Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Maqedonia vendi i vetėm nė Evropė qė shėnon rritje nė numrin e vdekjeve nga kanceri(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/4 10:42:37 (351 Lexime)


Vitin e kaluar janė regjistruar rreth 4200 raste tė reja tė personave tė prekur nga sėmundjet malinje. Sipas tė dhėnave tė Klinikės Universitare pėr Radioterapi dhe Onkologji, Maqedonia ėshtė vendi i vetėm nė Evropė ku nga viti 2000 deri nė 2012 pėr 9 pėr qind ėshtė rritur numri i vdekjeve nga kanceri.

“Mė tė zakonshme tek meshkujt janė:kanceri nė mushkėritė e bardha, kanceri kolorektale dhe kanceri nė prostatė. Tek gratė ėshtė kanceri i gjirit, nė vend tė dytė kanceri kolorektal, dhe kanceri nė mushkėritė e bardha dhe nė qafėn e mitrės”, tha Biba Dodeva, shoqata “Borka”.

Pavarėsisht kėtyre tė dhėnave, pėrfaqėsuesja e Ministrisė sė Shėndetėsisė thotė se kanė investuar nė aparaturėn e nevojshme pėr parandalimin e sėmundjeve malinje.

“Janė blerė 6 mamografe tė reja digjitale , pėr pėrdorim nėpėr 6 qendra publike shėndetėsore, ku disa janė tė leshura pėr pėrdorim ndėrsa disa janė nė proces tė instalimit. Mamografe tė reja do tė kenė “ klinika kirurgjike “ Sveti Naum’ Ohėr, spitali i Velesit, Shtipit, Kumanovės , Prilepit, Koēanit”, deklaroi Jovanka Kostovska, Ministria e Shėndetėsisė.

Nga ana tjetėr njė ish e prekur nga sėmundja malinje tha se kanceri mund tė tejkalohet nėse trajtohet rregullisht dhe me kėmbėngulje.


“Unė kur kam qenė 38 vjeēare kam pasur kancer, dhe nuk ėshtė pak pas 30 vitesh ta vazhdosh jetėn, dhe unė po jap njė mesazh drejt atyre, qė tė luftojnė dhe tė mos dorėzohen”, u shpreh njė ish e prekur nga Kanceri.

Kanceri zė vendin e parė nė listėn e shkaktarėve tė vdekjeve nė mbarė botėn. Ndėrkaq, parashihet qė deri nė vitin 2025 nga kanceri tė vuajnė 19,3 milion njerėz.

Vjollca Aliti/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.