Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  ‘Reformat nė media’, IMM-ja kundėr propozim ligjit tė VMRO-sė (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/3 11:33:40 (333 Lexime)


Informacionet e fundit tė bėra publike pėr shumat e mėdha tė parave qė Qeveria ju ka shpėrndarė disa televizioneve pėr fushata qeveritare kanė nxitur reagimet e shoqatave tė mediave dhe organizatave civile. Sipas tyre, edhe me propozimin e fundit tė VMRO-DPMNE-sė pėr ligjin pėr mediat dėmtohet gazetaria dhe ndikohet nė politikėn redaktuese tė kėtyre mediave. Snezhana Trpevska nga Instituti i Mediave tė Maqedonisė madje mendon se nuk duhet tė ketė reklamim qeveritar pėr tė paktėn dhjetė vitet e ardhshme.

“Nė nga sfera e mediave dhe gazetarisė, duke pėrfshirė SHGM-nė vlerėsojmė se aspak nuk duhet tė ketė njė ligj tė kėtillė pėr tė paktėn dhjetė vitet e ardhshme nė Maqedoni. Kurse nėse ka fushata me interes publik, tė definohen qartė se pėr ēfarė fushatash bėhet fjalė nė ligjin pėr media audio dhe audio-vizuale dhe ata tė jepen nė sasi shumė tė limituar, me dispozitė ligjore, vetėm nė servilin publik dhe pa pagesė”, deklaroi Snezhana Trpevska, MIM.

Sipas Petrit Saraēinit nga CIVIL, Qendra pėr liri, duke ditur qė Qeveria pėr disa vite ėshtė reklamuesi numėr njė nė vend, tregon pėr ndikimin qė mund tė ketė ajo nė politikėn redaktuese tė mediave private.

“Ajo ėshtė ashiqare njė korruptim qė e bėn pushteti, korruptim tė mediave nėpėrmjet parave publike, parave tė qytetarėve tė Maqedonisė. Problem nuk ėshtė aty se kėto lidhen me ngjarje tė rėndėsishme politike siē janė zgjedhjet ose siē ėshtė rasti i Kumanovės siē u kontekstualizua nga Kiracovski, ne mund ta shohim se ka pasur mė tepėr shembuj tė tillė, se pushteti atėherė kur ėshtė nė zor, nxjerrė paratė, nxjerrė kuletėn dhe paguan qė mediat ta pėrkrahin atė”, tha Petrit Saraēini, CIVIL, qendra pėr liri.

Gjatė ditės sė djeshme, Ministri i Shoqėrisė Informatike , Aleksandar Kiracovski tha se vetėm njė ditė pas aksionit nė Lagjen e Trimave nė Kumanovė qeveria ka shpėrndarė 2.6 milion euro pėr televizionet Sitel, Kanal 5 dhe Alfa kurse nė tre vitet e fundit po tė njėjtėt kanė pranuar 13 milionė euro. Muaj mė parė edhe KE nė Raportin e Progresit tė Maqedonisė ngriti shqetėsimin pėr raportim selektiv, mungesėn e pavarėsisė editoriale dhe financiare tė disa mediave nė vend.

Fatlume Dervishi/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.