Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Rreziku nga virusi Zika, autoritet nuk ndėrmarrin masa konkrete (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/2/1 11:16:32 (408 Lexime)


Nė kohėn kur virusi “ Zika ” pėrhapet me shpejtėsi tė madhe dhe nga OBSH vlerėsohet si njė kėrcėnim serioz nė pėrmasa globale, Inspektorati i Shėndetėsisė’ dhe ‘ Qendra e Shėndetit publik’ ende nuk kanė filluar me njė strategji pėr mbrojte. Pavarėsisht se ditė mė parė paralajmėruan se do tė fillojė dezinfektimi dhe spėrkatja pėr zhdukjen e mushkonjave, asgjė konkrete nuk ėshtė ndėrmarrė nė teren. Madje nga disa komuna theksuan se presin urdhrin e Ministrisė qė tė fillojnė me aktivitete parandaluese.

“Nė momentin qė Komuna e Gostivarit do tė pranojė shkresėn zyrtare nga Inspektorati shtetėror shėndetėsor dhe sanitarė, si dhe Qendra e shėndetit publik, do tė ndėrmerr tė gjitha masat e duhura pėr zbatimin e dezinfektimit pėr zhdukjen e mushkonjave. Ne do tė hapim tender nė bazė tė ligjit pėr furnizime publike dhe pasi tė mbaron procedura e zgjedhjes sė firmės pėrkatėse qė do tė kryen spėrkatjen”, thanė nga Komuna e Gostivarit

“Deri nė kėtė moment pėr kryerjen e aktiviteteve tė tilla nė ndėrmarrjen tonė ende nuk kanė ardhur nga Instituti pėr Shėndet Publik apo nga institucionet tjera. Jam shumė i bindur se dezinfektimi kundėr mushkonjave do tė fillon nė fund tė shkurtit, mvarėsisht nga kushtet klimatike”, tha Xhelal Ceka, Komuna e Tetovės.
Nga ana tjetėr epidemiologėt rekomandojnė kėshilla se si tė mbrohemi nga infektimi me kėtė sėmundje.

“Momentalisht nuk ėshtė prezente nė Maqedoni ngase nuk ėshtė sezoni i mushkonjave po ėshtė shumė e rėndėsishme qė njerėzit tė cilėt udhėtojnė nė vendet ku sėmundja ėshtė evidente, duhet tė dinė tė mbrohen dhe t’i ikin kontaktit me mushkonjat, tė cilat bartin sėmundjen. Vishni bluze dhe pantallona tė gjata, nėpėr oborre dhe nėpėr ēdo mjet tjetėr ku mund tė ketė mushkonja, tė vihen masa parandaluese si janė rrjetet pėr nė dyer dhe dritare etj”, deklaroi Gordana Kuzmanovska, epidemiologe.

Virusi Zika ėshtė zbuluar pėr herė tė parė nė vitin 1950, por situata e tanishme ėshtė shumė alarmante. Vendi i cili ėshtė mė i prekur nga Zika ėshtė Brazili me 4 mijė raste tė raportuara deri mė tani. Ndėrkaq rastet e prekura nė Gjermani, Francė, Itali nga kjo sėmundje paraqesin kėrcėnim dhe shqetėsim pėr Evropėn.

/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.