Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Bota :  Ēmimet e ulėta, BB: Nafta dhe energjia do vazhdojnė rėnien(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/27 12:54:49 (442 Lexime)


Banka Botėrore parashikon se ēmimet e naftės, por edhe ato tė ushqimeve nė tregjet globale do tė vazhdojnė tė ulen mė tej gjatė kėtij viti. Nė raportin e fundit mbi perspektivėn e tregjeve, BB parashikon se ēmimet e energjisė do tė bien mesatarsisht me 25 pėr qind nė 2016-n, krahasuar me vitin e kaluar, ndėrsa ato tė tė artikujve bujqėsorė do tė rrudhen me 1.4 pėr qind.

Rėnia e gjerė e ēmimeve nė tregjet botėrore po udhėhiqet nga nafta, e cila aktualisht kuotohet rreth 30 dollarė pėr fuēi, qė ėshtė niveli mė i ulėt nga 2003-shi. Sipas Bankės Botėrore, ēmimi i arit tė zi pritet qė tė rikuperohet disi gjatė muajve nė vijim, krahasuar me nivelet aktuale, por si mesatare vjetore ai do tė jetė dukshėm mė i ulėt se viti i kaluar.

Rėnia e ēmimit tė naftės ėshtė duke ndikuar zinxhir gati tė gjitha produktet e tjera, veēanėrisht ato bujqėsore. Sipas BB, ēmimi i shportės sė artikujve ushqimorė u ul mesatarisht me 15 pėr qind vitin e kaluar, teksa pritet tė bjerė edhe kėtė vit me mbi 2 pėr qind.

Ekspertėt e Bankės Botėrore thonė se, shkaku kryesor i rėnies sė ēmimeve ėshtė prodhimi i lartė dhe rritja e dobėt ekonomike nė vendet nė zhvillim. Veēanėrisht ngadalėsimi i ekonomisė kineze, njė nga konsumatorėt mė tė mėdhenj nė botė tė naftės dhe ushqimeve, qė ka ulur kėrkesėn nė treg pėr kėto produkte dhe rrjedhimisht edhe ēmimet e tyre.

Parashikimet pėr rėnien e ēmimeve nė arenėn globale paralajmėrojnė se, ato do tė mbeten tė pėrmbajtura edhe nė tregun e brendshėm. Nė 4 vitet e fundit, inflacioni nė vend ka qenė gjithmonė poshtė objektivit tė Bankės sė Shqipėrisė, i ndikuar nga rritja e ulėt e ekonomisė, por edhe rėnia e ēmimeve pėr mallrat e importit.

/ Top Channel /


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.