Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : A do tė pastrohet nė kohė lista zgjedhore? Ekspertėt janė skeptikė!(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/3 11:52:45 (382 Lexime)


Javėn e ardhshme mund tė priten rezultatet e para nga kontrolli i kryqėzuar i tė dhėnave nga bazat e dhjetė institucioneve shtetėrore. Pėr ekspertėt mbetet e hapur ēėshtja se, nė momentin kur ekipet e KSHZ-sė do tė fillojnė me punė, a do tė arrihet qė lista zgjedhore tė pastrohet nė kohė.

“Nėse ngelet nė pėrcaktimin qė zgjedhjet tė mbahen nė prill, nuk besoj se deri atėherė, me kėtė metodologji tė pranuar, do tė kemi njė pasqyrė reale sa u takon listave zgjedhore, sepse kjo kėrkon shumė punė. Ėshtė mjaft e vėshtirė edhe nė aspekt profesional dhe juridik, por edhe nė aspekt metodologjik tė bėhet zbardhja e plotė e gjendjes sa i pėrket numrit tė votuesve”, tha profesori universitar, Osman Kadriu.

Rezultatet nga kontrolli i kryqėzuar do ta kushtėzojnė edhe shpejtėsinė e zbatimit tė kontrollit nė terren nga ana e ekipeve tė KSHZ-sė, pohoi nėnkryetari i komisionit.

Ish anėtarja e KSHZ-sė Tanja Alltanxhieva konsideron se kontrolli i kryqėzuar nuk duhet tė bėhet nė tė njėjtėn kohė me tė gjitha bazat e tė dhėnave, por, sipas saj, ai duhet tė bėhet nė mėnyrė selektive. Para anėtarėve tė KSHZ-sė ndodhet njė punė e mundimshme, thotė Alltanxhieva, e cila ėshtė optimiste se lista zgjedhore do tė pastrohet nė kohė.

“Nėse ka dėshirė qė ajo tė bėhet, konsideroj se mund tė bėhet, pavarėsisht afateve tė shkurtra. Konsideroj se ka mjaft kohė, megjithatė pėr kėtė duhet tė prononcohen edhe ekspertėt dhe informaticientėt e angazhuar nga ana e KSHZ-sė, tė cilėt, gjatė kontrollit tė parė, do tė mund tė shikojnė numrin e votuesve tė kontestueshėm, nė qoftė se i ka nė listėn zgjedhore”, theksoi Alltanxhieva.

Nėnkryetari i KSHZ-sė Aleksandėr Ēiēakovski nesėr planifikon takim me gazetarėt, me qėllim ta sqarojė punėn e ekipeve dhe funksionin e metodologjive.

Pėrndryshe, dje, anėtarėt e KSHZ-sė i miratuan tė dy rregulloret pėr metodologjitė e Listės zgjedhore, pas marrėveshjes paraprake tė partive politike. Tė dy metodologjitė e pėrgatitura nga KSHZ-ja me ndihmėn e ekspertėve, iu dorėzuan katėr partive politike, nėnshkruese tė Marrėveshjes sė Pėrzhinės.

Pėrgatiti: Vesna Jakimovska/Tv21/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.