Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota :  Tensionet Turqi-Rusi, Ankaraja: Moska shkeli sėrish hapėsirėn tonė ajrore(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/31 12:16:51 (434 Lexime)


Turqia e ka akuzuar sėrish Rusinė pėr shkelje tė hapėsirės sė saj ajrore, nė njė episod tė ndodhur tė premten kur njė avion rus ka fluturuar pranė kufirit me Sirinė, siē ka sqaruar Ministria e Jashtme turke, si dhe e ka paralajmėruar se do tė “pėrballet me pasojat” nėse vazhdon me shkelje tė tilla.
Moska ka reaguar menjėherė duke i pėrshkruar tė tilla pretendime si “propagandė e pabazuar”.

Tensionet mes dy vendeve janė pėrshkallėzuar sė tepėrmi qė prej nėntorit, kur pėr shkak tė shkeljes sė pretenduar tė hapėsirės sė saj ajrore, Turqia hapi zjarr dhe rrėzoi njė avion rus. Moska, ndėrkaq, ka nisur qė prej shtatorit tė vitit tė kaluar sulme ajrore mbi Siri, aty ku ka vendosur nėn shėnjestėr forcat rebele qė luftojnė kundėr qeverisė sė Presidentit, Bashar al-Assad, njė aleat i Putinit.

Nė deklaratėn e Ministrisė sė Jashtme turke thuhet se, njė avion rus “SU-34” ka shkelur hapėsirėn ajrore turke rreth orės 11:46 tė sė premtes (me orėn lokale), duke injoruar disa paralajmėrime tė bėra nė rusisht dhe anglisht. Nė tė njoftohet gjithashtu se, ministria ka thirrur ambasadorin rus nė Ankara, pėr t’i paraqitur atij “njė protestė tė fortė dhe dėnimin” qė i japin kėtij incidenti.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan paralajmėroi tė shtunėn se, Rusia do tė mund “tė pėrballet me pasojat, nėse vijon me tė tilla shkelje”.

“Hapa tė tilla tė papėrgjegjshme nuk i sjellin pėrfitime as Federatės Ruse, as marrėdhėnieve Rusi-NATO, por as paqes rajonale dhe globale”, tha ai pėr reporterėt. Ai shtoi gjithashtu se kishte kėrkuar vazhdimisht pėr njė takim me homologun e tij rus, Vladimir Putin, por pa ia arritur.

NATO, pjesė e sė cilės ėshtė edhe Turqia, i bėri thirrje tė shtunėn Rusisė “tė veprojė nė mėnyrė tė pėrgjegjshme dhe tė respektojė plotėsisht hapėsirėn ajrore tė vendeve tė aleancės atlantiko-veriore”. Gjithashtu, ajo duhet tė “marrė tė gjitha masat pėr t’u siguruar se tė tilla shkelje nuk duhet tė ndodhin mė”.

/ Top Channel /


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.