Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota : Alarm, a po bėhet gati Zvicra t’i pėrzė shqiptarėt?
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/3 10:29:58 (594 Lexime)


Mė 28 shkurt 2016 mbahet referendumi nė nivel tė Zvicrės pėr kėrkesėn e SVP-sė pėr zbatimin e iniciativės pėr dėbimin e tė huajve.

Komuniteti Shqiptar i Gjenevės thotė nė njė njoftim se kėrkesa e shtruar nga partia SVP-UDC, qė ka tė bėjė me tė huajt, mė sė shumti godet shqiptarėt.

“Nėse kjo pyetje merr pėrgjigje pozitive, atėherė tė huajt, edhe pse tė lindur nė Zvicėr, edhe pse me leje tė pėrhershme qėndrimi (C), mund tė dėbohen nga Zvicra edhe pėr vepra tė lehta tė kundėrligjshme. Si pėr shembull, pėr veprat qė mund tė bėhen nė trafikun rrugor”, thuhet nė njė njoftim tė Komunitetit Shqiptar tė Gjenevės, i cili ka shprehur shqetėsimin me aprovimi i kėtij propozimi qė, sipas tyre, do tė shkaktojė pasoja tė rėnda dhe tė pariparueshme pėr shumė shqiptarė qė ende nuk kanė marrė shtetėsinė zvicerane.


Madje, sipas tyre, do tė ketė pasoja edhe pėr vetė shtetin e Zvicrės nė raportet e saj ndėrkombėtare.

“Propozimi nė fjalė ėshtė nė kundėrshtim direkt me Konventėn Evropiane pėr tė Drejtat e Njeriut, qė pėr pasojė mund tė ketė tėrheqjen e Zvicrės apo pėrjashtimin e saj nga kjo Konventė”, thuhet mė tutje nga Komuniteti Shqiptar i Gjenevės.

Kjo do ishte hera e dytė nė historinė e Evropės qė njė shtet braktis kėtė konventė.

Hera e para ka ndodhur me Greqinė nė vitin 1974, kur atje ndodhi grusht shteti ushtarak.

Komuniteti Shqiptar i Gjenevės tha se ėshtė nė interesin e tė gjithėve qė kjo iniciativė tė refuzohet.

Pėr kėtė arsye Komuniteti Shqiptar i Gjenevės, krahas edhe organizatave tė tjera, sindikatave, shoqatave dhe disa partive politike, e ka ftuar elektoratin shqiptar tė votojnė kundėr kėsaj iniciative.

Si votohet? Shikoni kėtu! http://www.cageneve.ch/Faqet%20Shqip/sq8.htm

/lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.