin drejtues tė transmetuesit publik, RTVM

Tė dyja kėshillat do tė kenė anėtar me orar tė plotė tė punės, me njė tė drejtė tė rizgjedhjes ndėrsa drejtorėt e kėshillave tė jenė jopolitik dhe me kompetenca ekzekutive. Financimi dhe funksionimi i RTVM-sė do tė sigurohet me para nga buxheti shtetėror nė vlerė prej 0.7 pėr qind tė totalit nga tė cilat 0.1 pėr qind do ti merr ndėrmarrja radiodifuzive qė qytetarėt tė lirohen nga taksa e deritanishme. Me propozimin e Vanhojtes parashihet shlyerja e nenit 92 i cili rregullon sasinė e prodhimit mediatik vendor tė cilin doemos duhet ta transmetojnė mediat vendore. Sa i pėrket fushatave tė qeverisė, propozimi parasheh qė ato tė mund tė emitohen pa pagesė nė televizionet komerciale nėse ato vlerėsojnė se janė nė interes tė opinionit. Propozimi gjithashtu parasheh masa para se tė vendoset pėr gjobat, si mundėsi korrigjimi tė veprimeve tė mediave. Kėto propozime janė mbėshtetur nga opozita dhe SHGM-ja duke i vlerėsuar nė pėrputhje me pėrvojat e avancuara evropiane, por Asociacioni i Gazetarėve tė Maqedonisė dhe VMRO-ja kundėrshtojnė propozimet e tilla. AGM-ja pėr propozimin e Vanhojtes akuzon LSDM-nė opozitare pėr tė cilėn thotė se dėshiron ti kontrollojė mediat.

Nga partia e Gruevskit kundėrshtojnė plotėsisht propozimin e LSDM-sė tė cilin e quajnė unik dhe tė paparė nė asnjė vend evropian.

“Pėr VMRO-nė ėshtė i pranueshėm ēdo ligj i ndonjė vendi evropian, por propozimet e Soros-ideve nuk janė tė pranueshme pėr ne.”Propozimin e LSDM-sė nuk mund ta gjejmė askund nė Evropė. Qėndrimi i VMRO-sė mbetet i njėjtė tanimė dy muaj dhe nuk ka asnjė arsyeje pėr ndryshimin e kėtij qėndrimi. Qėllimi i vetėm i kėtij propozimi ėshtė qė nė kėshillat drejtuese tė agjencisė sė mediave dhe RTVM tė vendoset njerėz nga OJQ-tė tė financuara nga SOROS-i”, deklaroi Ilija Dimovski, VMRO DPMNE.

VMRO propozon ndryshimin e mėnyrės e gjobitjes, tė mos hiqet reklamimi qeveritar kurse ndarja e fondeve pėr mediat tė bėhet bazė shikueshmėrisė.

BDI veēse ka pėrgatitur amendamente pėr propozimin dhe tė njėjtat pritet ti shtrojė gjatė takimit tė mbrėmjes. Ata duan kanal shtetėror televiziv dhe radio nė gjuhėn shqipe, redaksi shqipe nė agjencinė shtetėrore informative, kanal kuvendor tė mos jetė mono-etnik si dhe tė rregullohet ēėshtja e gjuhės me tė cilėn emitohet programi i kanalit tė kuvendi. PDSH gjithashtu kėrkon qė kanali i dytė i RTVM-sė tė jetė 24 orė shqip ndėrsa pikat tjera tė propozimit ndėrkombėtar i kanė pėrkrahur nė tėrėsi.

Krenar Sadiku/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.