Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Batincė, ujku mbyt dhentė ndėrsa lėndon rėndė pronarin e tyre (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/30 11:31:28 (825 Lexime)


Kopetė e ujqve nė Batincė tė Studenican duket se kanė nėn kontroll kėtė fshat, pasi tė paktėn tufa poresh 5-6 ujqve sillen ēdo natė, duke vėnė nė rrezik jetėn e banorėve. Dhe mbrėmja e djeshme ishte njėri prej kėtyre rasteve dramatike, ku njė ujk ka hyrė nė vadhėn e deleve, duke mbytur 13 qengja, si dhe duke lėnė tė kafshuar rėndė 5 dele tė tjera.

Por, ujku ka rrezikuar edhe jetėn e pronarit tė fermės, i cili pasi e ka pikasur kafshėn tinėzare, ka ndėrhyrė pėr ta larguar. Pėrleshja me ujkun, sipas rrėfimit tė tij, ka zgjatur 40 minuta, dhe sic mund ta shihni nė kėto pamje, ka pėrfunduar me pasoja tė rėna. Pavarėsish vrasjes nė fund tė ujkut, pronari i fermės, aktualisht nė spital, bart rreth 50 kapėse nė fytyrė, pėr shkak tė ēarjeve. Sipas rrėfimit, ai e kishte kapur fillimisht pėr bishti ujkun, pėr ta nxjerrė nga vadha, por ujku i ėshtė vėrsulur nė fytyrė. Shpėtimi i vetėm ka qenė sėpata e varur nė mur, pėr tė ndarė hesapet.

“Kam shumė dhimbje nė kėtė pjesė. Kėndej kėtė pjesė tė kockave e kam tė thyer. Mė dhemb kėndej kocka, mė incizuan tani, tė shohim se ēfarė do tė bėhet. Duart i kam shumė keq, por pėr kėto do mė dėrgojnė nė njė spital tjetėr. Nė nofull kam rreth 50 kapėse.” deklaroi pronari i fermės.

Pėr ngjarjen rrėfejnė edhe familjarėt dhe banorėt, tė cilėt kanė dėgjuar piskamat, gjatė pėrleshjes me ujkun.

“Unė flija nė shtėpi dhe njėherazi dėgjova disa piskama, disa zėra. Kur u zgjova e pash se babi im kėrkonte ndihmė dhe unė vrapova kėndej nga ferma dhe e pash atė me sakicė nė dorė i gjithė i larė nė gjak. Mendova se po rrihet me ndokėnd dhe pastaj ai mė tregoi se ujku e kishte sulmuar dhe unė direkt e mora babin dhe e dėrgova nė spital. Rreth 40 minuta ai ka luftuar me atė brenda, 13 qengja janė tė ngordhur dhe 2 tė mėdhaja, ndėrsa ne kemi rreth 80 dhen,” u shpreh djali i pronarit.

Pėr patrullimin e zakonshėm tė ujqve nė kėtė fshat, rrėfejnė edhe banorėt e tjerė, tė cilėt prej kohėsh jetojnė nė frikė.

“Nuk jemi rehat asnjėherė. Kėtė verė 4 kuaj dhe 2 lopė i kanė ngrėnė dhe njė pelė, dhen e dhi kanė ngrėnė,” deklaroi njė banorė i fshatit Batincė.

“Pėrveē kėtij, ka edhe 6-7 qė rrotullohen kėndej. Ishin dy mbrėmė kėndej por qentė e pėrzunė njėrin ndėrsa tjetrin nuk arritėn. Ēdo natė lėvizin kėndej, por mbrėmė ja na sulmoi,” u shpreh njė banorė i fshatit Batincė.

Situata ende nuk ka zgjidhje, pavarėsisht se nė mėnyrė tė fshehtė ndonjė gjahtar i ekzekuton ujqėrit. Nga Komuna, sic treguan banorėt, nuk ėshtė marrė asnjė masė konkrete, kundėr rrezikut nga ujqit.

Vjollca Aliti/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.