Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Pėr palmat dekorative, gjysmė milion euro (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/31 11:28:36 (395 Lexime)


Po investohet shumė mund dhe kohė pėr tė mos u humbur gjysmė milion euro qė u paguan pėr palmat nė kryeqytet. Tash pėr tash 3 nga 99 drunjtė e mbjella nė Shkup u shkaktojnė shumė telashe tė punėsuarve nė ndėrmarrjen publike “Parqet dhe Gjelbėrimet”. Nga kjo ndėrmarrje publike thonė se qė kur janė sjellė drunjtė e shtrenjtė, kanė qenė me cilėsi tė diskutueshme, gjegjėsisht kanė treguar shenja se diēka nuk ėshtė nė rregull me ta.

Ndonėse nė shpalljen pėr prokurime publike tė “Pyjeve tė Maqedonisė” kėrkohej certifikatė pėr gjendjen shėndetėsore tė fidanėve, drejtori i N.P “Parqet dhe Gjelbėrimet” Dushan Aviroviq i cili ėshtė pėrgjegjės pėr rritjen e palmave, thotė se nuk e di nėse furnizuesi ka dorėzuar edhe garanci pėr fidanėt. Ai pėrmes telefonit pranoi se kėto drunj tė shtrenjtė dekorativ u shkaktojnė shumė telashe dhe se thjeshtė, ata po eksperimentojnė pėr mirėmbajtjen e tyre. Pėr atė se nevojiten shumė resurse njerėzore dhe materiale pėr mbrojtjen e kėtyre palmave nga ngrirja dhe nga moti i nxehtė, konfirmojnė edhe ekspertėt.

“Bėhet fjalė pėr lloj qė ėshtė i qėndrueshėm edhe nė temperatura tė larta edhe tė ulėta, megjithatė bėhen pėrpjekje pėr krijimin e kushteve minimale artificiale qė kėto lloje tė mbijetojnė. Nuk ėshtė vetėm kjo masė mbrojtėse qė po ndėrmerret tani pėr t’i mbrojtur nga temperaturat e ulėta, e njėjta bėhet edhe gjatė verės kur ka temperatura shumė tė larta. E gjithė kjo ėshtė pėr tė krijuar kushte minimale klimatike”, tha Bojan Simovski, docent nė Fakultetin e pylltarisė.

Ekspertėt thonė se sipas klimės qė kemi, duhet tė mbillen drunj panje, gėshtenje dhe dushku, qė pėr dallim nga palmat, japin sasi plotėsuese tė oksigjenit, por edhe hije pėrgjatė bulevardeve nė qytete. Ndryshe, Qyteti i Shkupit kishte ide tė furnizohet me ngrohės pėr palmat. Por, sipas drejtorit Aviroviq, deri tani nuk janė furnizuar me pajisje tė tilla pėr ngrohjen e palmave. Nga “Parqet dhe Gjelbėrimet” thonė se po zbatohen masa tjera mbrojtėse.

“Qė tė mos ngrijnė nė temperaturat e ulėta, trungjet e palmave janė mbėshtjellė, ndėrsa degėt e palmės janė mbėshtjellė me najlon tė posaēėm qė mundėson druri tė frymojė”, thonė nga N.P “Parqet dhe Gjelbėrimet”, thonė nga N. P “Parqet dhe Gjelbėrimet”.

Para dy viteve N. P “Pyjet e Maqedonisė” pėr furnizimin me 1.100 palmave shpenzoi 522 mijė euro. Njė pjesė e palmave pėrveē nė Shkup, u mbollėn edhe nė Prilep, Strugė, Ohėr, Vevēanė, Dojran dhe Gjevgjeli./Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.