Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Zonat e lira shėndetėsore, LSDM: Tė arritshme vetėm pėr tė pasurit (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/29 10:50:52 (377 Lexime)


Qytetarėt e Maqedonisė do tė mund t’i shfrytėzojnė shėrbimet nė zonat e lira shėndetėsore, por do tė duhet tė paguajnė 30% ēmim mė tė lartė se sa shėrbimi qė ofrojnė institucionet ekzistuese private shėndetėsore. Kėtė e parasheh propozim- ligji pėr zonat e lira shėndetėsore qė prezantuan nė Komisionin parlamentar tė shėndetėsisė. Opozita kundėrshton ligjin sepse beneficionet qė u jepen investitorėve janė shumė tė mėdha ndėrsa zonat nuk do tė pėrmirėsojnė mbrojtjen shėndetėsore nė Maqedoni meqė u dedikohen pacientėve tė huaj.

“Pse kėto privilegje nuk jepen nė shėndetėsinė publike tė Maqedonisė, pse qytetarėt e siguruar tė Maqedonisė tė paguajnė dyfishin? – tė paguajnė kontribute pėr sigurim shėndetėsor, e dyta nėse shėrohen nėpėr zona paguajnė 30% mė shumė se ēmimet mė tė lartė nė institucionet aktuale private shėndetėsore, a nėnkupton kjo se nėpėr zonat do tė mund tė kurohen vetėm qytetarėt e pasur tė R. sė Maqedonisė?”, tha Jagoda Shahpaska, LSDM.

Ministri i shėndetėsisė ēmimet e lartė i shpjegoi si mekanizėm pėr mbrojtjen nga konkurrenca e spitaleve ekzistuese private. Ai shtoi se nė kėto zona planifikohet tė zhvillohet turizmi shėndetėsor nė Maqedoni dhe bėri paralele me zonat ekzistuese tė lira nė vend.

“Ėshtė e saktė se ka beneficione tė caktuara pėr shfrytėzuesit e zonave gjegjėsisht pėr investitorėt nė kėto zona, por kėto beneficione janė identike gjegjėsisht janė plotėsisht nė linjė me beneficionet qė jepen nė zonat tjera tė lira nė Maqedoni dhe janė nė suazat e dispozitave pėr ndihmė shtetėrore”tha Nikolla Todorov, ministėr i shėndetėsisė.

Sipas propozim- ligjit, investitorėt nė kėto zona do tė lirohen nga pagesa e tatimit personal, tatimit tė fitimit ndėrsa nė pjesėn e pajisjes mjekėsore dhe materialit pėr ndėrtim kėto investitor do tė lirohen nga TVSH-ja dhe dogana. Marrėveshje me FSSHM ata do tė mund tė lidhin vetėm pėr shėrbime qė nuk realizohen nė Maqedoni.

Bojana Simonoviq/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.